Pogodę była dziś kształtowana przez aktywny i rozległy cyklon, który przesuwał nad Bałtykiem, północno – wschodnią częścią naszego kraju i dalej przez Białoruś w kierunku Federacji Rosyjskiej. Obserwowano dziś przemieszczanie się stref frontowych, w tych również o charakterze drugorzędnym, które przyniosły opady deszczu ze śniegiem i miejscami mokrego śniegu o charakterze konwekcyjnym o zmiennym stopniu intensywności. Dociera do nas coraz chłodniejsze powietrza arktyczne morskie z wysokich szerokości geograficznych.
Już w nocy z soboty na niedzielę na pogodę wpływać ma jeszcze migrujący układ niskiego ciśnienia znad zachodnich obszarów Rosji, jak i też rozbudowującego się od zachodu klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Przyniesie on stabilizacje pogody na koniec lutego i w pierwszych dniach marca. W nocy z soboty na niedzielę utrzyma się adwekcja powietrza arktycznego morskiego. Pojawiać będą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 25 lutego 2023 nad Polską i terenami przyległymi
Niżowa pogoda w Polsce
Dziś panowała na obszarze całej Polski pogoda niżowa. Nie brakowało zachmurzenia dużego i całkowitego. Obserwowano liczne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami pojawiły się burze wewnątrzmasowe. Głównie w górach mógł nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. W najcieplejszym 1°C na północnym zachodzie do 7°C na południowym wschodzie wystąpi początkowo. Później w północnej połowie kraju spadek temperatury poniżej 0°C i miejscami oblodzenie dróg i chodników. Wiatr umiarkowany, porywisty, na zachodzie i południu okresami dość silny. Jednak w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr na północnym zachodzie silny, nad morzem do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, północny. W Sudetach porywy wiatru do około 120 km/h. Lokalne zawieje śnieżne.
Temperatura maksymalna, 25.02.2023, 07:00-19:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB
Niżowa aura jeszcze w Polsce, lecz od zachodu zaczyna rozbudowywać się wyż
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu, na Mazowszu i południowym wschodzie kraju miejscami deszczu ze śniegiem. Głównie w Karpatach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Na nizinach do około 5-7 cm na północnym zachodzie. W najchłodniejszej części nocy od -4°C, -8°C na terenach podgórskich oraz północnym wschodzie kraju do 0°C nad morzem i lokalnie na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Nad morzem przeważnie dość silny, porywisty, północny i północno-zachodni, na południowym wschodzie okresami zachodni. Szczególnie silnie powieje na szczytach Karkonoszy do 80-100 km/h oraz nad morzem do 70 km/h. Dodatkowo silny i porywisty wiatr wraz z opadami śniegu miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Jednak lokalnie drogi śliskie i oblodzone po spadku temperatury do wartości ujemnych.
Zobacz też: Atak zimy na wschodzie. Śnieżyce konwekcyjne i efekt morza. Nawet do 60 cm śniegu na początku marca
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 26 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski i informacje pogodowe z całego świata na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl