Potężny huragan uderzy w niedzielę. Niszczycielska siła, burze i wichura ponad 200 km/h

Bardzo złe wieści pogodowe na końcówkę weekendu dla mieszkańców południowo wschodnich wybrzeży USA. Na Zatoce Meksykańskiej w zastraszającym temper rozwija się burza tropikalna IDA, która już ma siłę huraganu. Szacuje się, że siła zjawiska w nocy z niedzieli na poniedziałek może być ekstremalna. A to właśnie wtedy huragan ma uderzyć w Stany Zjednoczone Ameryki.

Czym są huragany?

Huragan jest zjawiskiem atmosferycznym, związanym z bardzo silnym, często ekstremalnie silnym wiatrem. Mówimy tu o wichurze o sile przynajmniej 12 stopni w skali Beauforta. Z kolei siłę huraganu mierzy się skali Saffira-Simpsona, gdzie jeden to huragan najsłabszy, a 5 to zjawisko o ekstremalnej, niszczącej sile. Zjawiska te rozwijają się nad wodami, których temperatura powierzchni przekracza 26 stopni Celsjusza. Huragany występują na wodach Oceanu Atlantyckiego natomiast odpowiednikiem tych zjawisk na Oceanie Spokojnym i Indyjskim są tajfuny.

Zdjęcie satelitarne huraganu Felix

Powyżej zdjęcie satelitarne huraganu. Widać doskonale jak układ porusza się ruchem wirowym, a na jego obrzeżach dochodzi do silnego rozwoju burz. To jedno z najbardziej niszczących zjawisk na Ziemi. Najczęściej, gdy huragan uderzy w jedne z wysp tropikalnych na wschód od Ameryk, większość regionów wyspy zostaje dosłownie zrównana z ziemia. Przypomnijmy, że najsłabsze zjawisko pierwszej kategorii to wiatr dochodzący to 150 km/h. Kategoria 3 wg. skali Saffira Simpsona to już wiatr wiejący do 210 km/h. Najbardziej ekstremalne huragany kategorii piątek przynoszą wiatr przekraczający stałą siłę 250 km/h. Jednak porywy wiatru przekraczać mogą 300 km/h. To niewyobrażalnie silne zjawisko atmosferyczne.

Burza IDA może mieć niszczycielską siłą

Wspomniałem, że zjawiska te występują na wodach, których temperatura powietrz to przynajmniej 26 stopni Celsjusza. Obecnie wody w Zatoce Meksykańskiej mają temperaturę powierzchni na poziomie 30-33 stopni !! I to właśnie w takich warunkach rozwija się tropikalna burza IDA. Zjawisko już ostatniej nocy osiągnęło pierwszy stopień w skali Saffira-Simpsona i w bardzo dynamicznym tempie wzmacnia się. Poniżej prognoza rozwoju burz IDA (źródło NOAA)

Widać tu, że IDA w niedzielę dotrze do brzegów USA. Jeśli prognozy sprawdzą się to uderzenie wichura uderzy w Stany z siłą ponad 200 km/h. Co więcej, w niedzielę wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek huragan IDA może osiągnąć siłę na granicy 4 i 5 stopnia w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to wiatr dochodzący do 250 km/h. Jednak nie tylko wiatr jest zagrożeniem podczas przechodzenia huraganu. To również nawalne opady deszczu, a także zjawisko „cofki”, kiedy to wody Oceanu wlewają się na ląd pchane potężnym wiatrem.

Sezon huraganów na Atlantyku

Trwa sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim. Naukowcy prognozują, że będzie on bardzo dynamiczny, jednak nie przebije on sezonu 2020, który to zapisał się w historii meteorologii. Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie na Atlantyku wystąpiło najwięcej nazwanych, silnych zjawisk tropikalnych. Więcej szczegółów na ten temat w naszym wpisie z tamtego roku. Szczegółowo opisaliśmy tam ilość zjawisk i ich natężenie. Zachęcam do lektury tego wpisu. Tymczasem na zakończenie, z zaciekawieniem będziemy śledzili rozwój burzy tropikalnej IDA. Jeśli prognozy potwierdzą się, za około dobę możemy mieć do czynienia z bardzo groźną pogodą u wybrzeży Luizjany i sąsiadujących niej stanów. Będziemy informowali o rozwoju tego zjawiska na bierząco.