Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Temperatura powyżej normy, możliwa dominacja pogody wyżowej w Polsce

pogoda w październiku 2020

Pogoda długoterminowa na październik 2021. Temperatura prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Możliwa dominacja wyżów barycznych, czasem wędrówka ośrodków niskiego ciśnienia związanych głównie z niżami znad Atlantyku oraz Morza Śródziemnego. Dokonamy przeglądu orientacyjnych prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich na dziesiąty miesiąc roku.

Pogoda. Temperatura i opady w normie wieloletniej według IMGW-PIB

Według specjalistów z IMGW-PIB średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju. Powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie.

*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla października jest nieznacznie cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Górna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,5°C. Dolna granica normy jest zbliżona – informuje IMGW-PIB.

Pogoda długoterminowa na październik 2021

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla października z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na październik 2021 r według modeli liczonych w IMGW-PIB.

Pogoda długoterminowa na październik 2021

Dominacja wyżowej pogody, ale czasem pojawi się w naszej części Europy aktywna cyrkulacja strefowa

Wstępna prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w październiku czeka nas wyraźna dominacja pogody wyżowej. Czasem jednak wpływ na warunki pogodowe będą mieć głównie niże znad Atlantyku prowadzące do dużej zmienności pogody. Okresami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy.

wyże baryczne

Orientacyjna prognoza CFS wskazuje, że październik ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem w normie wieloletnie, chociaż na zachodzie i południu ilość opadów może być powyżej normy. Wkrótce przekonamy się, czy prognozy modelu amerykańskiego sprawdzą się.

wyżowa aura

Model CFS zakłada, że średnia miesięczna anomalia temperatura będzie powyżej normy na obszarze całej Polski. Prognozy na poszczególne tygodnie października mogą ulec jeszcze dużym zmianom.

temperatura w normie

Europejski model ECMWF zakłada, że październik najcieplejszy będzie w północnej części kraju. Natomiast na południowym-wschodzie mogą być to wartości w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na październik 2021 według ECMWF

Będzie to miesiąc na ogół ciepły, ale możliwe są przymrozki i pierwsze opady na nizinach

Reasumując, ECMWF i CFS oraz IMGW prognozuje, że październik będzie miesiącem ciepłym w normie opadowej. Na południu i zachodzie według modelu amerykańskiego ilość opadów ma powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć, że w październiku pojawią się jesienne silne wiatry, a nawet wichury. Możliwe są burze zarówno w cieplejszych, jak i tez chłodniejszych masach powietrza. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego incydentu burzowego jak 5 października 2020 jest niskie. Prognozy te trzeba będzie jednak weryfikować w kolejnych tygodniach 10 miesiąca roku.

W październiku zdarzyć mogą się pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach, ale przez znaczną część czasu padać ma w naszych szerokościach geograficznych deszcz. Na obszarach podgórskich i górskich możliwe są opady śniegu, które nie są niczym nadzwyczajnym jesienią. Nocami można spodziewać się przymrozków. Okresami wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Zalegać mogą podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus oraz mgły o różnej rozciągłości pionowej. Problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego.

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy.