Pogoda. Niebezpieczne linie szkwału formują się nad Polską. Wkrótce możliwe burze. Powieje ponad 100 km/h

Pogoda. Niebezpieczne linie szkwału formują się nad Polską. Wkrótce możliwe burze. Powieje ponad 100 km/h.

Na zobrazowaniach radarowych polskiej sieci POLRAD dostrzegalne są dwie liniowe struktury struktury opadowe. Na ich trasie prawdopodobne są opady drobnego gradu, jak i też deszczu.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB z godziny 11:30 w czwartek

Polscy Łowcy Burz informują

Szczególnie niebezpieczny jest drugi z tych wielokomórkowych układów, który obecnie rozciąga się w od rejonu Ustki w woj. zachodniopomorskim przez Koszalin po Stargard. Maksymalne porywy wiatru w obrębie tej linii mogą osiągać nawet 90-105 km/h (wcześniej poryw wiatru o prędkości ok. 103 km/h odnotowano na stacji meteorologicznej w Darłowie). Natomiast na czele linii która rozciąga się obecnie od rejonu Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie), przez Bydgoszcz, Szamotuły (woj. wielkopolskie) po Świebodzin i Gubin w woj. lubuskim notowane są również silne porywy wiatru, jednak o mniejszej prędkości – maksymalnie ok. 60-70 km/h. Wspomniane wielokomórkowe układy w postaci liniowej przemieszczają się na wschód. Warto dodać że przed nadejściem chłodnego frontu atmosferycznego, pomimo silnego wiatru jest ciepło – na południu kraju i w centrum kraju notuje się na termometrach nawet kilkanaście stopni Celsjusza (m.in. 17°C w Tarnowie i w Nowym Sączu). W ciągu kolejnych godzin wzrośnie również prędkość wiatru nie związanego z oddziaływaniem konwekcji, a jego prędkość na północy kraju może dochodzić do 100-110 km/h (nad samym morzem do 120-130 km/h). Lokalnie przechodzącym formacjom konwekcyjnym mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne – informują Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

EDIT 12:00 na stacji IMGW w Darłowie odnotowano poryw wiatru 115 km/h. Pomiar z godziny 11:40 w czwartek.

Monitor IMGW-PIB, stacja Darłowo

Wyjątkowo ciepło jest na południu kraju, gdzie już temperatura przekracza 16 stopni. Lokalnie może osiągnąć dziś w tej części Polski nawet 19 stopni.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 12.03.2020, 12 UTC

IMGW-PIB