Pogoda niżowa. Mróz znów wystąpi w Polsce, prawdopodobne opady marznące

Pogoda w Polsce kształtowana jest dziś przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia znad zachodniej, środkowych i północnych rejonów Starego. Przez nasz kraj przewędrował płytki niż, który przemieszczał się wzdłuż strefy pofalowanego frontu nad Ukrainę.

Sytuacja baryczna na 9 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

niżowa pogoda w kraju
Pogoda niżowa, pofalowany front nad Polską

Czwartek przyniósł na przeważającym obszarze Polski niżową pogodę. Występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, opady mokrego śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Natomiast na południu Polski po cieplejszej stronie frontu zdarzyły się opady głównie deszczu. Aczkolwiek lokalnie wystąpiła akumulacja opadów do 10 mm, w Karpatach do 13 mm. Jednak w Sudetach i Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm do 13 cm. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono na południu od 5°C do 13°C, na pozostałym obszarze od 0°C do 4°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na południu w porywach do 55 km/h, na południu z kierunków zmieniających się, na pozostałym obszarze kraju z kierunków wschodnich. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Ocieplenie będzie potężne, ale krótkie. Blisko 20°C, możliwe wiosenne burze i duży kontrast termiczny

Temperatura maksymalna, 9 marca 2023, 07:00-19:00 czasu lokalnego w Polsce

pogoda niżowa
Pogoda kształtowana przez niżowy wzór

Niżowy wzór pogody w Polsce

Natomiast noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże, większe przejaśnienia lokalnie na południu i na krańcach północno-wschodnich. Jednak na południu opady deszczu, w centrum deszczu ze śniegiem i śniegu oraz gdzieniegdzie marznącego deszczu powodującego gołoledź, a na północy opady śniegu. Natomiast w Tatrach także możliwy słaby śnieg. Temperatura minimalna od -5°C na Pomorzu i Suwalszczyźnie, około 0°C w centrum, do 5°C w Małopolsce i w Kotlinie Kłodzkiej. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 80-90 km/h, w Karpatach do 75 km/h.

Szczególnie ciekawie zapowiada się piątek, kiedy to zima stoczy walkę z wiosną. W kulminacyjnym momencie tego krótkiego ocieplenia różnica temperatura sięgnie nawet 16°C/20°C. Zapraszamy do śledzenia prognoz pogody.

Fanipogody.pl