Pogoda długoterminowa na maj 2021. Rozbieżne prognozy, wystąpią gwałtowne burze, dni gorące i przymrozki

Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Sprawdźmy prawdopodobny trend według CFS i ECMWF. Zerkniemy również na eksperymentalną prognozę IMGW-PIB.

Pogoda. Ciepły miesiąc według CFS

Według modelu CFS temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy wieloletniej, co sugeruje, że wysoka temperatura może utrzymać się przez 40-70% czasu. Nie wyklucza to jednak okresów chłodnych, jak i też w normie wieloletniej.

Pogoda. Maj i w Polsce

Pogoda. Duże zróżnicowanie w opadach

Według CFS, maj 2021 przyniesie opady powyżej normy na południu oraz na zachodzie. W normie wieloletniej na wschodzie. W centrum oraz na północnym-wschodzie poniżej normy wieloletniej. Są to jednak wstępne prognozy, które mogą ulec dużym zmianom.

Pogoda. Opady w krjau

CFS sugeruje, że na zachodzie i południu kraju zaznaczą się często zatoki niżowe i fronty atmosferyczne, natomiast na wschodzie oraz w centrum najczęściej panować ma pogoda wyżowa. Są to jednak wstępne prognozy numeryczne, dlatego w kolejnych aktualizacjach tego modelu mogą ulec diametralnym zmianom.

Pogoda niżowa

Gwałtowne burze w Polsce

W maju należy spodziewać się wyraźnego wzrostu aktywności burzowej względem bieżącego miesiąca. Wynikać będzie to z napływu cieplejszych i bardziej chwiejnych mas powietrza. Szczególnie groźne burze są prognozowane na frontach atmosferycznych. Głównie typu chłodnego.

Pogoda. Burze maj 2021.

Teraz przyjrzymy się wstępnym prognozom ECMWF na poszczególne tygodnie maja. Zachowajmy jednak ostrożność w czasie analizy modelu europejskiego na poszczególne tygodnie.

Początek maja 2021 przyniesie najprawdopodobniej temperaturę w normie klimatologicznej według modelu ECMWF w naszej części. Nieco inny trend wskazuje na omawiany okres CFS, wskazując na wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej. Istnieje ryzyko w okresie Zimnych Ogrodników nocnych przymrozków. Jednak skala ochłodzeń powinna być mniejsza niż w roku ubiegłym.

Wyraźnych zmian w prognozach modelu ECMWF nie widać na przełomie 1 i 2 dekady maja. Temperatura według modelu europejskiego ma oscylować w okolicach normy wieloletniej. W tym samym czasie CFS sugeruje, że będzie cieplej niż zwykle. Rozbieżności ze względu na odległy termin są bardzo duże i wymagana jest ponowna analiza w kolejnych dniach/tygodniach.

T

Bardzo ciepło może zrobić się dopiero na przełomie 2 i 3 dekady maja. Nie bierzmy jednak tak odległej prognozy na poważnie.

Pogoda. Temperatura na przelom 2 i 3 dekady kwietnia

Eksperymentalna prognoza na maj 2021 według IMGW-PIB