Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Mróz jeszcze w wielu regionach Polski. Będzie także mgły osadzające szadź i opady marznące. Od zachodu jednak ma postępować stopniowe ocieplenie.
Pogoda. Zgniły wyż kształtuje pogodę w Polsce
Od kilku dni sytuacja baryczna w obszarze Europy Środkowej ulega niewielkim zmianom. Na południu Europy, a dokładniej w rejonie Grecji i Bałkanów obserwujemy niż. Jednak stabilny wyż z ciśnieniem 1030 hPa ulokował się nad zachodnią Europą z centrum nad Bawarią. Natomiast stosunkowo niewielki ośrodek niżowy szybko wędruje przez Szkocję nad Morze Norweskie i dalej nad północną Skandynawię. W naszej części Starego Kontynentu panuje obszar klina wyżowego. Co ważne jego oś dziś rano przebiega od Bawarii przez Czechy i Saksonię nad centrum Polski, Mazury i Litwę. Jutro stopniowe pochylenie się tej osi nad Czechy, Małopolskę i Wołyń.
Pogoda w wyżu jest charakterystyczna dla półrocza chłodnego. W polu podwyższonego ciśnienia dostrzegamy wyraźne uspokojenie zimowych procesów pogodowych, spowodowane jest to małą różnicą ciśnienia, a tym samym marginalnym ruchem mas powietrza. Inwersja osiadania na danych radiosondażowych sięga do 1300-1500 m. Powyżej jest na ogół pogodnie. Jednak poniżej inwersji, z powodu wypromieniowania z górnej granicy chmur niskich tworzą się inwersje podniesione, a przy samym podłożu w nocy też radiacyjne. Wszystko to utrudnia większą turbulencję powietrza w obrębie, dlatego też sprzyja to występowaniu drobnych opadów śniegu ziarnistego i mżawki z chmur podinwersyjnych Stratus, które zwiększają śliskość dróg i chodników.
Typowym zjawiskiem dla półrocza chłodnego jest występowanie zgniłego wyżu. Skutkuje to powstawaniem mgłeł i towarzyszącej jej szadzi. Dlatego też w wielu miejscach widoki są niezwykle malownicze, chociaż nie tak piękne jak mamy słoneczną aurą. Ubiegłej nocy miejscowe mgły były silne m.in na zachodzie, ale także w centrum i na wschodzie.
Podczas nadchodzącej nocy mgliście będzie na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie kraju z powodu napływu coraz cieplejszego powietrza pojawią się głównie mgły adwekcyjne. Miejscami z powodu małej różnicy ciśnienia występować będzie smog, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie niska temperatura, obecność wyżu i słaby wiatr oraz silna inwersja termiczna.
Mgła w miastach jest na ogół słabsza niż poza miastem
Najczęściej w aglomeracjach miejskich mgła jest znacznie słabsza lub nie występuje, natomiast za miastem, a zwłaszcza bliżej źródeł dodatkowej pary wodnej (rzeki, wilgotne lasy, elektrociepłownie) bywa znacznie intensywniejsza. Niejednokrotnie drogi pomimo braku opadów są śliskie, dlatego kierowcy szczególnie poza większymi aglomeracjami miejskimi powinni zachować ostrożność. W najbliższych dniach czeka nas krótka, ale intensywna odwilż. W całym kraju temperatura wzrośnie powyżej zera, ale wiele wskazuje, że nie będzie to szczególnie długi okres synoptyczny. Zimne masy dadzą się we znaki na przełomie 2 i 3 dekady grudnia.
W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski dominował zgniły wyż. Dlatego też w wielu regionach występowało zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, jedynie na południu kraju pojawiły się rozpogodzenia. Natomiast szczególnie na zachodzie oraz w centrum słabe opady deszczu lub mżawki, miejscami deszczu ze śniegiem, a na wschodzie obserwowano słabe opady śniegu z podinwersyjnych chmur Stratus. Zwłaszcza w pasie Pomorza Wschodniego przez centrum kraju po Śląsk mogły występować i są obserwowane opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Lokalnie, szczególnie poza miastami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskazały od -3°C na południowym wschodzie, około 0°C w centrum do 6°C na północnym zachodzie. Natomiast rejonach podgórskich Karpat od -6°C do -3°C. z uwagi na niewielki gradient baryczny na nizinach. Wiatr słaby, przeważnie południowo-zachodni, jedynie na wschodzie północno-zachodni i północny. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h i tam zamiecie śnieżne.
Poniedziałkowa szadź we wschodniej połowie Polski.
Malownicze krajobrazy obserwowane dziś na wschodzie kraju, gdzie występowały mgły osadzające sadź przy ujemnej temperaturze.
Sytuacja synoptyczna, 14.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Pogoda na noc.Będzie mglisto. Będą także opady marznące. Różnica ciśnienia w dalszym ciągu niewielka
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i duże. Głównie większe przejaśnienia na południowym wschodzie. Gdzieniegdzie na południu i północy słabe opady śniegu, deszczu lub mżawki, również marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź. Na przeważającym obszarze Polski mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a lokalnie do 100 metrów. Mgła może osadzać szadź. Na drogach może być miejscami bardzo ślisko. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -6°C do -1°C, na pozostałym obszarze od 0°C do 5°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do -8°C. Gradient baryczny w dalszym ciągu niewielki. Z tego powodu wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowy i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h i tam zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura nad ranem, 14.12.2021, 05Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC