Pogoda na noc 19/20 kwietnia 2021. Zanikające burze, wysoka temperatura i silne mgły w Polsce

Pogoda. Dzisiaj Polska znalazła się w zasięgu płytkiej zatoki niżu z rejonu Morza Czarnego, jedynie krańce północne i północno-zachodnie pozostają w zasięgu klina wyżowego. Od centrum na południowy-zachód przesuwał się rozmywający front okluzji. Nadal napływa ciepłe powietrze ze wschodu, północnego-wschodu. Obserwuje się niewielkie wahania ciśnienia.

https://www.facebook.com/Meteoimgw/posts/4037594362973622

Pogoda. Górna zatoka w polu geopotencjału. Niż w polu przyziemnym

Natomiast w środkowej i górnej troposferze dalej dominuje górna zatoka niżowa wypełniona chłodnym powietrzem. Dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient tempery, mając na uwadze dzienne ogrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej.

Prognoza geopotencjału, ciśnienia, kierunku oraz prędkości wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) na noc z poniedziałku na wtorek. Dalej pozostaniemy pod wpływem rozległej zatoki w polu geopotencjału, a w polu przyziemnym zaznaczać będzie się niż znad Ukrainy.

Pogoda. Górna zatoka w polu geopotencjału.

W dalszym ciągu napływać ma do nas masa powietrza ze wschodu, południowego-wschodu, stopniowo stabilizująca się z biegiem godzin, dlatego burze w zachodniej połowie kraju powinny szybko zanikać. Poniższa grafika obrazuje trajektorie wsteczną mas powietrza na dzień 20.04.2021, 00 UTC dla Warszawy.

Pogoda. Napływ powietrza ze wschodu

Prognoza anomalii ciśnienia na noc z poniedziałku na wtorek, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 według modelu GFS.

 Niż znad wschodniej Europy

Szybko zanikające burze

Pierwsza część nocy przyniesie więcej chmur głównie na zachodzie i południu. Gdzieniegdzie mogą występować jeszcze zanikające burze. Potem w wielu regionach na ogół małe i umiarkowane. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem na Podhalu oraz w szczytowych partiach polskich gór. Lokalnie rozwiną się gęste mgły ograniczające widzialność do 100-300 metrów. Szczególnie na południu i zachodzie oraz gdzieniegdzie na wschodzie.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na noc z poniedziałku na wtorek według ICON

 burze noc

W drugiej części nocy na ogół bez opadów w wielu regionach, ale nie zabraknie chmur, a nawet miejscowych mgieł i silnych zamgleń.

Brak opadów.

Prognoza obszaru mgieł na godziny poranne we wtorek (kolor żółty) według modelu ICON dla Polski

mgly w Polsce

To będzie dość ciepła noc jak na przełom 2 i 3 dekady kwietnia. Na zachodzie termometry pokażą od 3°C do 7°C Na południu od 2°C do 5°C. Chłodniej jedynie w górach i na obszarach podgórskich od -4°C do 0°C. Na wschodzie od 3°C do 5°C. W centrum od 5°C do 7°C. Nieco chłodniej Na Pomorzu Zachodnim od 1°C do 4°C. Przy gruncie może pojawić tam niewielki przymrozek.

Pogoda. Temperatura nad ranem

Zanikające burze można śledzić tutaj

Źródło grafik: wxcharts.com, meteomodel.pl, wetter3.de, estofex.org, tropicaltidbits.com/