Pogoda. Wiosenne, aktywne elektrycznie burze powstały nad Polską. Gdzie jest burza 19.04.2021. Sprawdźmy zdjęcia satelitarne, dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych oraz z radarów meteorologicznych.
Pogoda. Chwiejna masa powietrza ze wschodu Starego Kontynentu. Burze w kraju
W poniedziałek Polska jest w zasięgu płytkiej zatoki niżu z rejonu Morza Czarnego, jedynie krańce północne i północno-zachodnie znajdują się w zasięgu klina wyżowego. Od centrum na południowy-zachód przesuwa się rozmywający front okluzji. Nadal napływa ciepłe powietrze ze wschodu, północnego-wschodu. Obserwuje się powolny spadek ciśnienia atmosferycznego.
W środkowej i górnej troposferze dalej dominuje górna zatoka niżowa wypełniona chłodnym powietrzem. Dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient tempery, mając na uwadze dzienne ogrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej.
Pogoda. Konwekcja na zdjęciach satelitarnych
Zdjęcie satelitarne, które obrazuje m.in zachmurzenie konwekcyjne i wyładowania atmosferyczny. Widzimy wyraźnie, że burze wewnątrz masowe powstały na Kujawach, Wielkopolsce oraz Ziemi Lubuskiej, jak i też na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Do zachodu słońca będzie utrzymana całkiem spora aktywność elektryczna.
Są pierwsze szkody po wiosennych, poniedziałkowych burzach
W czasie burz obserwuje się lokalne opady atmosferyczne do 5-15 mm. Wiatr do 65 km/h, a stosunkowo nisko położona izoterma zero sprzyja występowaniu częstych opadów drobnego gradu.
Należy wspomnieć również o szkodach, które spowodowały poniedziałkowe burze. Prawdopodobnie wskutek uderzenie pioruna doszło do pożaru stogu siana w Jacewie. Na miejscu działały jednostki z Inowrocławia oraz okolicznych OSP. Zdjęcia z akcji można zobaczyć na portalu ino.online.pl
Dodatkowo strażacy interweniowali na ulicy Szymborskiej, gdzie doszło do zalania piwnicy w jednym z domów jednorodzinnych.
Poniedziałkowe burze przemieszczają się z północnego-wschodu, wschodu na południowy-zachód, zachód. Wiele wskazuje, że w kolejnych godzinach obserwować będziemy stopniowy spadek aktywności burzowej. Chmury burzowe przemieszczają się zgodnie z przepływem w środkowej i górnej troposferze.
Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla Polski. Widoczne są mocno wypiętrzone chmury Cumulonimbus. Przybierają one zarówno powstać pojedynczych komórek burzowych, jak i też niewielkich zespołów chmur Cb, tworząc słabo zorganizowane i na ogół krótkotrwałe formacje wielkokomórkowe.
Poniższa mapa obrazuje wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski. Widzimy, że burze wystąpiły, bądź w dalszym ciągu występują na Kujawach, Wielkopolsce, jak i też na Ziemi Lubuskiej oraz Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Pomorzu Zachodnim. Białym kolorem zaznaczone są najnowsze wyładowania atmosferyczne, żółtym nieco nieco starsze, pomarańczowe jeszcze starsze, natomiast najstarsze kolorem czerwonym.
Bieżące położenie opadów i lokalnych burz
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Groźne burze z gradem nad Polską. Są pierwsze szkody. Gdzie jest burza 19.04.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.