Pogoda niżowa powraca. Odbudowuje się nam zachodnia cyrkulacja atmosfery. Porywy wiatru sięgną nawet 70 km/h. Wystąpi mróz dwucyfrowy kraju.
Pogoda niżowa nie ustąpi. Czeka nas zwiększona dynamika w pogodzie
Wczoraj mieliśmy do czynienia z największym incydentem zimowym od wielu lat. W wielu regionach Polski południowej, wschodniej i częściowo centralnej nie spadło tyle śniegu przez cały sezon zimowy 2021/22. Najdłużej opady o charakterze zimowym utrzymały się na południowym-wschodzie. Należy dodać, że gruba warstwa mokrego i ciężkiego śniegu spowodowała masowe uszkodzenia linii energetycznych. Zwłaszcza od upadających konarów i drzew. Co więcej topniejący się w ciągu dnia śnieg może powodować dzisiaj śliskość na drogach u chodnikach. Miejscami w nocy z niedzieli na poniedziałek oblodzenie po dziennych roztopach pokrywy śnieżnej, zatem kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. Prowadzić może to do oblodzenia dróg i chodników, gdyż po zachodzie słońca szybko temperatura spadnie poniżej zera. Pogoda od zachodu ma się stawać coraz bardziej dynamiczna.
Przejściowo w niedzielę rozbudował się klin wyżowy, który szybko ustąpi pod naporem atlantyckiego niżu
W niedzielę zaobserwowaliśmy chwilową poprawę warunków pogodowych. Strefa zachmurzenia związana pofalowanym frontem atmosferycznym odsunęła się dalej na wschód. Natomiast my przejściowo dostaliśmy od północnego zachodu w zasięg klina wyżu znad Atlantyku i Wysp Brytyjskich, wzrastało ciśnienie atmosferyczne. Obserwowaliśmy dziś zachmurzenie umiarkowane i duże, pojawiły się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Po nocnych spadkach temperatury poniżej zera stopni, w ciągu dnia wartości na termometrach wzrastały do 1-3℃ na południowym wschodzie do 5-7℃ na zachodzie. Niedziela przyniosła poprawę pogody, dlatego że rozbudował się przejściowy klin wyżowy od zachodu.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 4.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda niżowa często przyniesie silny wiatr, większe opady deszczu i mieszane, a nawet burze
Co więcej od poniedziałku czeka nas kolejna istotna zmiana warunków pogodowych. Znad Atlantyku wkraczać będą nad kontynent koleje aktywne i głębokie układy niżowe z frontami. Stopniowo od północnego zachodu zacznie spadać ciśnienie. W związku z niżem znad Półwyspu Skandynawskiego na frontach pojawią się opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Z uwagi na narastający gradient baryczny. Wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru, w porywach osiągających na Wybrzeżu i w górach 70-90 km/h, 50-70 km/h na pozostałym obszarze kraju.
Z prognoz numerycznych wynika, że nachodzącym tygodniu przetoczy się nad kontynentem kilka niżów atlantyckich. Przynosząc opady i silny wiatr oraz chłodną, nocami z przymrozkami pogodę. Dopiero od poniedziałku możemy liczyć na znaczącą poprawę pogody i wiosenne temperatury. Tak znaczna dynamika zmian sytuacji barycznej związana jest z górnym niżem. Obecnym nad północnymi obszarami Skandynawii, obejmującym tak kontynent, jak i Atlantyk po Grenlandię i Labrador. Na jego południowych peryferiach powstają kolejne niże, seria których oczekiwana jest nad kontynentem w nadchodzącym tygodniu.
Noc przyniesie mróz dwucyfrowy na południu. W wielu miejscach przymrozek
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie na północy i zachodzie, a po północy także w centrum kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem, natomiast nad ranem przechodzące w opady deszczu. Niewielkie opady śniegu zdarzą się również w rejonach podgórskich i w górach. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C na Podlasiu, około -3°C w centrum kraju, do 1°C na zachodzie i 2°C nad morzem, w dolinach karpackich spadek temperatury lokalnie do -10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wzmagający się stopniowo od północnego zachodu do dość silnego, nad morzem w porywach do 70 km/h, na Pomorzu do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy do 60 km/h, powodujące zamiecie śnieżne. Pogoda ponownie stawać ma się coraz bardziej dynamiczna, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 4.04.2022, 06 UTC według GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC