28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niszcząca wichura. Czy huragan Larry przyniesie silne wichury i burze w Europie? Wiatr do 125 km/h

Silna wichura w Europie? Huragan Larry może przynieść mocny wiatr

Obecnie w naszym regionie pogoda jest spokojna. Wszystko za sprawą rozległych ośrodków niżowych, które sterują pogodą w większości regionów naszego kontynentu. To, że w kraju i regionie pogoda jest spokojna nie znaczy wcale, że tak jest w innych miejscach globu. Na Atlantyku w najlepsze trwa sezon huraganów, przynoszących wichury, ulewy i burze. Kolejne burze tropikalne i huragany uderzają w wybrzeże USA niosąc silne wichur i bardzo intensywne opady deszczu. Okazuje się, że z jeden z huraganów, który w najbliższym czasie prognozowany jest na centralnych wodach Atlantyku może przynieść silny wiatr również w Europie. Wichura sięgać może 125 km/h.

Wichura za wichurą na Atlantyku. Sezon huraganów trwa

Całkiem niedawno informowałem o huraganie IDA. Jak się okazuje, wyrządził on potężne szkody uderzają w wybrzeże USA (okolice Luizjany). W kolejnych godzinach układ ten przyniósł potężne ulewy między innymi nad Nowym Jorkiem. Silne deszcze okazały się tragiczne w skutkach. W powodziach, które nawiedziły Nowy Jork po przejściu huraganu IDA śmierć poniosło ponad 40 osób. Na Atlantyku formowały będą się kolejne huragany niosąc silny wiatr i ulewne opady. Jednak dzisiejszy wpis nie dotyczy sezonu huraganów, a jednego konkretnego układu zwanego LARRY. Przynieść on może wichurę na zachodzie kontynentu. Spójrzmy na animację prognozy wiatru dla Atlantyku i Europy.

Huragan Larry wpłynie na pogodę w Europie

Od kilu dni bacznie przyglądamy się prognozom odnośnie huraganu Larry, który w drugiej dekadzie września szalał będzie nad wodami Atlantyku. Wichura przyniesie niszczący wiatr nad Bermudami i Nową Funlandią. Burza tropikalna osiągnie siłę huraganu 4 kategorii. Zgodnie z tym według skali Saffira-Simsona wiatr nad wspomnianymi archipelagami wiał będzie z prędkością ponad 200 km/h. To jest już wiatr o sile niszczącej. W związku z tak silnym wiatrem, wichura o takiej mocy z łatwością wyrządzi wielkie szkody wiatrowe na lądzie, który napotka na swej drodze. Poniżej grafika prezentująca prognozę obszaru, w którym znajdzie się huragan w połowie września (źródło mapy).

Wichura na Atlantyku. Huragan Larry zbliży się do Europu

Jednak najświeższe prognozy delikatnie korygują impet z jakim huragan miałby zmierzać do Europy. Ponieważ modele prognozują, że układ ten zwolni nad Atlantykiem, dlatego okazać się może, że siła wiatru nie będzie aż tak silna na zachodzie Europy. Jeszcze kilka dni temu modele widziały dużo silniejsze uderzenie wiatru w Europę. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie minęło. W dalszym ciągu w okresie 16-20 września bardzo silnego wiatru spodziewać możemy się w regionach Europy od Portugalii i Hiszpanii, po Wyspy Brytyjskie. Wiatr wiać może ponad 125 km/h. W związku z tym służby pogodowe w krajach na drodze tej silnej wichury są gotowe do wydania ostrzeżeń przed bardzo silnym wiatrem.

Jeszcze silniej system oddziaływać będzie na Islandię, Wyspy Owcze, czy Północną Irlandię. Tak wiatr wiać może z naprawdę niszczącą siłą ponad 130 km/h. Jednak pamiętajmy, że to wciąż prognozy na kilkanaście dni do przodu. Pogoda może jeszcze zmienić się w jedną lub drugą stronę. Oby modele osłabiły siłę zjawiska. Dzięki temu wichura nad Europą Zachodnią nie byłaby tak silna.

Jaka pogoda w Polsce. Zagraża nam wichura?

Tak jak pisałem ja we wstępie, czy Arek w pogodzie długoterminowej na 16 dni dla Polski. Obecny i najbliższy okres w pogodzie nie przyniesie w Polsce dynamicznej aury. Na pogodę w kraju wpływają wyże, więc silny wiatr, intensywne opady, czy burze w najbliższym czasie nam w kraju nie grożą. Pamiętajmy jednak, że powoli zbliżamy się w okres jesienny. Dynamicznej pogody będzie coraz więcej. Niże atlantyckie w końcu zaczną dochodzić do głosu również w naszym kraju.

Silniejszy wiatr w Polsce

Na ten moment jedynym okresem z silniejszy wiatrem w Polsce jest okolica 20 września. Wtedy to GFS widzi nad krajem wiatr wiejący ze stałą prędkością ponad 50 km/h. W porywach wiałoby mocniej. Jednak, nie jest to wichura, której mielibyśmy się obawiać. Po za tym to bardzo odległy obszar w pogodzie. Więcej o pogodzie w dalszym okresie synoptycznym przeczytacie we wpisie z pogodą długoterminową na cały październik 2021. Piszemy tam dużo o dynamice w pogodzie, dlatego zachęcam do odwiedzenia tego wpisu.