Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią. Czeka nas nagłe ocieplenie. Temperatura sięgnie nawet 29°C. Niewykluczony krótki upał i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzimy, jaki trend w pogodzie prognozują modele numeryczne na okres od 5.09.2021 do 21.09.2021. Przymrozki przygruntowe ustąpią. Modele pogodowe prognozują duże ocieplenie w drugim tygodniu września. Temperatura może sięgnąć nawet 29°C. Chociaż nie można wykluczyć krótkiego upału. Burze w kolejnych tygodniach będą rzadkie, ale mogą lokalnie wystąpić. Jednak ich intensywność będzie mniejsza niż w sierpniu. Zjawiska burzowe są prawdopodobne zwłaszcza pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Pogoda. Chłodny początek września, ale nadciąga zmiana

Początek września jest chłodny zgodnie z prognozami, które publikowaliśmy na przełomie miesięcy. Nie mamy jednak wątpliwości, że w połowie nadchodzącego tygodnia w wielu regionach Polski zrobi się gorąco. W okolicach czwartku/piątku na zachodzie kraju temperatura będzie na pograniczu dnia gorącego i upału. Krótkotrwale temperatura może sięgnąć 30°C/31°C. Prognozy na weekend są mocno rozbieżne, gdyż ECMWF spodziewa się utrzymanie wysokich temperatur. Natomiast GFS sygnalizuje postępujące ochłodzenie, opady i burze. Sprawdzimy w dalszej części wpisu prognozy różnych ośrodków i postaramy się mniej więcej przewidzieć trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Poniższa mapa obrazuje anomalie temperatury powietrza na okres od 1.09.2021 do 4.09.2021 w odniesieniu do okresu referencyjnego 1991-2020. Dostrzegamy, że jest to szczególnie chłodny okres synoptyczny we wschodniej połowie kraju. Jedynie na zachodzie temperatura jest w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią.

Napływa do nas zimne powietrze arktyczne. Na oficjalnych stacjach IMGW-PIB odnotowano przygruntowy przymrozek

Należy również wspomnieć, że od kilku dni do Polski napływa powietrze arktyczne z rejonów podbiegunowych oraz Morza Baffina. Zatem w ciągu dnia temperatura nie jest wysoka. Aczkolwiek w słońcu temperatura jest znośna z uwagi na jeszcze dość silną operacje słoneczną. Nocami jednak przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze występuje silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła, co czasem i miejscami skutkuje utworzeniem się mgieł. Już w nocy z piątku na sobotę miejscami na północnym-wschodzie pojawiły się przymrozki. Podobnie było ubiegłej nocy, gdy niewielki przymrozek pojawił się na oficjalnych stacjach IMGW na północy i północnym-wschodzie oraz wschodzie.

Temperatura minimalna przy gruncie na wybranych stacjach IMGW-PIB z 4.09.2021/5.09.2021.

ocieplenie w Polsce

Poniższa grafika obrazuje trajektorie wsteczną mas powietrza na dzień 5.09.2021, 06 UTC, uwzględniając powierzchnie izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Dwa pierwsze poziomy wpływają w znacznym stopniu na temperaturę panującą przy ziemi. Widzimy zatem, że masa napływa do nas z wysokich szerokości geograficznych.

trajektoria wsteczna dla warszawy

Ocieplenie będzie najbardziej odczuwalne w połowie drugiego tygodnia września

Szczyt ocieplenia w Polsce przypadnie na połowę drugiego tygodnia września. Najwyższe temperatury są prognozowane od środy do soboty. W weekend natomiast może zacząć napływać chłodniejsza masa powietrza, pojawić mogą się opady i burze. Z uwagi na dynamiczną sytuacje w kolejnych dniach nad Europejskim Obszarem Synoptycznym wyliczenia mogą ulec jeszcze korekcie.

W sierpniu dominowała w naszych szerokościach geograficznych pogoda niżowa. Trend wraz z początkiem meteorologicznej jesieni, jaka rozpoczęła się 1 września 2021 uległ zmianie. Dostaliśmy się pod wpływ blokady antycyklonalnej, która od kilku dni kształtuje pogodę m.in w naszej częścI Europy. W środkowej i górnej troposferze formuje się układ omega, jaki przyniesie przez wiele dni stabilne warunki pogodowe na obszarze Polski. Najwyższych wartości na termometrach spodziewamy się od środy do soboty.

Ocieplenie w drugim tygodniu września będzie najbardziej odczuwalne w zachodniej, południowo-zachodniej części kraju. Aczkolwiek dni gorące możliwe są na przeważającym obszarze Polski. Należy jednak wspomnieć, że przymrozki przygruntowe zdarzać będą się na nizinach do początku drugiego tygodnia września. Następnie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego zostanie zastąpiona cieplejszą masą z południa, południowego-zachodu.

Prognozy wskazujące już od kilku dni silne ocieplenie na przełomie 1 i 2 dekady września sprawdzą się. Dodatkowo oprócz wysokiej temperatury nie zabraknie słońca i wielu pogodnych dni. We wrześniu operacja słoneczna jest słabsza niż w lipcu czy też sierpniu, ale nie utrudni to jednak przy wyżowej pogodzie powrotu letnich temperatur do Polski.

Na rycinie poniżej obserwujemy średnią anomalie temperatury na okres od 5.09.2021 do 15.09.2021 w oparciu o okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że w całym kraju, uwzględniając stary okres referencyjny temperatura za najbliższe 10 dni powinna wyjść powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie w zachodniej połowie kraju, natomiast chłodniej na wschodzie. Najniższe temperatury w tym okresie są najbardziej prawdopodobne na północnym-wschodzie oraz południowym-wschodzie Polski.

ocieplenie w całej polsce

Pogoda. W środkowej troposferze pojawi się układ omega, przynosząc przez wiele dni stabilne warunki pogodowe

W środkowych i górnych warstwach troposfery w okresie od 4.09.2021 do 11.09.2021 pojawi się tzw. układ omega. Przez wiele dni również na obszarze Polski przyniesie powrót letnich temperatur i dużo pogodnych dni. Centrum tego układu znajdzie się prawdopodobnie na północny-zachód od Polski, co i tak przy adwekcji masy z południa kontynentu doprowadzi do wystąpienia wysokich temperatur.

pogoda. układ omega

Duże ocieplenie przesądzone i prognozowane przez główne modele pogodowe

GEFS wylicza dodatnie odchylenie temperatury w całej Polsce na okres od 6.09.2021 do 11.09.2021. Zbliżoną prognozę na omawiany okres ukazuje nam także CFS. Również najnowsze wyliczenia z modelu ECMWF sygnalizują silne ocieplenie w drugiej dekadzie września. Zatem z chłodnego okresu synoptycznego, przejdziemy w cieplejszy okres na obszarze Polski.

ocieplenie w kraju

Temperatury mogą spaść nieco na okres od 11.09.2021 do 16.09.2021. Jednak i tak często mają być to wartości powyżej normy klimatologicznej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany.

zmiana trendu w pogodzie

Wyraźne ochłodzenie jest prognozowane na ten moment przez GEFS na okres od 16.09.2021 do 21.09.2021. Wtedy to temperatura najczęściej w naszej części Europy ma być w normie klimatologicznej, natomiast na zachodzie kraju nieznacznie powyżej normy.

chłodniej

Pogoda. Dominacja wyżu zapewni sporo słońca i brak opadów przez wiele dni

GFS prognozuje, że w okresie od 5.09.2021 do 15.09.2021 Polska znajdzie się najczęściej w polu podwyższonego ciśnienia. Wyż ma być obecny nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze pod postacią układu omega. Ilość opadów w tym okresie będzie najprawdopodobniej poniżej normy. Jednak okresami, szczególnie w okolicach najbliższego weekendu od zachodu do Polski może wkroczyć front z opadami i burzami. W kolejnych dniach zweryfikujemy te prognozy, gdyż nadejście ochłodzenia może zostać opóźnione nawet o kilka dni. Wskazują na to np. prognozy europejskiego modelu ECMWF, który sygnalizuje dłuższy okres z wysokimi temperaturami niż GFS.

pogoda wyżowa

Rozbieżności w kontekście opadów do połowy września pomiędzy modelem amerykańskimi a europejskimi

Najbardziej optymistycznie dla osób oczekujących dużej ilości słońca oraz wysokiej temperatury wyglądają prognozy ECMWF. Model europejski zakłada, że do połowy miesiąca na obszarze Polski pojawią się śladowe opady deszczu. Aczkolwiek musimy mieć na uwadze wyliczenia GFS, jaki sygnalizuje wejście frontu już w weekend, który przynieść może opady i burze oraz ochłodzenie.

Orientacyjna prognoza wysokości opadów w okresie od 5.09.2021 do 15.09.2021 w oparciu o model ECMWF

Zdecydowanie więcej opadów do połowy miesiąca widzi GFS. Pierwsze większe mogą zdarzyć się już w weekend. Nie potwierdzają tego jednak prognozy europejskiego modelu. Kolejne dni i następne aktualizacje modeli dostarczą nam więcej informacji o prawdopodobnym końcu ciepłego i suchego okresu synoptycznego.

opadów więcej

GFS sygnalizuje powrót temperatury powyżej normy wieloletniej

Praktycznie na sam koniec analizujemy jeszcze prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni. Przedstawi nam to prawdopodobny trend w pogodzie. Ocieplenie pod koniec 1 dekady września jest przesądzone. Temperatura wzrośnie powyżej czerwonej linii, która oznacza temperaturę względem okresu referencyjnego 1981-2010. Szczyt adwekcji bardzo ciepłego powietrza jak na wrzesień przypada na 9-12 dzień miesiąca. Następnie na wiązkach modelu GFS obserwujemy systematyczny spadek temperatury. W okolicach połowy miesiąca biała linia znajduje się w pobliżu czerwonej, co oznacza, że temperatura może być w normie klimatologicznej. Praktycznie do końca 2 dekady września temperatura jest w pobliżu normy, a nawet powyżej normy wieloletniej. Dlatego epizody z napływem cieplejszych mas powietrza mogą się zdarzyć.

Wiązki GFS prognozują duże ocieplenie i pogranicze dnia gorącego oraz upału

Rycina poniżej przedstawia temperaturę na powierzchni izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). W tym przypadku dla Poznania, co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Powyżej 7 dni rozbieżności są już bardzo duże, dlatego do wyznaczania trendu najlepiej posiłkować się białą linia, która wyznacza średnią wszystkich wiązek i możliwy trend w pogodzie.

pogoda. ocieplenie w Polsce
cieplejszy okres w pogodzie

GFS również na prognozie wiązek sygnalizuje możliwość wystąpienia dni gorących. Na zachodzie kraju szczególnie w okresie od 8.09.2021 do 12.09.2021. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wydłużeniu ulegnie ciepły okres w pogodzie nawet do połowy września. Sygnalizuje nam to np. model ECMWF w swoich prognozach wiązek, anomalii tygodniowych oraz wyliczeniach operacyjnych. Kto wie, czy na zachodzie nie pojawi się krótki upał, a wartości prognozowane przez model okażą się nieco zaniżone.

Prognoza wiązek dla wysokości 2 m.n.p.g na okres od 5.09.2021 do 21.09.2021 w oparciu o model GFS.

dni gorące w polsce

Wiązki modelu GFS dla Warszawy na okres od 5.09.2021 do 21.09.2021. Wysokość 2 m.n.p.g

warszawa i ocieplenie

Reasumując, przed nami ciepły i na ogół pogodny drugi tydzień września. Szczególnie optymistycznie wyglądają prognozy na przełom 1 i 2 dekady miesiąca. Z najwyższą temperaturą od środy do soboty w Polsce. Na zachodzie, południowym-zachodzie dni gorących może być najwięcej. Ryzyko krótkiego upału nie jest jednak duże, ale nie można go całkowicie wykluczyć. Najdłużej ciepły okres w pogodzie prognozuje model europejski ECMWF, natomiast najszybszy spadek temperatury i więcej opadów do połowy września widzi amerykański GFS.

Więcej o prognozach długoterminowych można dowiedzieć się z najnowszego materiału opublikowanego przez IMGW-PIB.