8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Uderzy ciepło. Będzie znów 17°C, a nawet wiosenne burze w Polsce

Pogoda. Ocieplenie w Polsce

Pogoda. Nachodzi silne ocieplenie do Polski. Termometry pokażą nawet 17°C, możliwe są wiosenne burze. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na kolejne 7 dni.

Pogoda. Ocieplenie na horyzoncie

Ochłodzenie, które nadeszło na początku tygodnia stopniowo dobiega końca. Już w piątek na przeważającym obszarze Polski zrobi się cieplej. Cieplejsza masa powietrza dotrze do Polski w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia. Wyraźne ochłodzenie najprawdopodobniej nadejdzie pod koniec przyszłego tygodnia, lecz kolejny weekend może przynieść ponowny wzrost temperatury do wartości dwucyfrowych, chociaż są odległe prognozy, które mogą ulec zmianie.

Przygotowaliśmy dla Was animacje temperatury powietrza dla wysokości 2 metrów n.p.g w okresie od 15.04.2021 do 25.04.2021 dla Polski. Widzimy wyraźnie, że początkowo najcieplej będzie na wschodzie, centrum i północy. Najpóźniej wysokie wartości dwucyfrowe zobaczymy w południowej części Polski. Najchłodniejszy okres kwietnia już za nami, ale przymrozki mogą zdarzać się okresami na nizinach przynajmniej do końca kwietnia. Widzimy też prawdopodobne ochłodzenie pod koniec następnego tygodnia, ale jego skala może ulec jeszcze zmianie.

W polu przyziemnym najczęściej będziemy pod wpływem wyżu, lecz w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wpływ górnych zatok niżowych, a nawet niżu górnego, który już w weekend znajdzie się nad Polską. Przyniesie on dużo chmur oraz sporo opadów atmosferycznych.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami rozciągać ma się silna blokada wyżowa. Zatem z tego powodu nie będą docierać do nas układy niżowe znad Atlantyku. Przy zablokowaniu cyrkulacji zachodniej najczęściej opady docierają do nas z południa, a nawet ze wschodu, południowego-wschodu.

Prognozowana średnia wartość ciśnienie atmosferycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami w okresie od 15.04.2021 do 20.04.2021

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Pogoda. Wilgotny okres w pogodzie przed nami

Przygotowaliśmy specjalną animację dla Was, która obrazuje opady atmosferyczne, które wystąpią do 25 kwietnia 2021. Widzimy wyraźnie, że nie zabraknie w tym okresie dużego zachmurzenia, jak i też opadów atmosferycznych. Niewykluczone, że dobiegający końca epizod zimowy będzie ostatnim w tym sezonie wiosennym, chociaż w 3 trzeciej dekadzie kwietnia zdarzyć mogą się jeszcze przelotne opady śniegu bez większych szans na utworzenie się trwałej pokrywy na nizinach. Częściej jednak spodziewamy się deszczu, a nawet wiosennych burz. Lokalne zjawiska burzowe są prawdopodobne w sobotę oraz niedzielę na obszarze Polski.

Najwięcej opadów o charakterze konwekcyjnym

Przed nami wilgotny przełom 2 i 3 dekady kwietnia. Opady oscylować będą powyżej normy wieloletniej. Zrobi się wyraźnie cieplej. Najczęściej towarzyszyć mają nam opady konwekcyjne, nieco rzadziej wielkoskalowe.

Prognozowana orientacyjna suma opadów do 25 kwietnia 2021 według ECMWF. Najwięcej opadów model europejski prognozuje na południu, centrum i wschodzie, natomiast najmniej na północy. Nieco inaczej wygląda prognoza GFS, którą ukażemy poniżej.

Dużo opadów w Polsce

Orientacyjna suma opadów do 25 kwietnia 2021 według GFS. Amerykański model sugeruje wilgotny okres w pogodzie na obszarze całej Polski.

Pogoda. Spore sumy opadowe.

Źródło grafik: wxcharts.com, tropicaltidbits.com, climatereanalyzer.org/