Pogoda dynamiczna. Zanikające burze, lokalne oblodzenie dróg i chodników oraz lekki mróz

Pogoda dynamiczna we wtorek i noc z wtorku na środę. Polska pod wpływem głębokiego cyklonu znad Europy Północnej.

Niżowa pogoda we wtorek. Wystąpiły liczne burze nad Polską i linia szkwału na chłodnym froncie

We wtorek na pogodę wpływa głęboki układ niskiego ciśnienia o imieniu Cornelius znad południowej części Półwyspu Skandynawskiego z układem frontów atmosferycznych, przesuwającym się z zachodu na wschód kraju. Jednak tuż za frontem z północy napływać zaczyna chłodne powietrze pochodzenia arktycznego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 7 marca 2023, 18 UTC dla Polski

niżowy wzór pogody
Niżowa pogoda, 7 marca 2023 r. i układ frontów związany z niżem znad Skandynawii

Niżowa pogoda w kraju. Niskie ciśnienie we wtorek z uwagi na bliskość niżu

We wtorek na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Przemieszczały się z zachodu na wschód opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. W godzinach porannych miejscami występowały marznące mgły ograniczające widzialność do 500 m. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono od 1°C do 4°C na północy i w dolinach karpackich do 7°C na Dolnym Śląsku. Najcieplejszą stacją okazał się Przemyśl, gdzie zmierzono 8°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, nasilał się na północnym zachodzie do dość silnego, porywisty, nad morzem w porywach do 75 km/h, w centrum do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Jednak w górach porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie na północy, północnym zachodzie, zachodzie i częściowo w centrum pojawiły się lokalne burze na chłodnym froncie, jak i też za chłodnym frontem, na tzw. drugorzędnym froncie.

niżowa pogoda w kraju
Burze w Polsce okazały się liczne we wtorek. To efekt niżu Cornelius

Pogoda. Temperatura maksymalna, 7 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego

niżowa pogoda w kraju
Pogoda niżowa, ale ciepło w ciepłym sektorze niżu Cornelius

Jednak najbliższej nocy sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Polska znajdzie się dalej zasięgu układu niskiego ciśnienia o nazwie Cornelius z centrum ulokowanym początkowo nad wodami Bałtyku i migrującym dalej na wschód przez Estonię i Łotwę w kierunku Rosji. Przez obszar Polski przemieszczać będzie ma się front chłodny, który przyniesie opady śniegu, mieszane. Dlatego docierać ma chłodniejsza masa z wysokich szerokości geograficznych w tylnej części niżu o cechach arktycznych. Front w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie miał tendencje do falowania nad naszym krajem.

Zobacz też: Atak zimy w części Polski. 10-15 cm śniegu. Silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe znaczne utrudnienia na drogach

Groźna aura, możliwy wiatr o skali wichury, ale tylko na północy i w górach

Noc z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, początkowo gdzieniegdzie deszczu. Lokalnie na północy możliwe burze. W Sudetach i na Suwalszczyźnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Dlatego też na skutek spadku temperatury po opadach. Miejscami wystąpi oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5°C do 0°C, cieplej w Małopolsce i Podkarpaciu do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Jednak nad morzem wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h. W górach porywy do 90 km/h.

Pogoda. Temperatura powietrza na 2 metrach, 8 marca 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

adwekcja masy pochodzenia arktycznego
Pogoda. Mróz w Polsce, adwekcja arktycznego powietrza

Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl