Upał w Europie w kwietniu. 33 stopnie na termometrach. Rekordowe ocieplenie

Pogoda jest nieprzewidywalna. Podczas gdy Europa Centralna zmaga się z chłodem i opadami śniegu, na wschodzie kontynentu zrobiło się gorąco. W Moskwie tak ciepło nie było w kwietniu od 110 lat. Na wschodzie mamy do czynienia z upałem. Zapraszam na wpis, który może wleje w nas odrobinę nadziei, że wiosna jednak może być bardzo ciepła.

Mróz w Europie Centralnej to anomalia o tej porze roku

Chciałbym pisać, że wysokie temperatury i upał pojawiają się obecnie w Polsce, czy naszym regionie. Niestety, nic z tych rzeczy. Do Europy Centralnej spływa chłodne powietrze z północy. Od weekendu czeka nas minimalna poprawa temperatury, ale słupki rtęci szału na nas raczej nie zrobią. To co obecnie dzieje się z temperaturą w naszym regionie to bardzo duża anomalia temperatury jak na połowę kwietnia. Spójrzmy na poniższą grafikę. 15 kwietnia w południe w Polsce będzie aż 12 stopni chłodniej niż norma wieloletnia dla tego okresu. Dwucyfrowa anomalia temperatury zawsze oznacza pogodę zbyt odchyloną od normy. Podobnie zresztą, lecz w odwrotną stronę zaobserwować można anomalię temperatury na wschodzie Europy. Tam z kolei widać, że jest aż 12 stopni cieplej niż norma długoletnia. Stać aż tak wysokie temperatury na wschodzie kontynentu.

Anomalia temperatury w Europie Centralnej i Polcse

Taka sytuacja z temperaturą spowodowana jest silną blokadą wyżową. Bardzo silny antycyklon stacjonuje nad północną Rosją blokując jednocześnie spływ chłodnych mas powietrza do Rosji i dalej do Azji. Między innym do Europy Wschodniej i Azji napływały przez kilka dni bardzo ciepłe masy powietrza z południa i południowego wschodu. Przyniosło to rekordowe temperatury jak na kwiecień. W wielu regionach pojawił się upał.

Upał na wschodzie Europy. Termometry pokazały 33 stopnie

Opisana powyżej sytuacja doprowadziła do silnego wzrostu temperatur na wschodzie kontynentu. We wtorek w Moskwie termometry pokazały 21 stopni Celsjusza. To najwyższa temperatura dnia 13 kwietnia w Moskwie od 140 lat. Na Ukrainie 12 kwietnia termometry wskazały 27 stopni Celsjusza. Także w Republikach Bałtyckich słupki rtęci w ostatnich dniach przekroczyły 20 stopni powyżej zera. Jednak absolutny upał panuje od pewnego czasu w Kazachstanie. Termometry w weekend pokazały tam nawet 33 stopnie (w sąsiednim Turkmenistanie nawet 34). Obecnie w regionie upału już nie ma, ale nadal jest gorąco, o czym mieszkańcy Polski i Europy Centralnej mogą obecnie tylko pomarzyć.

Gorąco w Kazachstanie

Skoro już o ociepleniu i marzeniach o wysokich temperaturach mowa. Sprawdźmy zatem jaka jest szansa na wysokie temperatury w naszym regionie.

Upał na wschodzie Europy. Kiedy ciepło również w Polsce

Szukając może nie upału, a przynajmniej wiosennego ciepła stworzyłem animację prognozy temperatury do końca kwietnia dla Europy. Źródłem animacji są mapy z wizualizacją wyliczeń modelu GFS. Mapy dostępne są tutaj.

Niestety, po obejrzeniu powyżej animacji nie mam dobrych wieści dla mieszkańców Polski i naszego regionu. Oczywiście, zrobi się cieplej, jednak temperatur znacznie przekraczających 20 stopni w Polsce w kwietniu praktycznie nie widać. O upałach oczywiście nawet nie ma co pisać. Trochę cieplej zrobi się po weekendzie, kiedy to słupki rtęci wskazywać mogą w niektórych regionach kraju do 15 stopni. Kolejne dni drugiej i trzeciej dekady kwietnia to nadal temperatury rzekłbym, bardziej umiarkowane niż satysfakcjonujące fanów ciepła. Upał w Polsce w kwietniu nie wystąpi i marnym pocieszeniem jest fakt, że nie wystąpi również w całej Europie Centralnej i Zachodniej. A jakie temperatury czekają nas w maju? O tym pisał Arek w pogodzie długoterminowej na maj 2021. Zapraszamy do tego wpisu.