Pogoda niżowa panowała w wielu regionach we wtorek, ale od południowego zachodu, zachodu wkraczał klin wyżowy. Opady atmosferyczne mają słabnąć i zanikać z biegiem nocy z wtorku na środę. Lokalnie tylko mróz w obszarach podgórskich i górskich.
Niżowa pogoda we wtorek, dominowało wilgotne powietrze polarnomorskie
We wtorek wschodnia i południowo wschodnia Polska była w zasięgu strefy zafalowanego frontu atmosferycznego, na którym utworzył się minionej doby płytki niż, który dziś znalazł nad pograniczem Węgier i Rumuni. Na przeważającym obszarze Polski zaznaczył się wpływ rozległej zatoki niżowej, za którą odpowiedzialne były niże znad Skandynawii oraz Atlantyku Północnego. Przejściowo nad dzielnice południowo zachodnie i zachodnie sięgał słaby klin wyżowy przesuwający się wschód. Kolejne dni przyniosą jednak zmienne warunki pogodowe za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery.
Prognoza sytuacji barycznej na 10 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Śniegu przybyło w Karpatach i rejonach podgórskich Karpat
Wtorek przyniósł niżową pogodę na przeważającym obszarze Polski. Zachmurzenie okazało się duże z większymi przejaśnieniami na północnym zachodzie. W wielu regionach odnotowano opady atmosferyczne. Szczególnie w rejonach podgórskich Karpat opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach opady śniegu. W woj. małopolskim mogła nastąpić akumulacja opadów do 20 mm. Szczególnie w Karpatach pokrywa śnieżna wzrosła o kolejne 5 cm do 10 cm, wysoko w Karpatach o 10 cm do 20 cm. Głównie krańcach północno-wschodnich pojawiła się mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. W najcieplejszym momencie dnia było od 0°C w rejonach podgórskich Karpat do 7°C na zachodzie kraju. Różnica ciśnienia nie była dziś duża. Dlatego też wiatr okazał się słaby i umiarkowany. Nad morzem i w górach porywisty, na wschodzie południowo-wschodni, na pozostałym obszarze przeważnie z kierunków zachodnich. W górach wiatr w porywach do 60 km/h, w Bieszczadach do 70 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda. Temperatura maksymalna, 10 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB
Zobacz także: Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Rozbieżne prognozy modeli. Możliwe burze, wichury i większy mróz oraz śnieg w Polsce
Gęste mgły, słabnące opady w kraju
Noc przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, szczególnie na południowym wschodzie, opady deszczu. Na krańcach wschodnich także deszczu ze śniegiem i w Karpatach śniegu. Lokalnie, szczególnie na północnym wschodzie, mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a gdzieniegdzie do 100 metrów. W najchłodniejszej części nocy będzie od -1°C na północnym wschodzie i lokalnie na zachodzie do 3°C nad morzem; chłodniej w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C. Jednak z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, na krańcach zachodnich porywisty, z kierunków południowych, tylko na południowym wschodzie północny. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.
Pogoda. Wyliczana minimalna temperatura powietrza, 11 stycznia 2023 r. 06Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski
Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce. Śnieżyca przyniosła już 20-30 cm śniegu. Duże zagrożenie lawinowe. Alerty IMGW
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC