Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę. Nadchodzi jednak mróz i przymrozki. Spadnie również większy śnieg w kraju

Śmiertelna wichura przeszła przez naszą część Europy. Następnie wraz z początkiem bieżącego tygodnia czekają nas przymrozki i mróz. W trzeciej dekadzie listopada jest duże prawdopodobieństwo opadów śniegu na nizinach.

Śmiertelna wichura. Dynamiczna cyrkulacja strefowa przyniosła wichurę

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wzroście dynamiki w pogodzie, która nastąpiła w drugiej połowie tygodnia po ustąpieniu zgniłego wyżu. Znaleźliśmy się wtedy w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej. Nad Europą Zachodnią i częściowo południową znalazł się silny wyż. W tym samym czasie na północy Europy obserwowano głęboki, wielocentryczny niż. Na peryferiach tego układu niskiego ciśnienia rozwijały się wtórne ośrodki niżowe z systemami frontów atmosferycznych. Po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu występował duży gradient baryczny, który skutkował wystąpieniem silnego wiatru w Polsce. Najsilniej wiało poza obszarami górskimi na północy kraju, groźne porywy wiatru sięgające 130 km/h odnotowano na wysokogórskiej stacji IMGW-PIB, która znajduje się w górach, czyli na Śnieżce.

Duża prędkość wiatru wynika najczęściej ze znacznego gradientu barycznego po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu. Dodatkowo ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i częściowo Południową spowodowało wystąpienie dużego gradientu ciśnienia. Na mapach synoptycznych obserwowano duże zagęszczenie izobar, co skutkuje zazwyczaj występowaniem silnego wiatru. Porywy wiatru w wielu regionach Polski przekroczyły 72 km/h, zatem spełnione zostały kryteria dla wichury.

Maksymalne porywy wiatru zarejestrowane na stacjach IMGW i posterunkach. Opracowanie: Bartłomiej Zastawny Q Pomorski Alarm Pogodowy

Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę.

Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w nocy z piątku na sobotę, na stacji IMGW-PIB na przylądku Rozewie. Dane opublikowane przez IMGW-PIB wskazują, że prędkość wiatru sięgnęła aż 120,2 km/h. Wichura poczyniła największe szkody na obszarze woj. pomorskiego, gdzie przeważnie wiało od 70 km/h do 120 km/h. Wiatr był najsilniejszy wzdłuż gmin nadmorskich.

Dane pomiarowe z sieci IMGW-PIB, maksymalne porywy wiatru na dzień 19.11.2021 na wybranych stacjach

Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę. Nadchodzi jednak mróz i przymrozki.

Wichurę w naszych szerokościach geograficznych przyniósł niż wtórny „VOLKER”, który znad Skandynawii przemieścił się nad Rosję.

Anomalia w polu ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 20.11.2021, 00Z według modelu GEFS

Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę. Nadchodzi jednak mróz i przymrozki.

Porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach IMGW-PIB, 20.11.2021 w Polsce

Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę.

Śmiertelna ofiara wichury w Polsce

Według doniesień medialnych, jedna osoba poniosła śmierć, był to kierowca w wieku 35 lat. W powiecie słupskim, na jadący samochód drogą 230 upadło drzewo. W pojeździe podróżowała jeszcze pasażerka, która została ranna.

Jednostki PSP oraz OSP miały pełne ręce roboty na północy kraju pod koniec ubiegłego tygodnia. Najwięcej zgłoszeń spłynęło z północnych rejonów Polski. Szczególnie z takich powiatów jak: wejherowski, słupski oraz gdański. Najczęściej wyjazdy dotyczyły powalonych drzew i konarów, które tarasowały przejazd. Strażacy zabezpieczali także uszkodzone dachy i elewacje budynków. Pojawiły się w wielu powiatach na północy Polski przerwy w dostawach energii elektrycznej.

https://www.facebook.com/pomorskialarmpogodowy/photos/a.1575992502523962/4334240253365826/

Na Morzu Bałtyckim zgodnie z naszymi prognozami występował silny sztorm. Pojawiły się utrudnienia w ruchu lotniczym na lotnisku im. Lecha Wałęsy, gdzie starty i lądowania były opóźnione.

W woj. warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali 45 razy. Najwięcej zgłoszeń do stanowisk kierowania wpłynęło w sprawie powalonych drzew, które tarasowały przejazd. Uszkodzone zostały także trzy budynki. W godzinach porannych, w sobotę 750 odbiorców pozostawało bez prądu na tym obszarze Polski.

Śmiertelna wichura ustąpiła. Nadchodzą przymrozki i mróz, a nawet pierwszy śnieg w Polsce

W sobotę wiatr był już dużo słabszy. Sama koncówka tygodnia nie przynosiła w Polsce zagrożenia ze strony silnego wiatru. Postępuje jednak wyraźna zmiana w pogodzie, która spowodowana jest spływem zimnych mas powietrza z północy. Pojawią się przymrozki, oblodzenie, a nawet pierwsze opady zimowe od początku tegorocznej jesieni na nizinach. Miejscami możemy mieć do czynienia z niebezpiecznie marznącą wilgocią, która stwarzać ma duże zagrożenie dla kierowców poruszających się po drogach nocami i w godzinach porannych.

Sytuacja synoptyczna, 22.11.2021, 12 UTC dla Europy i rejonów przyległych według DWD

Śmiertelna wichura przeszła przez Polskę. Nadchodzi jednak mróz i przymrozki. Spadnie również większy śnieg w kraju

Pionowy rozkład temperatury na początku bieżącego tygodnia będzie sprzyjać pierwszym opadom śniegu i deszczu ze śniegiem. Pierwsze z nich już dziś możliwe są na północy i północnym-wschodzie kraju. Związane będą one z rozwojem konwekcji w masie arktycznej na tym obszarze. Mało prawdopodobne jest utworzenie się pokrywy śnieżnej. Kolejne opady o charakterze zimowym są prognozowane we wtorek, gdy przez Polskę wędrować będzie zatoka niżowa wraz z frontem okluzji ciepłej.

Sytuacja synoptyczna, 23.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

układ frontów atm.

Śnieg już na początku tygodnia

Opady śniegu na początku mijającego tygodnia nie będą intensywne. We wtorek śnieg może spaść na północnym-wschodzie, gdzieniegdzie centrum i wschodzie kraju. Ich natężenie nie będzie duże, a utrzymująca się na ogół dodatnia temperatura będzie powodować szybkie topnienie pokrywy śnieżnej w wielu miejscach. Nie można jednak wykluczyć, że o poranku we wtorek na Podlasiu i Suwalszczyźnie utworzy się miejscami pierwsza tej jesieni krótkotrwała pokrywa śnieżna. Nie będzie to jednak żaden atak zimy. Tuż za frontem okluzji ciepłej rozpocznie się przejściowy napływ trochę cieplejszej masy powietrza.

Prawdopodobnie w okolicach weekendu od południa zaczniemy dostawać się pod wpływ aktywnych i wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Niże te w swoich ciepłych wycinkach mogą zaciągnąć cieplejsze masy z południa. Jednak na granicy dwóch zróżnicowanych mas powietrza, pojawić mogą się obfite opady mokrego śniegu. W cieplejszym sektorze ma być to deszcz.

Na przełomie miesięcy w wielu regionach Polski może utworzyć się całkiem spora pokrywa śnieżna. Nie tylko w górach i na obszarach podgórskich. Coraz częstsze mają być także przymrozki i mróz nawet całodobowy. Nie wygląda jednak, aby zima została z nami na dłużej, ale już teraz warto przygotować się trudniejsze warunki pogodowe.

Orientacyjna mapa grubości pokrywy śnieżnej do 30.11.2021, 18 UTC według ECMWF. Podkreślamy jednak, że obszar i zasięg najsilniejszych śnieżyc może ulec jeszcze zmianie.

orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej

Wkrótce więcej informacji o nadchodzącej śnieżycy.