Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Niebezpieczna wichura zmierza do województwa lubelskiego, wiatr nawet 90 km/h i burze


Pogoda. Niebezpieczna wichura zmierza do województwa lubelskiego. Wiatr nawet 90 km/h i burze.

Przed nami dynamiczny poniedziałek w pogodzie, ale chmury niżu, jaki spowoduje silne załamanie pogody nad Polską w poniedziałek już znajdują się w naszej części Europy.

To, że groźna wichura może przejść nad Polską pod koniec września ostrzegaliśmy już blisko tydzień temu, gdy modele sugerowały, że wraz z intensywną strefową cyrkulacją atmosfery wzrośnie ryzyko pojawienia się głębokiego niżu umiarkowanych szerokości geograficznych, jaki wcześniej powstał nad Oceanem Atlantyckim, ale jego znaczna intensyfikacja nastąpi w nocy nad Cieśninami Duńskimi, gdzie znacznie się pogłębi, natomiast jego front ciepły przemieszczać ma się od południowego zachodu na północny wschód, przynosząc wzrost zachmurzenia oraz opady deszczu o zmiennym natężeniu.

Nie będzie to jednak niż wtórny. Takie informacje pojawiają się w polskim internecie. Po konsultacjach z osobami zajmującymi się zawodowo prognozowaniem pogody usłyszeliśmy podobne stanowisko.

Niż „MORTIMER” istnieje od jakiegoś czasu, nie jest to jednak niż wtórny, jakie powstają zazwyczaj na zafalowaniu za głównym ośrodkiem niżowym. Będzie to typowy głęboki, jesienny niż umiarkowanych szerokości geograficznych z rodowodem atlantyckim.

Obecnie „Mortimer” – bo tak układ nazwał Niemiecki Wolny Instytut Meteorologiczny – znajduje się nad Morzem Północnym. Jest to aktywny, ale młody niż – układ na poziomie morza jest doskonale zarysowany, ale już na wysokości 500 hPa izohipsy układają się w mało imponującą dolinę. Taka asymetria w polu termobarycznym przez synoptyków nazywana jest baroklinowością i to ona jest rezerwuarem energii i siłą napędową niżów umiarkowanych szerokości geograficznych.

„Mortimer” w najbliższych 24 godzinach sterowany zachodnim prądem strumieniowym przemieści się nad Bałtyk. Wyjątkowo wiać ma jednak nie najsilniej na północy Polski a w centrum. Model ARPEGE przewiduje, że pas silnego wiatru ma przebiegać od Szczecina, przez Poznań, Łódź po Lublin. Tam porywy wiatru mogą sięgać 90 – 100 km/h.

Skąd taki nietypowy przebieg? Większość modeli numerycznych przewiduje wystąpienie niewielkiej kropli chłodu, która lokalnie zintensyfikuje procesy cyklogenezy tworząc niewielką zatokę niskiego ciśnienia. Właśnie ta zatoka odpowiedzialna ma być za silny wiatr w centrum a słabszy na północy kraju. Warto jednak wziąć poprawkę, że kropla ma być naprawdę niewielka, co przy rzadkiej siatce stacji aerologicznych stawia pod znakiem zapytania dokładność prognozy – informuje Meteorologia i synoptyka na swoim Facebooku.

Pogoda. Chmury atlantyckiego niżu są już nad Polską

Front ciepły nasunął się nad południowo zachodnią część Polski. Opady według zobrazowań radarowych występują w zachodniej połowie kraju. Przez niedługi okres czasu nasza część Europy znajdzie się w tzw. ciepłym wycinku niżu, napływać ma przejściowo z południowego zachodu cieplejsze powietrze, lecz jutro od północnego zachodu wkroczy front chłodny należący do atlantyckiego niżu, jaki ulokuje się nad południową częścią Morza Bałtyckiego.

Jeśli chodzi o opady na froncie ciepłym, dotrą one nad województwo lubelskie w nocy, lecz nie będą intensywne i popada zwłaszcza w północnej części regionu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30 września 2019 na godzinę 12 UTC

Pogoda. Dynamiczna aura w poniedziałek, niewykluczone burze

30 września cała Polska znajdzie się w zasięgu dość głębokiego niżu atlantyckiego o imieniu „MORTIMER” ulokowanego nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Dodatkowo z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać będzie się front chłodny związany z tym układem niskiego ciśnienia. Spodziewane są opady przelotne o słabym, miejscami umiarkowanym natężeniu. Niewykluczone burze, ale głównym zagrożeniem nie będą wyładowania atmosferyczne, jakie mogą być tylko pojedyncze, lecz silny wiatr, który z udziałem konwekcji, zwłaszcza w czasie wędrówki frontu chłodnego wymuszającego ruchy wstępujące powietrza, co prowadzić ma do rozwoju chmur Cumulonimbus. Wiatr może przekroczyć 75 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne spada w związku ze zbliżającym się i pogłębiającym głębokim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych o rodowodzie atlantyckim. Obecnie wyskalowane do poziomu morza wynosi około 1015 hPa, natomiast jutro w pierwszej części dnia spadnie do 995 hPa, może to niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Następnie w nocy z poniedziałku na wtorek zacznie gwałtownie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30 września 2019 godzina 12 UTC

Kiedy będzie najsilniej wiało na obszarze województwa lubelskiego?

Prędkość wiatru istotnie wzrastać ma już od godzin południowych. Początkowo wiać będzie z sektora południowo zachodniego, lecz po przejściu frontu chłodnego zmieni się kierunek wiatru w warstwie przyziemnej na zachodni, natomiast wieczorem w poniedziałek skręci na północno zachodni.

Już około 12 w poniedziałek porywy wiatru miejscami w regionie przekroczyć mogą 75 km/h, zwłaszcza w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych, jakie w sprzyjających warunkach zdolne będą do wygenerowania wyładowań atmosferycznych. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka zespołów chmur Cumulonimbus zdolnych do przynoszenia silnych, punktowo powodujących szkody porywów wiatru i opadów deszczu o akumulacji od 5 mm do 15 mm. Sumy opadów nie powinny być w poniedziałek duże, mając na uwadze istotnie wzmożony przepływ mas powietrza w środkowej troposferze, lecz lokalnie wyżej wymieniona graniczna wartość może zostać przekroczona, mając na uwadze możliwość przejścia kilku stref konwekcyjnych nad jednym obszarem w ciągu kilku godzin. Istnieje niewielkie ryzyko opadów gradu.

Ruch ośrodków konwekcyjnych przebiegać ma początkowo z południowego zachodu na wschód, północny wschód. Cały poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego zapowiada się deszczowy i bardzo wietrzny, dodatkowo w drugiej części dnia prędkość wiatru może być znaczna, co prowadzić będzie nawet do szkód w drzewostanie oraz mieniu.

Pogoda. Wieczorem w poniedziałek dotrze główna fala wiatru nad województwo lubelskie

Modele numeryczne są zgodne, że główna fala wiatru gradientowego, ale także konwekcyjnego dotrze wieczorem. Silnym porywom wiatru towarzyszyć mają także opady o zmiennym natężeniu, niewykluczone są nawet burze wieczorem. Dynamika w troposferze za frontem chłodnym będzie spora. W tylnej części atlantyckiego niżu „MORTIMOR”, jaki przesunie się nad państwa bałtyckie następować będzie adwekcja chłodniejszego powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Liniowe struktury konwekcyjne wieczorem oraz w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek są niewykluczone.

Po południowo zachodniej stronie układu niskiego ciśnienia utworzy się strefa silnego wiatru gradientowego, jaka migrować ma od pierwszej części dnia z zachodu na wschód. Prawdopodobnie dotrze ona do wschodniej Polski wieczorem, nieco osłabiona, lecz dalej groźna.

Najpierw kolejna silna fala wiatru, nawet powyżej 85 km/h przejdzie nad zachodnią częścią województwa lubelskiego, następnie przemieści się szybo w głąb regionu. Modele są zgodne, że wichura wystąpi w całym regionie. Dodatkowo towarzyszyć ma jej deszcz a nawet wyładowania atmosferyczne. Liczne wiatrołomy są spodziewane na obszarze województwa lubelskiego.

Wiele wskazuje, że wiatr zacznie słabnąć około północy we wtorek. Najdłużej wietrzna aura utrzyma się na wschodzie województwa lubelskiego, natomiast opady ustaną w drugiej części nocy.

Już teraz warto przygotować się na wietrzny i deszczowy poniedziałek. Wiatr będzie groźny przez cały dzień. Silny wiatr może porywać lżejsze rzeczy, natomiast konary i drzewa upadać będą mogły na samochody oraz ludzi. Istnieje duże ryzyko przewracania bilbordów reklamowych oraz wyborczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnej wichury na obszarze województwa lubelskiego wynosi 95%

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-na-16-dni-przejdzie-niszczaca-niebezpieczna-wichura-burze-i-opady/

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej