5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 22/23 listopada 2021. Śnieg w Polsce, mgły marznące, gołoledź i mróz

zimne powietrze w Polsce

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Śnieg pojawi się znów na nizinach w Polsce, będą również mgły marznące i mróz.

Do Polski dociera zimne powietrze arktyczne z północy. W poniedziałek pierwszy raz podczas bieżącego sezonu pojawiły się opady śniegu. Na północy Polski były one związane z konwekcją, która rozwijała się w świeżej masie powietrza za frontem okluzji chłodnej. Już jutro w wielu regionach Polski przejdą pierwsze większe śnieżyce, o których szerzej piszemy w poprzednim wpisie. Interesująco wyglądają wyliczenia na koniec mijającego tygodnia. Kiedy to od południa zaczniemy dostawać się w zasięg niżów wędrujących znad Morza Śródziemnego. W wielu regionach możliwy jest atak zimy. Codziennie na łamach portalu, pojawiać będą się kolejne informacje o zbliżających się śnieżycach.

Pogoda na noc. Opady w masie arktycznej pojawiły się w Polsce

Poniedziałek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, głównie w południowej połowie kraju i na Wybrzeżu oraz wschodzie, przelotne opady deszczu. Na północy oraz w obszarach podgórskich obserwowano deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Szczególnie w Tatrach były to opady śniegu, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej mógł sięgnąć do 2-5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie i południu; w centrum i nad morzem około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W nocy z poniedziałku na wtorek w wielu regionach Polski zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Ponadto w pierwszych godzinach po zachodzie słońca na południu i wschodzie, słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, natomiast górach śniegu. W drugiej części nocy i nad ranem, na północy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie możliwe opady powodujące gołoledź, natomiast na północnym wschodzie opady śniegu. Szczególnie intensywne w drugiej części nocy i nad ranem. Gdzieniegdzie w obszarach rozpogodzeń rozwiną się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, mogą być marznące, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie na przeważającym obszarze od -5°C do -1°C, cieplej na nad morzem 1°C, 2°C. Lokalnie nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. Gradient ciśnienia nie będzie duży, dlatego wiatr na ogół słaby, jedynie na północy nad ranem umiarkowany i okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

Wyliczana temperatura przy gruncie 23.11.2021 w drugiej części nocy. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych

Pogoda na noc 22/23 listopada 2021. Śnieg w Polsce, mgły marznące, gołoledź i mróz

Prognozowana minimalna temperatura, 23.11.2021, 03Z według ICON

Pogoda na noc 22/23 listopada 2021. Śnieg w Polsce, mgły marznące, gołoledź i mróz