Pogoda niżowa nie ustępuje. Pozostajemy w zasięgu zachodniej cyrkulacji cyklonalnej. Śnieg spadnie w górach, silniejszy wiatr odczuwalny w całym kraju, bo różnica ciśnienia nie okaże się mała. Mróz tylko w obszarach podgórskich i górskich w Polsce.
Niżowy wzór pogody panuje od dłuższego czasu
W piątek Polska jest w zasięgu cyklonu o nazwie Egbert z centrum nad południową Szwecją i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Odcinek frontu przeszedł przez nasz kraj. Dodatkowo przez naszą część Europy przeszły drugorzędne fronty atmosferyczne. Tuż przed frontem zalegała dziś ciepła jak na styczeń masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.
Cyrkulacja zachodnia atmosfery i jej wpływ na pogodę w Polsce
Już w nocy od naszych zachodnich sąsiadów wkraczać ma zatoka niżowa z frontem związany z wirem niżowym, opuszczającym Skagerrak i kierującym się w rejon wielkich jezior szwedzkich Wener i Wetter. W strefie frontu występować będą głównie opady przelotne deszczu, a na terenach Pojezierzy Pomorskich możliwe są przelotne opady deszczu ze śniegiem z lepiej wypiętrzonych chmur Cumulonimbus. Co więcej zwiększać się będzie różnica ciśnienia, powodując nasilenie prędkości wiatru południowo zachodniego, w porywach dochodzącego do 50, 60 km/h. Jednak nad samym morzem wyraźnie silniejszego, w porywach dochodzącego do 70, 80 km/h. Jeszcze mocniej powieje w górach.
Zobacz także: Silny mróz poniżej -15°C i śnieżyce nagle pojawią się w Polsce. Zima przypomni się w epizodach
Nawet 11 stopni pokazały dziś termometry w klatkach meteo na południowym zachodzie
W piątek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północnym zachodzie. W wielu regionach obserwowano opady deszczu, jedynie w górach opady śniegu. Ponadto w najcieplejszym momencie dnia było od 5°C/6°C na wschodzie do 10°C na zachodzie i w Małopolsce. Wyższe wartości zmierzono na Dolnym Śląsku do 11°C. Zdecydowanie chłodniej było w rejonach podgórskich Karpat około 3°C. Różnica ciśnienia była całkiem spora i sięgała nawet 10-15 hPa. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu, Pogórzu Karpackim oraz Przedgórzu Sudeckim w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h i tam lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
Przeczytaj również: Wichura uderzy w Polskę. Wiatr 80-110 km/h. Sztorm na Bałtyku. Halny w górach
Pogoda. Temperatura maksymalna na stacjach IMGW, 13 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 1°C w rejonach podgórskich do 6°C nad morzem. Gdzieniegdzie w rejonach podgórskich Karpat od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h słabnące do 60 km/h, nad morzem do 75-80 km/h, osiągając skale wichury. Jedynie w Sudetach do 80 km/h. Lokalnie w górach zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda. Temperatura minimalna na 14 stycznia 2023 r. 06Z według modelu ICON EU – RUC
W kolejnych dniach pogoda będzie ulegać dużym zmianom. Dodatkowo na przełomie 2 i 3 dekady stycznia możliwe są większe opady śniegu i mróz. O kolejnych zmianach w prognozach poinformujemy już jutro. Dlatego też zalecamy śledzić nasz portal na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC