Pogoda. Nawet -30°C na 500 hPa. Arktyczne powietrze spłynie do Polski, spadnie śnieg na nizinach. Możliwe burze śnieżne

Pogoda. Arktyczne powietrze spłynie do Polski, spadnie śnieg na nizinach. Możliwe burze śnieżne. Dynamiczna aura czeka nas pod koniec miesiąca na obszarze Polski.

Istotne ochłodzenie jest przewidywane na przełomie listopada i grudnia. Do naszego kraju dotrze powietrze arktyczne, morskie. Prognozowany jest rozwój struktur konwekcyjnych z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

Zmiana warunków pogodowych postępować będzie w piątek za frontem chłodnym, gdy zacznie napływać chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

Główny strumień mocno wychłodzonej masy pochodzenia arktycznego, morskiego napłynie do Polski w weekend.

Rozkład pola ciśnienia w weekend warunkować będzie napływ zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego z północnego zachodu i północy.

W środkowych warstwach troposfery widoczne jest zaleganie fali górnej nad Polską, która zbudowana będzie z mocno wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Na wysokości izobarycznej 500 hPa, czyli 5500 metrów temperatura spadnie poniżej -30 stopni. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi duży pionowy gradient temperatury, co objawi się masowym rozwojem konwekcji w powietrzu arktycznym.

W tym samym czasie na wysokości 850 hPa, czyli 1500 metrów będzie -10 stopni.

Już w nocy z piątku na sobotę pojawią się opady deszczu ze śniegiem, punktowo śniegu pochodzenia konwekcyjnego.

W sobotę w wielu rejonach Polski padać może przelotny deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prawdopodobnie śnieg nie utrzyma się w ciągu dnia, mając na uwadze prognozowana dodatnią temperaturę powietrza przy ziemi

Przełom listopada i grudnia będzie zimny. Ujemne temperatury powinny objąć w ostatnich listopada i na początku grudnia cały kraj.