Pogoda. Atak zimy coraz bliżej Polski. Silne śnieżyce i mróz nadchodzą

Pogoda. Atak zimy coraz bardziej prawdopodobny w Polsce. Silne śnieżyce związane z niżami znad Morza Śródziemnego nadchodzą. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli amerykańskich i europejskich.

Pogoda. Pierwsze opady śniegu wystąpiły na nizinach w mijającym sezonie jesiennym

Już dziś zwłaszcza na północy kraju wystąpiły pierwsze tej jesieni opady śniegu na nizinach. Był to przeważnie śnieg z deszczem i śnieg. Przelotne opady o charakterze konwekcyjnym obserwowano gdzieniegdzie na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, gdzie w powietrzu arktycznym rozwijały się niewielkie komórki konwekcyjne. Były one jednak zbyt słabo wypiętrzone, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. Zatem towarzyszyły im tylko opady atmosferyczne. Należy wspomnieć, że jako jeden z nielicznych portali. Wskazywaliśmy na pewne prawdopodobieństwo zimowych opadów w poniedziałek, o których szerzej wspominaliśmy w porannym wpisie.

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/a.386504307331/10159385084427332

Największe opady zimowe od początku sezonu jesiennego we wtorek na obszarze Polski

Największe skupisko komórek, które generowały opady śniegu zaobserwowano na Pomorzu. Gdzieniegdzie śnieg spadł również na krańcach południowych. Jeszcze większe opady zimowe na większym obszarze Polski są prognozowane we wtorek. Śnieg może spaść m.in na Warmii i Mazurach, Mazowszu, jak i też na Kujawach. Od godzin porannych strefa opadów ma przesuwać się przez nasz kraj. Następnie śnieg z każdą godziną będzie przesuwać się na południowy-wschód. Śnieg i deszcz ze śniegiem spadnie również na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Następnie śnieg i deszcz ze śniegiem spadnie na obszarze woj. lubelskiego. Jak i też gdzieniegdzie na Ziemi Świętokrzyskiej, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce i Podkarpaciu. Na ogół pokrywa śnieżna nie utworzy się z uwagi na dodatnią panującą temperaturę. Aczkolwiek gdzieniegdzie na wschodzie i północnym-wschodzie krajobrazy mogą się zabielić.

Opady będą związane z przemieszczającym się frontem okluzji ciepłej, za którym przejściowo zacznie płynąć coraz przejściowo nieco cieplejsze powietrze. Dlatego temperatura zacznie w ciągu dnia rosnąć. Rozkład temperatury w dolnej troposferze będzie sprzyjał w wielu miejscach opadom mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Na drogach w wielu miejscach zrobi się ślisko.

Przemieszczanie się opadów mieszanych i śniegu bardzo dobrze widać na mapach modelu UMPL z siatką 4 km, które można obejrzeć, klikając w film dostępny poniżej.

Sytuacja synoptyczna, 23.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Atak zimy coraz bliżej Polski. Silne śnieżyce i mróz nadchodzą

Większa dynamika w pogodzie pod koniec listopada. Pojawią się intensywne opady zimowe i mróz

W trzeciej dekadzie listopada panować ma duża dynamika w pogodzie. Szczególnie w ostatnich dniach miesiąca. Listopad charakteryzował się na ogół temperaturą powyżej normy wieloletniej. Najczęściej aurę kształtowały ośrodki wyżowe, które nie zawsze przynosiły pogodną aurę. Mieliśmy nawet do czynienia przez wiele dni ze zgniłym wyżem. W drugiej połowie ubiegłego tygodnia dostaliśmy się w zasięg cyrkulacji strefowej. Spowodowało to wzrost dynamiki w pogodzie i wystąpienie śmiertelnej wichury w Polsce.

Wiele wskazuje, że to właśnie w ostatniej dekadzie listopada, przejdziemy w okres charakteryzujący się wyraźną dominacją ośrodków niżowych. Prognozy numeryczne wskazują, że w naszych szerokościach geograficznych. Pojawią się niże, które wraz z całymi systemami frontów atmosferycznych będą wędrować z południa Europy wprost do Polski, przynosząc intensywne opady. Na pograniczu dwóch zróżnicowanych sektorów, pojawić mogą się opady mokrego, ciężkiego śniegu, który może spowodować szkody i poważne utrudnienia komunikacyjne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczął się przejściowy spływ powietrza arktycznego z północy, w którym z powodzeniem na początku tygodnia rozwijały się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, a na północy i w obszarach podgórskich i górskich śniegu i deszczu ze śniegiem.

Pogoda. Największe opady przyniosą niże śródziemnomorskie, których trajektoria nie jest pewna

Prognozy numeryczne sygnalizują, że większa dynamika w pogodzie będzie panować pod koniec bieżącego tygodnia. Szczególnie w okresie od 26.11.2021 do 29.11.2021, kiedy to pojawić mogą się w wielu regionach Polski intensywne opady śniegu.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że na skutek spływu zimnego powietrza znad Arktyki na południu Europy. Dojdzie do rozwoju mocno uwodnionych niżów śródziemnomorskich, których trajektoria będzie skierowana w stronę Polski. Niże tworzące się nad tym akwenem niosą dużo wilgoci. Na skutek intensywnej cyklogenezy powinny powstać minimum 2-3 niże z rodowodem śródziemnomorskim.

Najpierw śnieżyca może pojawić się w piątek na południu Polski i z biegiem godzin przemieszczać będzie się na północny-wschód. Musimy jednak poczekać na bardziej stabilne prognozy numeryczne, które obejmą drugą połowę tygodnia. Niże znad południowej Europy są dość trudne do prognozowania. Nawet na kilkadziesiąt godzin przed wystąpieniem incydentu zimowego nie można być pewnym, gdzie pojawią się największe opady zimowe. W najbliższych dniach będziemy publikować kolejne informacje o spodziewanym silnym incydencie zimowym.

Orientacyjna prognoza na 26.11.2021, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Pogoda. Atak zimy coraz bliżej Polski. Silne śnieżyce i mróz

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26.11.2021, 18 UTC według modelu GFS

Pogoda. Atak zimy coraz bliżej Polski. Silne śnieżyce i mróz

Jak widzimy na mapach powyżej. Modele nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszary, jak i też natężenie opadów. Musimy poczekać jeszcze na prognozy modeli o większej rozdzielczości (UMPL 4 km, UM 1,5 km i SWISS-HD), ale uderzenie śnieżycy w okolicach weekendu jest bardzo prawdopodobne.

Na jednym niżu znad Morza Śródziemnego może się nie skończyć

Kolejna śnieżyca pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia może przejść przez Polskę i będzie związana z następnym niżem śródziemnomorskim. W wielu regionach pojawić mogą się utrudnienia komunikacyjne.

pogoda. śnieżyce w polsce

Według GFS i ECMWF początek przyszłego tygodnia (29-30 listopada) przynieść może kolejne śnieżyce związane z niżami śródziemnomorskimi. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że prognozy przy tak dynamicznej sytuacji barycznej i pewnej nieprzewidywalności trajektorii niżów znad Morza Śródziemnego mogą ulec zmianie. Specjalnie dla Was będziemy w najbliższych dniach monitować kolejne rozwiązania modeli europejskich i amerykańskich.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29.11.2021, 06 UTC dla Polski według GFS

śnieżyce w Polsce

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną grubość i zasięg pokrywy śnieżnej według ECMWF i GFS.

Niewykluczone, że model ECMWF przeszacowuje grubość i jej zasięg, ale białe krajobrazy i kilkudniowa pokrywa śnieżna jest bardzo prawdopodobna pod koniec listopada. Jeśli jeszcze nie zmieniliście opon w samochodach, to zalecamy pośpieszyć się.

intensywne opady zimowe

Nieco mniejszy zasięg i grubość pokrywy śnieżnej widzi GFS za okres od 21.11.2021. do 30.11.2021. Z uwagi na dużą niestabilność i niepewną trajektorie niżów znad Morza Śródziemnego, oczekujemy dalszych korekt zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej w kolejnych aktualizacjach modeli europejskich i amerykańskich.

silne śnieżyce GFS i ECMWF

Już wkrótce opublikujemy kolejne informacje o dynamicznej pogodzie pod koniec listopada.