28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Najsilniejszy incydent burzowy w Polsce od lat. Rekordowe burze 05.10.2020

Burze nad Polska 5 października

Burze, które przeszły nad Polską 5 października zapisały się w historii polskiej meteorologii. Był to najsilniejszy incydent burzowy nad Polską w październiku od początku pomiarów meteorologicznych.

Niestety, burze które przeszły nad Polską w poniedziałek 5 października wyrządziły mnóstwo szkód. Bardzo duży grad spadł między innymi na Podkarpaciu. Kule gradowe w okolicach Leżajska przekraczały 6 centymetrów średnicy. To grad, który powodował szkody w dachach i rolnictwie. Następnie burze z Podkarpacia przesunęły się nad Lubelszczyznę. Superkomórka burzowa poczyniła bardzo duże szkody między innymi w samym Lublinie, gdzie zalane zostało mnóstwo ulic i piwnic. Na północ od Lublina spadł kilkucentymetrowy grad.

Burze w Polsce 5 października

W czasie, gdy superkomórka burzowa odsuwała się na północ od Lublina nad Ziemią Świętokrzyską i Mazowszem utworzył się bardzo silny, rozległy układ burzowy w formie MCS. Burza ta przetoczyła się między innymi przez Kielce, Radom, a w późniejszych godzinach również przez Warszawę. Układ burzowy charakteryzował się bardzo wysoką aktywnością elektryczną, a także wiatrem, który na czele układu burzowego sięgał 100 km/h. Burze zaczęły tracić na intensywności około godziny 21-22, ale i tak był to jeden z najbardziej burzowych dni ostatnich lat.

Burze w Polsce 5 października

Podsumowując, burze z 5 października przyniosły ponad 34 tysiące wyładowań doziemnych. Tak dużo wyładowań w dobę w październiku nie wystąpiło nigdy od 2002 roku, kiedy to w Polsce powstała sieć detektorów wyładowań Perun. Dodatkowo, suma wszystkich wyładowań doziemnych w październiku zliczona z lat 2002-2019 jest o ponad 10 tysięcy mniejsza, niż suma wyładowań w dniu 5 października 2020.

Dodatkowo, suma wyładowań za poniedziałek znajduje się na drugim miejscu sumy wyładowań z miesięcy od września do maja. Pierwsze miejsce zajmuje 31 maja 2016, gdy suma dobowa wyładowań była wyższa o zaledwie 200. Tym bardziej świadczy to o sile i intensywności poniedziałkowych burz.