Pogoda sprawdzi niespodziankę. Przymrozki i śnieg znów w Polsce

Pogoda sprawdzi niespodziankę. Silne ocieplenie w trzeciej dekadzie maja, ale jeszcze przed nami jedna noc przymrozkowa w kraju i opady śniegu w górach.

Niżowa pogoda na wschodzie kraju

Jeszcze dziś Polska znalazła się strefie migrującego układu niskiego ciśnienia, ulokowanego początkowo na południowym wschodzie kraju. Dodatkowo od zachodu zaczął rozbudowywać się coraz wyraźniej klin wysokiego ciśnienia. Spływać ma do nas chłodne masy powietrza polarnomorskiego z północnych rejonów Oceanu Atlantyckiego. Tylko na południowym wschodzie, wschodzie zaznaczył się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego.

Jednak w piątek pogoda w kraju kształtowana ma być głównie przez rozległy klin wyżowy związany ze strefą rozciągająca się znad Atlantyku po obszar Federacji Rosyjskiej.Ponadto nad regionami południowymi, środkowymi i północno – wschodnimi ma zalegać strefa frontu atmosferycznego z istotnie zwiększoną wilgotnością w polarno-morskiej masie powietrza, jaka na tych obszarach przyniesie duże i całkowite zachmurzenie ze słabymi, miejscami okresami umiarkowanymi opadami deszczu. W rejonach górskich i podgórskich niewykluczone są lokalne burze. Więcej pogodnego nieba spodziewane są zwłaszcza na zachodzie i północy, gdzie znajdzie się suchsza masa polarna.

Zobacz też: Prognoza pogody do końca maja. Uderzenie lata. Temperatury 25-29 stopni i burze.

Czwartek przyniósł przeważnie na wschodzie i południu zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu. Wystąpiła wysokość opadów w regionach podkarpackich i karpackich oraz na wschodzie do około 10 mm. Wysoko w górach zdarzyły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Tylko na zachodzie kraju zachmurzenie było małe i umiarkowane, bez opadów. Na termometrach od 8°C na krańcach wschodnich, około 15°C w centrum, do 19°C na północnym zachodzie kraju. Głównie w rejonach podgórskich Karpat około 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Temperatura maksymalna, 18 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda. spore kontrast termiczny w Polsce
Pogoda zaskoczyła. Duży kontrast termiczny w Polsce

Przymrozki jeszcze możliwe przy gruncie na północy. W górach opady śniegu

Noc z czwartku na piątek na północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Aczkolwiek pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite, okresami wystąpią opady deszczu. Szczególnie w szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczymy od 5°C, 6°C na zachodzie i północy do 7°C, 9°C na pozostałym obszarze oraz miejscami nad morzem, w rejonach podgórskich około 3°C. Niższe wartości północnym zachodzie – miejscami około 2°C, z przygruntowymi punktowo przymrozkami do około -1°C. Wiatr okaże się słaby, nad morzem także umiarkowany, północno-wschodni, jedynie na Podkarpaciu z kierunków północnych.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl