Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 13/14 grudnia 2021. Mróz jeszcze w Polsce, mgły osadzające szadź i opady marznące. Odwilż postępująca od zachodu

zgniłe wyze

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Mróz jeszcze w wielu regionach Polski. Będzie także mgły osadzające szadź i opady marznące. Od zachodu jednak ma postępować stopniowe ocieplenie.

Pogoda. Zgniły wyż kształtuje pogodę w Polsce

Od kilku dni sytuacja baryczna w obszarze Europy Środkowej ulega niewielkim zmianom. Na południu Europy, a dokładniej w rejonie Grecji i Bałkanów obserwujemy niż. Jednak stabilny wyż z ciśnieniem 1030 hPa ulokował się nad zachodnią Europą z centrum nad Bawarią. Natomiast stosunkowo niewielki ośrodek niżowy szybko wędruje przez Szkocję nad Morze Norweskie i dalej nad północną Skandynawię. W naszej części Starego Kontynentu panuje obszar klina wyżowego. Co ważne jego oś dziś rano przebiega od Bawarii przez Czechy i Saksonię nad centrum Polski, Mazury i Litwę. Jutro stopniowe pochylenie się tej osi nad Czechy, Małopolskę i Wołyń.

Pogoda w wyżu jest charakterystyczna dla półrocza chłodnego. W polu podwyższonego ciśnienia dostrzegamy wyraźne uspokojenie zimowych procesów pogodowych, spowodowane jest to małą różnicą ciśnienia, a tym samym marginalnym ruchem mas powietrza. Inwersja osiadania na danych radiosondażowych sięga do 1300-1500 m. Powyżej jest na ogół pogodnie. Jednak poniżej inwersji, z powodu wypromieniowania z górnej granicy chmur niskich tworzą się inwersje podniesione, a przy samym podłożu w nocy też radiacyjne. Wszystko to utrudnia większą turbulencję powietrza w obrębie, dlatego też sprzyja to występowaniu drobnych opadów śniegu ziarnistego i mżawki z chmur podinwersyjnych Stratus, które zwiększają śliskość dróg i chodników.

Typowym zjawiskiem dla półrocza chłodnego jest występowanie zgniłego wyżu. Skutkuje to powstawaniem mgłeł i towarzyszącej jej szadzi. Dlatego też w wielu miejscach widoki są niezwykle malownicze, chociaż nie tak piękne jak mamy słoneczną aurą. Ubiegłej nocy miejscowe mgły były silne m.in na zachodzie, ale także w centrum i na wschodzie.

Podczas nadchodzącej nocy mgliście będzie na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie kraju z powodu napływu coraz cieplejszego powietrza pojawią się głównie mgły adwekcyjne. Miejscami z powodu małej różnicy ciśnienia występować będzie smog, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie niska temperatura, obecność wyżu i słaby wiatr oraz silna inwersja termiczna.

Mgła w miastach jest na ogół słabsza niż poza miastem

Najczęściej w aglomeracjach miejskich mgła jest znacznie słabsza lub nie występuje, natomiast za miastem, a zwłaszcza bliżej źródeł dodatkowej pary wodnej (rzeki, wilgotne lasy, elektrociepłownie) bywa znacznie intensywniejsza. Niejednokrotnie drogi pomimo braku opadów są śliskie, dlatego kierowcy szczególnie poza większymi aglomeracjami miejskimi powinni zachować ostrożność. W najbliższych dniach czeka nas krótka, ale intensywna odwilż. W całym kraju temperatura wzrośnie powyżej zera, ale wiele wskazuje, że nie będzie to szczególnie długi okres synoptyczny. Zimne masy dadzą się we znaki na przełomie 2 i 3 dekady grudnia.

W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski dominował zgniły wyż. Dlatego też w wielu regionach występowało zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, jedynie na południu kraju pojawiły się rozpogodzenia. Natomiast szczególnie na zachodzie oraz w centrum słabe opady deszczu lub mżawki, miejscami deszczu ze śniegiem, a na wschodzie obserwowano słabe opady śniegu z podinwersyjnych chmur Stratus. Zwłaszcza w pasie Pomorza Wschodniego przez centrum kraju po Śląsk mogły występować i są obserwowane opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Lokalnie, szczególnie poza miastami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskazały od -3°C na południowym wschodzie, około 0°C w centrum do 6°C na północnym zachodzie. Natomiast rejonach podgórskich Karpat od -6°C do -3°C. z uwagi na niewielki gradient baryczny na nizinach. Wiatr słaby, przeważnie południowo-zachodni, jedynie na wschodzie północno-zachodni i północny. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h i tam zamiecie śnieżne.

Poniedziałkowa szadź we wschodniej połowie Polski.

Pogoda na noc 13/14 grudnia 2021.  Mróz jeszcze w Polsce, mgła osadzająca szadź i opady marznące. Odwilż postępująca od zachodu

Malownicze krajobrazy obserwowane dziś na wschodzie kraju, gdzie występowały mgły osadzające sadź przy ujemnej temperaturze.

Pogoda na noc 13/14 grudnia 2021.  Mróz jeszcze w Polsce,

Sytuacja synoptyczna, 14.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

Pogoda na noc.Będzie mglisto. Będą także opady marznące. Różnica ciśnienia w dalszym ciągu niewielka

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i duże. Głównie większe przejaśnienia na południowym wschodzie. Gdzieniegdzie na południu i północy słabe opady śniegu, deszczu lub mżawki, również marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź. Na przeważającym obszarze Polski mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a lokalnie do 100 metrów. Mgła może osadzać szadź. Na drogach może być miejscami bardzo ślisko. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -6°C do -1°C, na pozostałym obszarze od 0°C do 5°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do -8°C. Gradient baryczny w dalszym ciągu niewielki. Z tego powodu wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowy i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h i tam zamiecie śnieżne.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem, 14.12.2021, 05Z według ICON

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz