Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury znów uderzą w Polskę. Wiatr blisko 100 km/h. Wystąpią burze

Kolejne wichury znów uderzą w Polskę

Jeszcze dobrze przez kraj nie przetoczył się niż Mirella, a na mapach pogody widać już kolejne wichury. Związane jest to oczywiście z cyrkulacją strefową. W nasz region uderzają kolejne głębokie niże pochodzenia atlantyckiego. Na mapach widać kolejny niż, który zbliży się do Polski.

Kolejne wichury. Jaka będzie ich przyczyna?

W pewnym sensie o przyczynach, że w kraju pojawią się wichury napisałem już we wstępie. Będą to oczywiście niże atlantyckie. We wtorek na północ od Polski sunął niż Mirella. Tymczasem w okolicach środy-czwartku na mapach pogodowych widać już kolejny głęboki niż.

Kolejny głęboki niż atlantycki

W czwartek rano niż ten znajdzie się nad Danią. Ciśnienie w jego centrum spadnie do raptem 970 hPa. Jest to dość głęboki ośrodek niżowy. Spowoduje to znaczny wzrost różnicy ciśnienia po jego południowej stronie. Oznacza to nic innego jak wichury w pasie od Francji, przez Niemcy i Polskę. Lokalnie wiatr wiał będzie naprawdę mocno. Przyjrzyjmy się teraz jak przebiegały będą kolejne doby pod kątem pogody i wiatru w naszym regionie.

Wichury w najbliższych dniach będą silne

Wiemy już, że nasz region pozostanie pod wpływem cyrkulacji strefowej. Oznacza to kolejne niże i kolejne wichury w Europie Centralnej. Pogoda w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna. Przyjrzyjmy się co widać na animacji prognoz wiatru dla regionu na najbliższe dni.

Mocno wiało będzie w Polsce jeszcze dziś. Wichury zaczną powoli ustępować we wtorek po południu. Dość spokojny pod względem wiatru powinien być również środowy poranek. Jutro przez kraj przechodził będzie front ciepły. Spowoduje to, że temperatury staną się iście wiosenne. O temperaturach sięgających nawet 18 stopni poczytacie w podlinkowanym wpisie. Tutaj zajmijmy się wiatrem. Mocniejszy wiatr pojawi się w Polsce w środę po południu. Podczas, gdy w Polsce wiało będzie do 70 km/h, silne wichury przechodzić będą przez region Wysp Brytyjskich. Tu wiać może z prędkością do nawet 130 km/h. Strefę tego silnego wiatru widać doskonale na tej mapie.

Wichury w regionie Wysp Brytyjskich

W kolejnych godzinach, strefa tego silnego wiatru szybko podążała będzie na wschód. Wichury w nocy z środy na czwartek pojawią się nad Anglią, Belgią, Holandią i Niemcami. W czwartkowy poranek bardzo mocno wiać zacznie na zachodzie kraju. Przyjrzyjmy się dokładniej czwartkowemu załamaniu pogody.

Kolejne wichury uderzą w Polskę w czwartek

Widać, że porywy wiatru w czwartek na zachodzie kraju sięgać mogą ponownie 100 km/h. Aż głupio ostrzegać mnie przed kolejną strefą silnego wiatru, podczas gdy kraju nie opuściły jeszcze wichury związane z niżem Mirella. No, ale natury nie oszukam. Jesteśmy w okresie dynamicznej pogody ze strefową cyrkulacją powietrza. Kolejne doby przyniosą nam kolejne incydenty wiatrowe. Wróćmy do czwartku. Rano najsilniej wiało będzie na zachodzie kraju. Po południu, wieczorem i w nocy z czwartku na piątek wichury przeniosą się na wschód i południe kraju. Tu nadal wiać może z prędkością blisko 100 km/h. W górach porywy wiatru jeszcze silniejsze.

Silny wiatr również w piątek przed południem

Nie tylko wiatr. Możliwe również burze

Wichury nad Polską trwały będą również w piątek, choć tylko do południa. W godzinach popołudniowych wiatr zacznie uspokajać się. Powyżej prognoza porywów wiatru na piątek 8 kwietnia (źródło). O wietrze w najbliższych dniach napisałem już chyba wszystko. Jednak kolejny niż, który uderzy w nasz region to nie tylko wichury. Przed nami również kolejna porcja opadów. Deszcz pojawi się w Polsce już w środę przy okazji przechodzenia przez kraj ciepłego frontu atmosferycznego. Najwięcej opadów spodziewamy się w Polsce północnej. Jednak popadać może również w centrum Polski.

W czwartek możliwe również burze w Polsce

Powyżej prognoza opadów dla Polski n czwartek 7 kwietnia. Widać tu rozsiane komórki opadowe. To chmury konwekcyjne. Piętrzenie się chmur kłębiastych ułatwi bliskość niżu i podwyższone parametry kinematyczne. Istnieją więc szanse, że w czwartek w Polsce pojawią się burze. Lokalnie mogą one przynosić intensywne opady deszczu. Burze nie powinny być jednak mocno aktywne elektryczne. Ich aktywność ograniczała będzie się do pojedynczych wyładowań atmosferycznych.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz