Ocieplenie będzie silne, lecz krótkie. Blisko 20°C pokażą termometry w piątek na 2 m w Polsce. Będzie wielkie starcie wiosny z zimą. Niewykluczone są również burze w południowej części kraju. W weekend zrobi się chłodniej, ale dwucyfrowe dodatnie wartości powrócą po krótkiej przerwie już na początku przyszłego tygodnia. Niżowy wzór pogody utrzyma się również w kolejnych tygodniach i okresów stabilizacji warunków pogodowych będzie niewiele.
Ocieplenie będzie silne, lecz nietrwale w Polsce
Huśtawka pogodowa trwa, gdyż znajdujemy się od dłuższego czasu pod wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery. Szczególnie ciepłe dni będą w południowej części w kraju. Jednak już w sobotę temperatury spadną. Niedziela z wartości poniżej normy wieloletniej, ale będzie to tylko przejściowy „wlew” arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Średnia za 7 dni wyjdzie z podziałem na cieplejsze południe i chłodniejszą północ.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 9.03.2023 do 15.03.2023 r. według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

Bardzo ciepły piątek na południu kraju
Z prognoz wynika, że piątek, 10 marca 2023 r. okaże się najcieplejszym dniem w dobiegającej końca 1 dekadzie marca. Bardzo dużą różnice temperatury między północą a południem zaobserwujemy w ciągu dnia, gdyż kontrast termiczny sięgnie nawet 18-20 stopni. Jedynym słowem nad Polską dojdzie do starcia zimy z wiosną. Najcieplejszym regionem naszego kraju okaże się jutro Małopolska, gdzie IMGW może zmierzyć nawet 18°C/20°C. Na północy i północnym wschodzie w tym czasie występować mogą początkowo opady śniegu, a temperatura może nieznacznie przekroczyć 0°C za dnia. Różnica temperatury będzie bardzo duża, gdyż cyklon atlantycki zaciągnie bardzo ciepłą masę z południa i południowego zachodu, przynosząc powiew wiosny na południu. Istnieje nawet ryzyko pojawienia się lokalnych wiosennych burz w południowej części kraju.
Jutro, tj. 10 marca 2023 r. nad Polską przebiegać ma równoleżnikowo położony front ciepły, który związany będzie ze zbliżającym się od zachodu cyklonem o imieniu Diethelm I. Spowoduje on istotną zmianę warunków pogodowych w nocy z piątku na sobotę, sprowadzając wyraźne ochłodzenie.
Sytuacja synoptyczna na 10 marca 2023 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Ocieplenie będzie silne. Duży kontrast termiczny nad krajem
Strefa ciepłego frontu atmosferycznego rozciągać ma się w pasie od województw zachodnich, przez centrum aż po wschód kraju. Po południowej stronie frontu zalegać ma dużo cieplejsza masa powietrza, która ma być zaciągana przez cyklon Diethelm I z rodowodem atlantyckim. Natomiast po północnej znacznie chłodniejsze polarno morskie. Najcieplejszym regionem w piątek okażą się województwa położone na południu kraju. Niewykluczone, że w Małopolsce temperatura sięgnie nawet 16-19°C. Wyraźnemu wzrostowi temperatury powietrza oprócz czynnika adwekcyjnego sprzyjać ma także występowanie wiatru fenowego, który podnosi wyraźnie temperaturę powietrza. Co należy podkreślić to fakt, że na Suwalszczyźnie i częściowo Mazurach w najcieplejszym momencie dnia będzie jutro zaledwie -2°C/0°C.
Przeczytaj również: Upał 30-31 stopni na południu. Wiosna wdziera się do Europy. Bardzo wysokie temperatury w Polsce
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 10 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Z prognoz numerycznych wynika, że w północnej i północno wschodniej części kraju zaznaczą się opady atmosferyczne, które mogą mieć również charakter zimowy. W godzinach około południowych zaczną opuszczać Mazury oraz Podlasie, wychodząc nad państwa bałtyckie i Białoruś.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 10 marca 2023, 09 UTC według modelu ECMWF

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 10 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach. Cyklon atlantycki Diethelm I namiesza w pogodzie
W tym samym czasie krótki, ale silny powiew wiosny odczują mieszkańcy na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie będzie nawet 12°C/19°C. W pasie województw południowych ważnym czynnikiem okaże się występowanie wiatru halnego, który osuszy powietrze i pojawią się liczne rozpogodzenia oraz przejaśnienia. Żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach i pogoda w naszych szerokościach geograficznych może zmieniać się drastycznie w ciągu 12-24 godzin. Jest to widoczne zwłaszcza w porze przejściowej, czyli tak jak teraz, gdy jesteśmy na przełomie zimy i wiosny i obserwujemy aktywną cyrkulacją strefową atmosfery. W ciepłych sektorach niżów potrafi postąpić dynamiczna adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza, natomiast w tylnych częściach niżów adwekcja arktycznego chłodu w krótkim odstępie czasu.
Prognozowana temperatura na 10 marca 2023 w Polsce według modelu ECMWF

Wiosenne burze możliwe
Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwszy raz w tym roku pojawią się wiosenne burze. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w piątek na południu kraju. Modele prognozują, że z biegiem godzin wzrośnie chwiejność termodynamiczna, dodatkowo mogą pojawić się procesy wspomagające rozwój chmur kłębiastych, aż do wystąpienia elektryzacji w chmurach. Niektóre burze jak na marzec mogą okazać się całkiem aktywne elektrycznie.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 10 marca 2023, 12 UTC według modelu francuskiego APREGE

Burze najbardziej prawdopodobne są jutro w drugiej części dnia. Ze szczególnym uwzględnieniem godzin popołudniowych, późno popołudniowych oraz wieczornych, kiedy to pewna chwiejność termodynamiczna nałoży się na procesy wspomagające dynamiczny rozwój konwekcji. Kilka aktywniejszych ośrodków burzowych.
Prognozowana chwiejność na 10 marca 2023, 15 UTC według modelu ARPEGE

Wyliczana niestabilność na 10 marca 2023, 18 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

Prognozujemy możliwość pojawienia się burz w piątek głównie w woj. śląskim oraz małopolskim, ale nie można wykluczyć, że rozproszone i wiosenne burze z opadami deszczu, drobnego gradu oraz silniejszym wiatrem pojawią się punktowo na niżej ukazanym obszarze.

Duże odchylenie temperatury od normy w piątek. Ryzyko burz będzie w województwach południowych
Pewnym czynnikiem ograniczającym możliwość wystąpienia burz okazać może się występujący przez większość dnia wiatr fenowy. Osuszać może wyraźnie powietrze w dolnej i częściowo środkowej troposferze. Wygląda jednak na to, że w drugiej części jutrzejszego dnia i tak dojdzie do rozwoju głębokie, wilgotnej konwekcji.
Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 10 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Reasumując, przed nami piątek, który przyniesie starcie zimy z wiosną. Na południu kraju będzie wiosennie, ale w drugiej części dnia musimy liczyć się z możliwością rozwoju lokalnych burz. Kontrast termiczny pomiędzy Małopolską a Podlasiem i Suwalszczyzną sięgnąć może nawet 16-20 stopni. Koniec tygodnia zapowiada się chłodniejszy z możliwością wystąpienia wichury i opadów śniegu oraz lokalnych burz śnieżnych. Jednak w przyszłym tygodniu znów powinniśmy doświadczyć przekroczenia 10-15 stopni. Dalej dominować ma niżowa pogoda.
Śledźcie najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC