Pogoda na noc 16/17 lipca 2021. Nieznośna noc tropikalna, miejscami burze w zwrotnikowej masie w Polsce

Pogoda. W piątek sytuacja baryczna nie uległa większej zmianie względem ostatni dni. Byliśmy w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Od centrum na wschód przemieszczał się powoli rozmywający pofalowany front atmosferyczny. Główna aktywność burzowa była obserwowana na lokalnych strefach zbieżności wewnątrzmasy oraz na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Dzisiaj głównie wschód kraju był w masie zwrotnikowej. Przeważający obszar Polski znalazł się w chłodniejszej masie polarno morskiej. Od godzin porannych występowały burze. Ze szczytem aktywności burzowej w drugiej części. Wyraźnie słabnące wieczorem.

Podczas nadchodzącej nocy przeważający obszar znajdzie się w polu słabogradientowowym, miejscami zaznaczy się linia zbieżności, za który odpowiedzialny będzie ośrodek niżowy znad Białorusi. Tylko zachodnia część ma być w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia kraju, za który odpowiedzialny będzie wyż znad Europy Zachodniej. Miejscami rozwój lokalnych chmur burzowych może zachodzić po zachodzie słońca w całym kraju. Zależne będzie to od lokalnych stref zbieżności wiatru wewnątrzmasy.

Pogoda. Lokalnie burze będą trwać przez całą noc

Miejscami tworzyć będą się pojedyncze, izolowane komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się do postaci struktur wielokomórkowych. Podczas burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu do 20-50 mm. Miejscami konwekcja przyjąć może charakter lepiej zorganizowany. Szczególnie na obszarach, gdzie zaznaczy się podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Konwekcyjne porywy wiatru w czasie burz nie powinny przekroczyć 70-80 km/h. Niektóre z burz wykazywać mają się podwyższoną aktywnością elektryczną. Największa aktywność burzowa jest spodziewana w pierwszej części nocy. Z wyraźnym spadkiem aktywności burzowej po godzinie 24. Miejscami burze utrzymają się do godzin porannych w sobotę.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

W wielu regionach podczas nadchodzącej nocy mogą wystąpić przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego i burze. Szczególnie aktywne w pierwszej części nocy. Podczas burz opady do 30-60 mm. Szczególnie gwałtowne zjawiska konwekcyjne są prognozowane w pierwszej połowie nocy. Miejscami z uwagi na dużą wilgotność utworzą się lokalne mgły ograniczające widzialność do 300-400 metrów. Będą one szybko zanikać po wschodzie słońca.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych od 19:23 do 21:23 dla Polski i obszarów przyległych w piątek

Pogoda. Burze w Polsce

Termometry w kraju pokażą od 18°C do 23°C. Będzie to ponownie w wielu miejscach noc tropikalna. Utrudni to nam nocny odpoczynek. Wiatr przeważnie słaby, nad morzem umiarkowany, w czasie burz porywy do 90 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura w Polsce według ICON w drugiej części nocy

Pogoda. Temperatura w Polsce

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE