Pogoda: Nadchodzi kolejne uderzenie „wiosennego” ciepła do Polski. Będzie blisko 20 °C

Ochłodziło nam się wyraźnie po poniedziałkowym „wybuchu” wysokich temperatur, gdy w Tarnowie termometry pokazały 19,1 °C. Zmiana warunków pogodowych była spowodowana przejściem frontu chłodnego z zachodu na wschód Polski. Pojawiły się również burze, zwłaszcza w obrębie frontu chłodnego w poniedziałek. O czym więcej pisaliśmy pod adresem poniżej.

Wczoraj również obserwowano burze, ale już w środowisku dużo chłodniejszej masy powietrza. Nad Polskę rozbudowała się zatoka niżowa wypełniona chłodem. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występował stromy gradient temperatur, co zaowocowało korzystnymi warunkami do wystąpienia niestabilności i rozwoju burz.

Idzie jednak duże ocieplenie

W ostatnich godzinach Polska znalazła się pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia. Wkrótce jednak obejmie nas cykloniczna krzywizna izobar związana z głębokim układem niskiego ciśnienia, który przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie otrzymał nazwę „CORNELIUS”. Od południowego ściągnie do nas bardzo ciepłe powietrze, które szczególnie odczujemy w czwartek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.03.2019 r. godzina 12 UTC. Do Polski od południowego-zachodu zacznie zbliżać się front ciepły. Aktywność w strefie frontu ciepłego będzie jednak niewielka, głównie objawi się wzrostem zachmurzenia oraz napływem bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu.

Prognoza pogody na dzień 6 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

W nocy zacznie obejmować nas ciepły wycinek niżu

Prognoza pogody na na nadchodzącą noc. Zachodnia połowa kraju będzie już pod chmurami niżu „CORNELIUS”. Prognozowane są słabe opady deszczu na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim (IMGW-PIB)
Sytuacja synoptyczna na dzień 7 marca 2019 r. godzina 00 UTC. Polska dostanie się pod wpływ niżu z rodowodem atlantyckim o imieniu „CORNELIUS”. Od południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać ma się front ciepły, niosący do kraju duże ocieplenie, jakie zwłaszcza odczujemy w czwartek.

Wybuch „wiosennego” ciepła w czwartek

Początek wiosny meteorologicznej, która zaczęła się 1 marca zaskakuje. Nadchodzi kolejne uderzenie wysokich temperatur do Polski. Znów na termometrach będzie blisko 20 °C.

W czwartek Polska będzie w rozległym ciepłym wycinku atlantyckiego niżu o imieniu „CORNELIUS” ulokowanym w rejonie Morza Północnego. Od zachodu jednak w drugiej części dnia zacznie wkraczać front chłodny, z którym wiązać ma się zmiana warunków pogodowych. Sytuacja synoptyczna na dzień 7 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na dzień 7 marca 2019 r. W całym kraju panować mają bardzo wysokie temperatury jak na marzec. Od zachodu wkraczać będzie jednak w drugiej części dnia front chłodny z opadami.

Piątek z ochłodzeniem

W przeddzień weekendu cała Polska będzie już za frontem chłodnym w dużo chłodniejszej masie powietrza. Dalej pozostaniemy jednak w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Wyraźnie się ochłodzi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na piątek dla Polski (IMGW-PIB)