Wiatr nawet 90 km/h w Polsce, gdzieniegdzie prawdopodobne przelotne opady deszczu. Prognoza na noc ze środy na czwartek.
Wiatr nawet 90 km/h w Polsce. Preludium przed wichurą w czwartek i piątek
Ocieplenie w mijającym tygodniu jest krótkotrwałe. Przejściowo znajdujemy się pod wpływem niżu atlantyckiego „NASIM”, który znad Atlantyku wkracza nad Wyspy Brytyjskie. Po jego wschodniej stronie obserwujemy wyraźną adwekcje znacznie cieplejszego powietrza z południowego. Jutro czeka nas ostatni tak ciepły dzień z wysokimi temperaturami w kraju. Od piątku wyraźne ochłodzenie obejmie cały kraj. Zanim jednak tak się stanie, to przez Polskę przejdzie aktywny front chłodny z opadami, silnym wiatrem, a nawet zjawiskami burzowymi.
Prognoza ciśnienia na 7.04.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu GFS
Wiatr i silne wiosenne burze w Polsce już w czwartek
Burze możliwe będą zarówno w strefie nacierającego frontu chłodnego, jak i też za nim, gdzie płynąć ma znacznie chłodniejsze powietrze o sporym potencjale chwiejności. Dynamiczna pogoda czeka nas przynajmniej do końca tygodnia.
Podczas zbliżania się niżu barycznego z rodowodem atlantyckim wzrastać będzie gradient baryczny, generujący wzrost prędkości wiatru, początkowo południowo zachodniego, a za frontem zmieniającego kierunek na zachodni, w porywach osiągającego prędkość od 50 do 70 km/, do nawet 80-100 km/h w strefie konwekcji.
Kolejna strefa opadów wchodzić ma w nocy z czwartku na piątek nad Polskę i będzie związana ze strefą frontu zokludowanego przemieszczającego się od Bałtyku do naszej części Europy.
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie opady deszczu, głównie na północy i wschodzie. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą minimalnie od 5°C do 8°C, natomiast rejonach podgórskich Karpat lokalne spadki do 1°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, miejscami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h, w Karpatach do 70 km/h, a Sudetach do 90 km/h.
W kolejnych dniach dniach zalecamy śledzić nasz portal na bieżąco, gdyż dynamika w pogodzie będzie nadzwyczaj wysoka. Silny wiatr może spowodować szkody, możliwe jest pojawienie się linii szkwału.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC