Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021. Krótkie okresy ciepła, dominacja chłodnych mas powietrza i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy w oparciu o modele CFS, ECMWF oraz ICON i GEFS, jak i też GFS.

Pogoda. Zimny i deszczowy kwiecień w naszej części Europy

Tegoroczny kwiecień nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Widać to bardzo dobrze po anomalii temperatury za okres od 1.04.2021 do 15.04.2021. Na obszarze całej Polski obserwujemy ujemną anomalię temperatury. Największą na zachodzie i południu, natomiast najmniejszą we wschodniej połowie kraju, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury do 15 kwietnia 2021.

Jeszcze tylko w piątek temperatura na obszarze całej Polski będzie znacznie poniżej normy wieloletniej. W weekend widzimy szanse na duże ocieplenie. Szczególnie na wschodzie, północy, północnym-wschodzie. Dużo cieplejsza w wielu regionach naszego kraju zapowiada się niedziela. W okolicach normy wieloletniej temperatura oscylować ma na początku przyszłego tygodnia. Istnieje pewne prawdopodobieństwo znacznego ochłodzenia w połowie przyszłego tygodnia. Jednak nie powinno być ono tak drastyczne jak obecne, które stopniowo dobiega końca.

Pogoda. Anomalia temperatury do 22 kwietnia 2021.

Pogoda. Szansa na większe i dłuższe ocieplenie dopiero pod koniec miesiąca

Teraz przyjrzymy się prognozom anomalii na poszczególne tygodnia kwietnia, uwzględniając prognozy modeli CFS, GEFS oraz ECMWF.

Na sam początek zobaczmy jak wyglądają prognozy anomalii tygodniowych w oparciu o model amerykański CFS. Widzimy doskonale, że okres od 15.04.2021 do 22.04.2021 przynosi przeważnie zaleganie chłodnych mas powietrza. Wyklucza to przekroczenie 20°C w Polsce.

Pogoda. Anomalia na okres od 15.04.2021 do 22.04.2021.

Nieco cieplejsze masy powietrza mają szanse pojawić się w okresie od 22.04.2021 do 29.04.2021, uwzględniając wyliczenia amerykańskiego modelu numerycznego. Najchłodniej według CFS ma być w tym okresie we wschodniej połowie kraju, natomiast najcieplej na zachodzie i północy.

Pogoda. Chłodne masy powietrza.

Interesująco wyglądają prognozy na przełom kwietnia i maja, gdy amerykański model klimatu sugeruje powrót wyższych temperatur do naszej części Europy. W tym okresie temperatura może wzrosnąć powyżej normy wieloletniej, lecz nie wszystkie modele numeryczne to potwierdzają.

Ciepły przełom miesięcy.

Dłuższe zaleganie chłodnych mas powietrza według ECMWF

Dużo mniej optymistycznie wyglądają najnowsze prognozy ECMWF. Europejski model sygnalizuje, że przynajmniej do przełomu miesięcy utrzymają się w naszej części Europy chłodne masy powietrza, a okresami nocami możemy spodziewać się przymrozków.

ECMWF rozczarowuje, okresy chłodu.

Prognoza ECMWF na przełom miesięcy ukazuje całkowicie odmienny trend, niż ta, którą mogliśmy zobaczyć na podstawie modelu CFS. Europejski model sygnalizuje ujemną anomalię temperatury na ten okres. Dopiero na początku maja temperatura mogłaby oscylować w okolicach normy wieloletniej. Zdecydowanie cieplejszy jest na ten okres model amerykański. Przyjrzymy się jeszcze prognozie GEFS, aby wskazać możliwy trend w pogodzie na analogiczny przedział czasowy.

Ujemna anomalia temperatury

Pogoda. GEFS wskazuje na utrzymanie się chłodnych mas powietrza.

Poniższe grafiki oparte będą wyliczeniami modelu GEFS. Widzimy bardzo dobrze, że okres od 17.04.2021 do 22.04.2021 dość nietypowo przyniesie temperaturę powyżej normy wieloletniej w północnej połowie kraju, natomiast na południu w normie i poniżej normy wieloletniej.

Zimne masy powietrza

Prognoza na okres od 20.04.2021 do 25.04.2021 rozczarowuje. Amerykański model GEFS sygnalizuje w tym okresie zaleganie chłodnych i wilgotnych mas powietrza. Jest to niemalże analogiczna prognoza, jak w przypadku ECMWF. Zdecydowanie cieplejszy na omawiany okres jest model CFS.

Pogoda. Chłodne okresy

GEFS pokazuje nam to, co przedstawił nam model europejski dla Europy na przełom kwietnia i maja. Widzimy prawdopodobne zaleganie chłodnych mas powietrza m.in w Polsce. Jednak zdecydowanie cieplejsze na omawiany okres są prognozy CFS oraz poszczególne prognozy operacyjne GFS.

Zimne masy powietrza

Najmniej popada na północy i zachodzie do końca miesiąca

Wygląda na to, że w trzeciej dekadzie kwietnia opadów będzie mniej i oscylować mają przeważnie poniżej normy wieloletniej i w normie oraz powyżej normy. Najwięcej padać ma na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca na południu oraz w centrum i wschodzie Polski. Najmniej prawdopodobnie na północy i krańcach zachodnich.

ECMWF, prognoza anomalii opadów.

Według modelu ECMWF przełom miesięcy przyniesie opady na zachodzie i północy poniżej normy wieloletniej, natomiast na pozostałym obszarze w normie klimatologicznej. Możliwe są okresami wiosenne burze.

Pogoda. Opady w kwietniu 2021.

Rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami są bardzo duże, ale wiele wskazuje, że kwiecień zapisze się w całym kraju znacznie poniżej normy termicznej. Długich okresów ciepła prawdopodobnie nie uświadczymy w ostatniej dekadzie miesiąca.