Pogoda. Będzie silne ocieplenie na początku października. Temperatura przekroczy 20 stopni w pierwszych dniach września. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia w naszej części Europy, pojawi się silny wiatr. Sprawdzimy najnowsze prognozy europejskie i amerykańskie.
Pogoda. Duża różnica ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami
Na przełomie września i października Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Europy Wschodniej i niżami znad Atlantyku Północnego i Europy Zachodniej. Aura na przełomie miesięcy charakteryzować będzie się dużą zmiennością, mogą pojawić się silne wiatry, opady.
W pierwszych dniach października znajdziemy się pomiędzy głębokim i rozległym niżem atlantyckim a wyżem ze wschodu. Pomiędzy tymi układami w szczytowym momencie różnica ciśnienia sięgnie 75 hPa. W centrum głębokiego niżu atlantyckiego ciśnienie atmosferyczne wyniesie 960- hPa, natomiast w antycyklonie około 1030 – 1035 hPa.
Pierwszy weekend nowego miesiąca przyniesie na ogół dużo pogodnego nieba. Szczególnie na południu i zachodzie termometry pokażą nawet 20°C/22°C w najcieplejszym momencie dnia. Będzie to zasługa ciepłego powietrza z południa.
Wyliczana maksymalna temperatura według modelu GFS na okres najbliższych 5 dni
Prognozowana maksymalna temperatura, 2.10.2021, 15 UTC według modelu GFS
W wielu regionach warunki pogodowe będą dogodne do wypoczynku na świeżym powietrzu. Śladowe opady deszczu są możliwe tylko na północy kraju. Jeszcze wyższe wartości są prognozowane na niedzielę w południowej i zachodniej części. Niewykluczone, że wartości na termometrach będą wyższe o 1-2 stopnie od prognozowanych przez model amerykański.
Prognozowana maksymalna, 3.10.2021, 18 UTC według GFS
W górach wystąpi silny halny, na nizinach również silniej powieje, ale nie zostaną spełnione kryteria dla wichury
W pierwszy weekend października Polska będzie pomiędzy niżem a wyżem. Ulokowanie wyżu na wschodzie i niżu na zachodzie spowoduje napływ cieplejszego powietrza z południa. Duży gradient baryczny przyczyni się wystąpienie silnego wiatru z południa i południowego-wschodu. Poza obszarami górskimi powieje do 40-60 km/h. Szczególnie groźne porywy wiatru wystąpią w Tatrach, gdzie ma pojawić się silny halny. Porywy jego w szczytowych partiach gór osiągną 80-140 km/h.
Również model ECMWF zakłada najsilniejszy wiatr w górach i szczytowych partiach polskich gór. Mocniej powieje również na Wybrzeżu i nad samym morzem
Prognozowana maksymalne porywy wiatru do 3.10.2021, 21 UTC dla Polski według modelu ICON
Wraz z początkiem nowego tygodnia z zachodu na wschód przemieszczać mają się fronty atmosferyczne, które prowadzić będą do dużej zmienności pogody. Nie można wykluczyć, że w pierwszej dekadzie października pojawiają się burze.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC