Pogoda. Nadchodzi upał i noce tropikalne do Polski. Będzie 33°C, potem silne burze

We wtorek Polska jest pod wpływem wyżu z ośrodkami nad Niemcami i Alpami. Dodatkowo w pasie od centralnej części kraju aż po rejon od Zatoki Gdańskiej po Opolszczyznę, przebiegać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Co więcej nad zachodnią część Polski zaczyna napływać ciepła masa powietrza, tylko wschodnia połowa kraju pozostanie w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. W kolejnych dniach upał wystąpi na zachodzie RP, na pozostałym obszarze ma być nieco chłodniej. Czekają nas również noce tropikalne, gdy temperatura w wielu miejscach nocą nie spadnie poniżej 20°C

W perspektywie kilku najbliższych dni czeka Polskę upał. Gorące, zwrotnikowe powietrze zaznaczy się już jutro w zachodniej części naszego kraju. Nieco cieplej, bo ponad 30 stopni ma być na tym obszarze w czwartek. Gorący w naszej części Europy powinien być również w weekend. Prawdopodobnie przełom lipca i sierpnia minie pod znakiem upalnej aury. Gorąco ma być także w pierwszych dniach nowego miesiąca. Potem może nadejść krótkie ochłodzenie.

Przeważnie napływać ma masa zwrotnikowa, szczególnie do zachodniej połowy. Nieco inaczej może być na pozostałym obszarze, tutaj postępować ma na ogół adwekcja ze wschodu.

Wiele wskazuje, że również w sierpniu możemy spodziewać się kilku fal upałów. Nie zabraknie również gwałtownych burz.

W weekend prawdopodobne są burze. Szczególnie aktywne na zachodzie Polski, chociaż nie można ich wykluczyć również w innych częściach naszego kraju.

Prognozowana temperatura powietrza (maksymalna) przez model GFS na najbliższe 10 dni w Europie

Na ogół znajdować mamy się pod wpływem wyżu, co oznaczać będzie niewiele bądź brak opadów. Skutkować będzie to pogłębianiem się suszy w Polsce.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 27.07.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 28.07.2019 r. (IMGW-PIB)

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej