14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na weekend 16-19 kwietnia 2021. Silne, lecz krótkie ocieplenie do 17°C. Dużo opadów, możliwe burze w Polsce

Pogoda. Ocieplenie

Pogoda na weekend dla Polski. Nadchodzi wyczekiwana ocieplenie, nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych, możliwe zjawiska burzowe. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele ICON, GFS oraz ECMWF.

W piątek Polska jest pod wpływem niżu znad Ukrainy i Białorusi, w wilgotnym powietrzu polarnym morskim, chłodnym na południu i południowym zachodzie i nieco cieplejszym na północnym wschodzie. Na zachodzie i południu kraju zaznacza się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Ciśnienie bez większych zmian.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.04.2021, 12 UTC

Dominacja pogody niżowej, możliwe burze

W sobotę Polska pozostanie w polu obniżonego ciśnienia. W środkowej i górnej troposferze aurę kształtować będzie niż górny. Ze wschodu na zachód wędrować ma front ciepły, za którym napływać ma dużo cieplejsza masa powietrza. Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie w północnej połowie kraju możliwe są większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Lokalnie prawdopodobne są wiosenne, słabe burze. Szczególnie w centrum oraz oraz na wschodzie i północy. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na obszarze Polski w sobotę według modelu ICON

Pogoda. Zachmurzenie i opady

Wyliczane zachmurzenie, ciśnienie oraz opady w Polsce na drugą część dnia w sobotę

Pogoda i opady w Polsce

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.04.2021, 12 UTC

Na dużą uwagę zasługuje spory kontrast termiczny pomiędzy północą a południem. Termometry na północy, centrum i wschodzie pokażą od 10°C do 15°C. Chłodniej w południowych regionach od 5°C do 8°C. Najwięcej opadów spodziewamy się jednak na wschodzie, centrum i północy kraju. Najmniej na południu, chociaż w Sudetach prawdopodobne są zanikające opady śniegu.

Temperatura w sobotę.

Pogoda. W niedzielę opady głównie na północy i zachodzie, szansa na większe przejaśniania, a nawet rozpogodzenia w Polsce

Niedziela przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami na obszarze Polski. Najwięcej chmur prognozuje się na północy oraz zachodzie, tam też spadnie deszcz. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo burz niż w sobotę. Na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowane z przejaśnieniami, a gdzieniegdzie w centrum prawdopodobne są rozpogodzenia. Lokalnie przelotny deszcz możliwy jest w całym kraju, ale natężenie będzie mniejsze niż na wcześniej wymienionych obszarach.

Prognozowana maksymalna temperatura na 18 kwietnia 2021 dla Polski według modelu ICON. Ponownie najcieplej będzie w centrum oraz na północy i północnym-wschodzie, gdzie termometry pokażą nawet 12°C/17°C. Nieco chłodniej na zachodzie od 8°C do 12°C. Na wschodzie od 7°C do 12°C. Na południu od 7°C do 11°C.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur oraz burz