Głęboki cyklon NASIM przyniesie groźną wichurę. Prędkość wiatru w Polsce przekroczy 90 km/h, wystąpią burze. Niewykluczona linia szkwału na chłodnym froncie atmosferycznym.
Głęboki cyklon atlantycki przyniesie wichurę i burze w Polsce
Od kilku dni monitorujemy prognozy na drugą połowę bieżącego tygodnia. Kulminacyjna faza pogorszenia pogody przypadnie na czwartek i piątek. Groźną pogodę przyniesie głęboki cyklon, który otrzymał imię NASIM. W środę lokuje się w pobliżu Wysp Brytyjskich, gdzie ulega dalszej intensyfikacji i w kolejnych godzinach będzie zmierzał na wschód Starego Kontynentu, przez Morze Północne, następnie nad akwen Bałtyku. W piątek będziemy w tylnej części wiru niżowego przemieszczającego się znad Morza Bałtyckiego w kierunku Finlandii oraz Federacji Rosyjskiej. Już w środę jesteśmy w jego rozległym wycinku, dlatego dociera do kraju znacznie cieplejsza masa powietrza z kierunków południowych. Wraz z wkraczaniem jutro chłodnego frontu atmosferycznego wzrośnie dynamika w pogodzie. Pojawi się więcej chmur, zaobserwujemy nasilenie się wiatru, pojawią się opady deszczu, krupy lodowej, a nawet drobnego gradu. Istnieje ryzyko pojawienia się lokalnych burz.
Sytuacja synoptyczna na 7.04.2022, 12 UTC dla Europy i rejonów przyległych według DWD
Głęboki cyklon sprawcą silnego pogorszenia pogody w Polsce
Z uwagi na silny, porywisty wiatr wynikający z bliskości niżu i przechodzenia zatoki niżowej, frontu chłodnego lokalnie możliwe są szkody wiatrowej. Prawdopodobne są gdzieniegdzie przerwy w dostawach energii elektrycznej, gdyż silny wiatr może powodować łamanie się gałęzi i konarów oraz wywracanie drzew. Będzie realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Najniebezpieczniejsza pogoda wystąpi na zachodzie i północy oraz częściowo w centrum.
Prognoza porywów wiatru na za okres od 6.04.2022, 06Z 8.04.2022, 19 UTC według niemieckiego modelu ICON
Głęboki cyklon i front chłodny przyniesie duże zagrożenie na obszarze Polski
Wraz z początkiem bieżącego tygodnia powróciliśmy do cyrkulacji zachodniej. Kolejny z serii niżów atlantyckich przyniesie znaczne pogorszenie warunków pogodowych. Od zachodu, północnego-zachodu wkroczy front atmosferyczny o charakterze chłodnym. To właśnie na nim spodziewane są najgroźniejsze zjawiska pogodowe, jak i też burze. Niektóre z chmur Cumulonimbus w warunkach istotnie nasilonego przepływu mas powietrza mogą przybrać charakter liniowy.
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 7.04.2022, 15 UTC według modelu ECMWF
Istotna zmiana warunków pogodowych rozpocznie się w już jutro w drugiej części dnia. Początkowo strefa frontu chłodnego zaznaczy się w dzielnicach zachodnich. Pojawią się opady atmosferyczne, nasili się prędkość wiatru, na skutek dynamicznych wymuszeń możliwy jest rozwój chmur Cumulonimbus, które mogą wypiętrzyć się dostatecznie wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferycznego.
Wyliczane ciśnienie na 7.04.2022, 18 UTC według modelu europejskiego ECMWF
Trudne warunki pogodowe wystąpią w województwach zachodnich, północno-zachodnich i północnych Polski. Pęd powietrza z wyższych wysokości będzie mieć tendencje do schodzenia ku ziemi i generowania szkód wiatrowych. Pojawią się nie tylko gradientowe porywy wiatru, ale również te związane z konwekcją.
Prognozowane porywy wiatru za okres od 6.04.2022, 06Z do 8.04.2022, 20 UTC według francuskiego modelu ARPEGE
Głęboki cyklon atlantycki wkroczy nad Bałtyk jutro w drugiej części dnia. Prowadzić ma aktywny front chłodny
Jutro w godzinach wieczornych oraz w nocy z czwartku na piątek strefa chłodnego frontu atmosferycznego przemieszczać ma się w dalszym ciągu na wschód i południowy-wschód. Dopiero w drugiej części nocy, bądź bliżej godzin porannych wpłynie w wyraźny sposób na pogodę na wschodzie. Przejściu wiatru towarzyszyć ma wzrost prędkości wiatru, zmiana jego kierunku z południowo-zachodniego na zachodni, okresowo skręcający na północno-zachodni. Ponadto utrzymają się opady atmosferyczne, które okresami i miejscami przejdą w mieszane. Lokalnie może nawet zagrzmieć po zachodzie słońca. Aktywność pod względem aktywności elektrycznej powinna być niższa niż za dnia. Porywy wiatru sięgać mogą od 50 km/h do 100 km/h, powodując lokalnie szkody. Z uwagi na duże zagrożenie wiatrowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy może wydać alerty przed silnym wiatrem dla wielu regionów.
Sytuacja synoptyczna na 8.04.2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Silny wiatr związany będzie nie tylko z dużym poziomym gradientem ciśnienia wynikającym z bliskości niżu, ale także występowaniem konwekcji. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzeniu ku ziemi, prowadząc lokalnie do znacznych szkód. Możliwe są gdzieniegdzie przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 7.04.2022, 21 UTC według europejskiego modelu ECMWF
Głęboki cyklon przyniesie najtrudniejsze warunki pogodowe na zachodzie i północy. Mocno powieje jednak w całym kraju
Najgroźniejsza pogoda w ciągu najbliższych 48 godzin wystąpi na zachodzie i północy kraju. W górach i na obszarach podgórskich porywy przekroczą znacznie 100-130 km/h. Jest spore prawdopodobieństwo uformowania się na froncie chłodnym linii szkwału. Pomimo tego, że chwiejność będzie niewielka, to i tak w środowisku nasilonego przepływu mas powietrza, silnych uskoków wiatru możliwe jest uformowanie się układu liniowego propagującego z zachodu na wschód, południowy-wschód. Dojdzie do tego prawdopodobnie na skutek dynamicznych wymuszeń i obecności quasi-geostroficznego wznoszenia w środkowej i górnej troposferze.
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 8.04.2022, 03 UTC według europejskiego modelu ECMWF
Niżowa pogoda ze znaczną dynamiką w troposferze utrzyma się przynajmniej do końca bieżącego tygodnia. W piątek będziemy zasadniczo w tylnej części głębokiego cyklonu o imieniu NASIM. Obserwowana ma być wyraźna adwekcja chłodnego powietrza o sporej zawartości wilgoci. Pojawią się rozproszone konwekcyjne opady atmosferyczne. Możliwe są nawet burze adwekcyjne. Z uwagi na duży poziomy gradient ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie wiru niżowego pojawi się silny wiatr, który w porywach lokalnie może przekraczać 50-80 km/h na nizinach. Częste opady o różnym charakterze, znaczne wahania ciśnienia i na ogół duże zachmurzenie oraz silny wiatr nie będą rzadkie w kolejnych dniach.
Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej pogodzie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Głęboki cyklon NASIM przyniesie groźną wichurę. Prędkość wiatru przekroczy 90 km/h, wystąpią burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.