Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda niżowa w Polsce. Lokalnie przymrozek i wkraczający ciepły front z opadami

zmiana pogody

Pogoda niżowa utrzyma się w nocy z wtorku na środę oraz w kolejnych dniach. Spodziewany miejscami przymrozek i wkraczający front ciepły z opadami od zachodu oraz południowego-zachodu, za którym przejściowo popłynie cieplejsze powietrze.

Pogoda niżowa da się we znaki w Polsce

Na początku bieżącego tygodnia odbudowała się nam zachodnia cyrkulacja atmosfery, dlatego też utrzymuje się znaczna dynamika w pogodzie. Przemieszczają się znad Atlantyku Północnego na wschód ośrodki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Obszar wyżowy został przesunięty na południe, a jego miejsce zajęła rozległa bruzda niżowa. Na górnych poziomach obserwujemy obecność zatoki w polu geopotencjału rozciągającej się z północy na południe. Występują znaczne wahania ciśnienia, duże i całkowite zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Nawet zjawiska burzowe, które dziś pojawiły się lokalnie na północy kraju w niestabilnej i wilgotnej masie pochodzenia polarno morskiego. W mijającym tygodniu obserwujemy niżową pogodę.

Pogoda niżowa na początku kwietnia w naszych szerokościach geograficznych

Na początku bieżącego tygodnia dostaliśmy się w zasięg niżu atlantyckiego MIRELLA ulokowanego nad Skandynawią z jego centrum 970 hPa nad Zatoką Fińską, który już niebawem będzie wypełniał się zimnym powietrzem arktycznym zaciągniętym z wysokich szerokości arktycznych i stanie się on ośrodkiem quasi stacjonarnym z osią obrotu ustawioną pionowo, nieznacznie zmieniającym swoje położenie w stronę Zatoki Botnickiej. W jego tylnej części obserwujemy przejściową adwekcje znacznie chłodniejszej masy powietrza, w której z powodzeniem dzisiaj rozwijały się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami atmosferycznymi w wielu regionach, dlatego, że napłynęła chłodna i chwiejna masa o całkiem sporym potencjale chwiejności.

Już podczas nadchodzącej nocy z zachodu, południowego-zachodu będzie wchodził do Polski front o charakterze ciepłym, przynosząc duży wzrost temperatury w środę i czwartek. Poczujemy dlatego krótki lecz nie trwały powiew wiosny. Początkowo w strefie frontu ciepłego obserwować będziemy opady atmosferyczne. Głównie w formie deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Potem temperatura wzrośnie w całym kraju za sprawą dominacji pogody niżowej.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 6.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda niżowa w Polsce. Lokalnie przymrozek i wkraczający ciepły front z opadami

W nocy z wtorku na środę zacznie wkraczać front ciepły atlantyckiego niżu

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Będzie panować typowa pogoda niżowa. Miejscami opady deszczu, na północy i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Dlatego, że nasunie się front ciepły. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -3°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 6°C na zachodzie. Na północy lokalnie ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 55 km/h, w Karpatach do 70 km/h, a w Sudetach do 90 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 6.04.20222, 05Z według modelu ICON dla Polski

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz