Pogoda. Nadchodzi powiew zimy do Polski. Spadnie śnieg, burze mało prawdopodobne

Pogoda. Powiew zimy blisko Polski. Spadnie śnieg, burze mało prawdopodobne . Sprawdź, co czeka nas w pogodzie, w kolejnych dniach.

Nasz kraj od początku lutego znajduje się pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej o składowej zachodniej. Często przechodzą fronty związane z niżami, które powstają nad Atlantykiem. Okresami obserwowaliśmy silny wiatr, który prowadził nawet do dużych szkód.

Wiele wskazuje, że na przełomie lutego i marca utrzyma się cyrkulacja strefowa, lecz znajdziemy się w znacznie chłodniejszych masach powietrza. Okresami i miejscami prawdopodobne są przymrozki. Modele numeryczne prognozują wystąpienie opadów śniegu już w nocy ze środy na czwartek, ale większy powiew zimy w tym sezonie zimowym 2019/2020 prognozowany jest w nocy z czwartku na piątek oraz w przeddzień weekendu.

Prognozowane jest przechodzenie układu niżowego o imieniu “BIANCA” wraz z ulegającymi okluzji frontami. Będzie to typowy niż wtórny, który przejdzie na południe od naszego kraju. Nie przyniesie on dlatego zagrożenia wiatrowego, dodatkowo zacznie się on szybko wypełniać. W nocy z czwartku na piątek Na południu i południowym zachodzie kraju opady śniegu miejscami mogą być o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 8 cm na południowych krańcach Małopolskiego, Opolszczyzny i na Dolnym Śląsku oraz o około 10 cm na Przedgórzu Sudeckim i na Śląsku. W piątek natomiast na wyliczany przez modele przyrost pokrywy śnieżnej od około 10 cm na Przedgórzu Sudeckim do około 15 cm w Tatrach. Niskie ryzyko burz będzie w piątek na obszarze Polski, ale poniżej 20%.

W czwartek znajdzie się on nad Francją i będzie miał wykształcony własny system frontów atmosferycznych. Nasz kraj dostanie się w zasięg zatoki niżowej oraz okludującego się układu frontów atmosferycznych w nocy z czwartku na piątek, co ukazuje poniższa rycina.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.02.2020, 12 UTC

Prognozowany zasięg i typ opadów w nocy z czwartku na piątek.

Opady utrzymywać będą się głównie w piątek na południu, częściowo w centrum i na wschodzie Polski.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do godziny 12 UTC w piątek na obszarze Polski według modelu GFS

Prognozowana pokrywy śnieżna w czwartek i w piątek na obszarze Polski według modeli

Prognozowana pokrywa śnieżna w piątek około godzin południowych przez model SWISS-HD

Wiele wskazuje, że będzie to tylko chwilowy powiew zimy. Na początku marca śnieg zalegać będzie głównie w górach i miejscami na obszarach podgórskich.

Położenie opadów i chmur tutaj

Aktualna temperatura tutaj