Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny na święta w Polsce (24.12.2021 – 26.12.2021)

zimny trend


Pogoda długoterminowa. Chłodny trend przeważa w prognozach na okres świąteczny dla Polski. Prawdopodobieństwo opadów śniegu i wystąpienia mrozu wzrasta. Przejrzymy najnowsze aktualizacje modeli numerycznych na ten szczególny okres w roku.

Pogoda długoterminowa. Na kilka dni wzrośnie temperatura do wartości powyżej normy, ale ostatnie dni roku będą zimne

Wraz z początkiem drugiej dekady grudnia rozpoczęło się stopniowe ocieplenie. Wartości na termometrach wzrosły, ale nie na tyle, aby były powyżej normy wieloletniej. Początek ocieplenie rozpocznie się od poniedziałku, kiedy to od zachodu temperatura zacznie rosnąć. We wtorek wartości powyżej normy obejmą większy obszar zachodniej i częściowo północnej części Polski. W środę natomiast na przeważającym Polski będzie powyżej normy klimatycznej. Najcieplej ma być na zachodzie. Szczególnie ciepły okres przypadnie do 17 dnia miesiąca. Od weekendu prognozowany jest spadek temperatury do wartości w normie dla grudnia. Początek głębszego ochłodzenia przypadnie na przełom 2 i 3 dekady miesiąca.

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny na święta w Polsce (24.12.2021 - 26.12.2021)

Ciepło tylko przez kilka dni, potem spłyną zimne masy z północy

Także GEFS potwierdza, że średnia anomalia w okresie od 15.12.2021 do 20.12.2021, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010 będzie powyżej normy klimatologicznej. Jednak u schyłku drugiej dekady grudnia coraz częściej będą to wartości w normie, a nawet poniżej normy.

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny na święta

Szczególnie zimna zapowiada się trzecia dekada grudnia

GEFS potwierdza nam nadejście chłodnego okresu synoptycznego na okres od 20.12.2021 do 25.12.2011. Wtedy to na przeważającym obszarze Polski prognozuje wartości poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. chłodny trend w polsce

Szczególnie chłodny trend w prognozach obserwujemy od 24.12.2021 do 29.12.2021. Wtedy to anomalia sięgnie kilka stopni poniżej normy.

zimne masy powietrza nad europą

Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy i śnieg może pojawić się na nizinach w okresie świątecznym. Zaznaczamy jednak, że jest to wstępna prognoza

Na te okres bardziej szczegółowe prognozy posiada na ten moment GFS. Sugeruje on całodobowy mróz na święta w wielu regionach Polski. Podchodźmy jednak do tak odległych wyliczeń ostrożnie. Poszczególne aktualizacje modelu amerykańskiego sugerują nawet dwucyfrowy mróz nocami przy zalegającej pokrywie śnieżnej. Czy będą to pierwsze od wielu lat mroźne i śnieżne święta, przekonamy się, poddając analizie kolejne odsłony GFS i ECMWF.

Wstępna prognoza minimalnej temperatury na 24.12.2021, 00 UTC według GFS

silny mróz

Mróz może utrzymać się przez całe święta, a najcieplej powinno być na Wybrzeżu, gdzie Bałtyk po ciepłym lecie oddawać ma ciepło.

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny na święta w Polsce (24.12.2021 - 26.12.2021)

Jedna z prognoz operacyjnych modelu GFS prognozuje, że okres świąteczny przyniesie pokrywę śnieżną na przeważającym obszarze Polski. Korekcie może ulec zarówno obszar, jak i też grubość pokrywy śnieżnej. Jednak najwięcej śniegu zalegać ma szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, ale i na nizinach gdzieniegdzie może być biało.

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny

Pogoda długoterminowa. Wyjątkowy chłodny trend w wiązkach modelu GFS na okres świąteczny

Dla tak odległych terminów lepiej posiłkować się wiązkami modelu GFS. Powyżej 5-7 dni rozbieżności w prognozach są duże, dlatego należy zwracać uwagę na białą linie, która wyznacza średnią wszystkich wiązek. W trzeciej dekadzie temperatura będzie ona na ogół poniżej normy, co zwiastuje wyjątkowo chłodny okres synoptyczny. Czasem temperatura w ostatnich tygodniach 2021 roku będzie 5-10 stopni poniżej normy. Poniższa grafika obrazuje nam prognozy wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) z lekko zmodyfikowanymi warunkami początkowymi. Prognozy dla tej wysokości pozwalają nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, gdyż przepływ na tej wysokości jest mniej zaburzony. Widzimy wyraźnie, że prawdopodobieństwo chłodnego trendu jest duże, ale skala silnego mrozu i śnieżyc może zostać złagodzona w kolejnych aktualizacjach modeli.

Pogoda długoterminowa. Śnieg i silny mróz coraz bardziej prawdopodobny na święta w Polsce (24.12.2021 - 26.12.2021)

Po krótkim ociepleniu w drugiej dekadzie grudnia, w okolicach 20 dnia miesiąca rozpocznie się systematyczny spadek temperatury. Może utrzymywać się przez wiele dni całodobowy mróz. Prawdopodobieństwo chłodnych świąt wynosi w naszej ocenie 80-90% na ten moment. Wiele osób może być zdziwionych, że jeszcze wiele tygodni temu większość prognoz sezonowych sugerowało wartości w normie i powyżej normy. Zmieniły się jednak dane wejściowe do modeli i przewaga chłodnego trendu pod koniec roku będzie wyraźna. Zawsze jednak do prognoz długoterminowych należy podchodzić z dużą ostrożnością i traktować je jako ciekawostkę. Czasem też obserwuje się złagodzenie zimowych warunków. Szczególnie na okres powyżej tygodnia. Wkrótce przekonamy się, czy tak się stanie, ale jest to bardzo prawdopodobne.

chłodny trend w prognozach.

Wkrótce więcej informacji o trendzie na święta

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz