Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Uderzenie zimna na początku miesiąca, potem ocieplenie i opady oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Uderzenie zimna na początku miesiąca, potem ocieplenie i opady oraz burze.

Istotne ochłodzenie jest przewidywane na przełomie listopada i grudnia. Wiele wskazuje, że będzie ono kilkudniowe, w okolicach 5-6 grudnia ponownie powinniśmy znaleźć się w cieplejszych masach powietrza.

W ostatnich dniach listopada nie zabraknie opadów, nawet śniegu. O czym więcej piszemy w artykule poniżej.

Wiązki modelu GFS są zgodne, że w ostatnich dniach listopada i na początku grudnia temperatura będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Spowodowane będzie to adwekcją arktycznego powietrza.

Niewykluczone, że na początku grudnia leżeć będzie miejscami śnieg, zwłaszcza na południu Polski. Obszar i wysokość pokrywy śnieżnej może ulec jeszcze zmianie.

Prawdopodobnie po 5 grudnia stery nad pogodą przejmie wyraźna cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Napływać będą mogły przeważnie ciepłe masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i południowo zachodniej Europy, ale także możliwe są napływy chłodnych mas powietrza.

Pogoda w grudniu charakteryzować będzie się dużą zmiennością. Niewykluczone, że pojawi się wichura w naszej części Europy, ale obecnie prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem.

W grudniu niewykluczone są okresy ze stabilną wyżową pogodą. Uciążliwe mogą być jednak chmury niskie, mgły oraz zamglenia, miejscami opady mżawki. W większych aglomeracjach miejskich przy bezwietrznej aurze pod warstwą inwersyjną gromadzić będą mogły się zanieczyszczenie, potocznie nazywane smogiem.

Okresami mogą napłynąć cieplejsze masy powietrza i temperatura szczególnie na południu i centrum wzrosnąć może powyżej 10 stopni.

Grudzień będzie prawdopodobnie miesiącem powyżej normy wieloletniej. Ochłodzenie na początku grudnia ma być dotkliwe. Temperatura w ciągu dnia w wielu miejscach ma być niewiele powyżej zera, nocami w całym kraju możliwe są przymrozki.

Częściej w grudniu będzie padał deszcz niż śnieg, ale okresami śnieżne epizody mogą być silne.

Niewykluczone, że będzie to miesiąc wyjątkowo wilgotny, mając na uwadze prognozowaną dużą aktywność Oceanu Atlantyckiego.

Wyraźne ochłodzenie na początku miesiąca prognozuje również model ECMWF