Pogoda. Niebezpieczne opady marznące zmierzają przez Polskę. Występuje gołoledź i burze na Morzu Śródziemnym

Pogoda. Niebezpieczne opady marznące zmierzają przez Polskę. Występuje gołoledź i burze na Morzu Śródziemnym. Sprawdź, gdzie obecnie występuje mżawka, bądź słaby deszcz, które powodują zwiększoną śliskość dróg oraz chodników.

Prognozy od kilku wskazywały na podwyższone prawdopodobieństwo opadów marznących we wschodniej połowie kraju już w nocy z piątku na sobotę. Strefa niebezpiecznych opadów przemieszcza się z południa na północ i utrzyma się w ciągu sobotniego dnia.

Od kilku dni przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wyżu „QUINCY”, który stopniowo słabnie, natomiast jego centrum znajduje się nad Federacją Rosyjską.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23 listopada 2019, 12 UTC

Poranne dane pomiarowe doskonale ukazują zasięg powietrza polarno kontynentalnego, najniższe temperatury są notowane we wschodniej Polsce. Nieco cieplej jest na południu i zachodzie, gdzie zaznacza się znacznie cieplejsze powietrze polarno morskie z południa Europy.

Co ciekawe na wysokościach izobarycznych 925 hPa i 850 hPa występuje wyższa temperatura powietrza. Zatem mamy do czynienia z tzw. inwersją temperatury. Temperatura wzrasta wraz z wysokością, co związane jest z adwekcją cieplejszego powietrza na wyższych poziomach z południa. W takich warunkach niejednokrotnie występują opady marznące.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 23 listopada 2019, 06 UTC ukazująca skąd do Polski napływa powietrze na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokościach izobarycznych 925 hPa i 850 hPa o godzinie 9Z w sobotę. Miejscami zaznaczy się na tych poziomach wpływ zimnego powietrza kontynentalnego, szczególnie we wschodniej Lubelszczyźnie oraz na Podlasiu i wschodniej części Mazur.

W tym samym czasie przy ziemi zaznaczy się we wschodniej połowie kraju ujemna temperatura powietrza.

Według danych radarowych z polskiej sieci POLRAD opady marznące obejmują m.in Podkarpacie i południową Lubelszczyznę, dodatkowo mają tendencje do przesuwania się w kierunku północnym, obejmując w kolejnych godzinach całą wschodnią ścianę Polski.

Występowanie opadów marznących na stacji w Rzeszowie potwierdza obserwator stacji IMGW na lotnisku w Jasionce.

Strefa opadów marznących w kolejnych godzinach przemieszczać ma się nad kolejne regiony Polski wschodniej (znaczona na czerwono). Strefa może być wysunięta nieco bardziej na zachód względem prognoz.

Na Podlasiu i Suwalszczyźnie niewykluczone opady marznące, ale także deszcz ze śniegiem i śnieg, czemu sprzyjać będzie rozkład temperatury w dolnej troposferze, szczególnie popołudniu i wieczorem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również ostrzega woj. podkarpackie, lubelskie oraz Podlasie i Suwalszczyznę przed opadami marznącymi. Na południowym zachodzie obowiązują alerty przed silnym wiatrem.

Zalecamy zachować szczególną ostrożność na drogach. Opady marznące objąć mogą w kolejnych godzinach także wschodnie Mazowsze.

Bieżące położenie opadów poniżej