5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz do -14 stopni w prognozach dla Polski. Sprawdź kiedy zrobi się naprawdę zimno

Mróz w Polsce. Kiedy zrobi się naprawdę zimno

Ostatnio sporo piszemy o możliwym ataku zimy i śnieżycach w Polsce. Trochę na drugi plan odszedł mróz, a przecież ochłodzenie również nadejdzie do kraju i w nasz region Europy. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy jak silny czeka nas mróz oraz kiedy zrobi się chłodniej. Analizę oprę o modele, które udostępniają już dane na przełom listopada i grudnia. Wszystko wskazuje na to, że na dniach zima zawita do nas pełną parą.

Mróz i śnieg już w najbliższych godzinach w Polsce

Zanim przejdziemy do prognoz na bardziej odległe dni, warto wspomnieć, że zima pokaże swój pazur już podczas nadchodzącej doby.

Mróz i śnieg podczas najbliższej doby

Już nadchodząca noc przyniesie mróz i przymrozki w znacznej części kraju. Dodatkowo w skutek dużego gradientu temperatury nad Polską powstawały będą chmury konwekcyjne. Już w nocy z chmur tych na wschodzie Polski może padać śnieg z deszczem i śnieg. Minimalnie ujemne temperatury mogą doprowadzić do sytuacji, że we wtorek rano za oknem ujrzymy białe krajobrazy. Nocne opady śniegu będą jednak zjawiskiem lokalnym. Nie oczekujmy zatem, że cały obszar wschodniej Polski z rana zasypany będzie śniegiem. Nie, jednak lokalnie śnieg rano może utrzymywać się. Mróz i przymrozki utrzymają się jeszcze w pierwszych godzinach dnia.

Spowoduje to znaczny wzrost prawdopodobieństwa opadów śniegu ze strefy opadów związanej z systemem frontów atmosferycznych, który w piątek przechodził będzie przez kraj. Największe prawdopodobieństwo opadów śniegu wystąpi jutro na południowym wschodzie, tam gdzie temperatury będą najniższe również w dzień (zaledwie 2-3 stopnie powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia). Na kolejne opady śniegu, a nawet śnieżyce przyjdzie nam poczekać do końcówki bieżącego tygodnia.

Mróz w Europie na coraz większym obszarze

Przyjrzyjmy się teraz wyliczeniom modelu GFS odnośnie temperatury nad Europą na najbliższe kilkanaście dni. Źródłem map jest portal wxcharts.com obrazujący wyliczenia wielu modeli pogodowych. Już teraz silny mróz panuje na północy i północnym wschodzie kontynentu. W Skandynawii temperatura spada nocami do nawet -20 stopni Celsjusza.

W środku bieżącego tygodnia siarczysty mróz obejmie również zachodnie regiony Rosji. Tutaj też temperatury spadać mogą do dwucyfrowych wartości poniżej zera. W tym czasie w naszym regionie mróz nie będzie jeszcze tak silny. Większych spadków temperatury spodziewamy się oczywiście w regionie Alp i południowych Niemiec. W Polsce nadchodzący tydzień będzie chłodniejszy od poprzedniego, jednak nie będzie to jeszcze chłód jakiego spodziewamy się po prawdziwej zimie. Pod znakiem zapytania stawia to atak zimy, którego spodziewamy się pod koniec tygodnia. Trzymam kciuki by temperatura nie doprowadziła, że zamiast śnieżyc w Polsce wystąpią intensywne opady deszczu. Bądźmy jednak dobrej myśli (też chcecie śnieg na koniec listopada, prawda?).

Silnego ochłodzenia w Europie Centralnym spodziewamy się na przełomie miesięcy i w pierwszych dniach grudnia. Wtedy to mróz w regionie może stać się nocami nawet dwucyfrowy. W tym czasie nad region spływać zacznie arktyczne powietrze z północy. Warto dodać, że początek grudnia przynieść może mróz nawet -30 stopni na północy kontynentu. Takie wartości temperatury prawdopodobne są w Skandynawii. Zobaczmy teraz co dokładnie czeka nas w Polsce i kiedy do kraju nadejdzie prawdziwe ochłodzenie.

Nadchodzi silne ochłodzenie do Polski

Spójrzmy teraz co w sprawie temperatur widzą modele numeryczne w odniesieniu do naszego kraju. Zarówno model GFS, jak i ECMWF są zgodne. Bieżący tydzień przyniesie nam mróz i przymrozki w wielu regionach kraju nocami i o porankach.

Mróz nocami już w bieżącym tygodniu

Przykładowo w czwartek o poranku w południowej części kraju będzie naprawdę rześko. Mróz na obszarach podgórskich sięgał będzie nawet -5 stopni Celsjusza. Na jeszcze większe spadki temperatury poczekamy w Polsce do końca listopada. Jeśli prognozy modeli GFS i ECMWF sprawdzą się, to ostatnie dni listopada przynieść mogą w Polsce mróz całodobowy. Temperatury lokalnie spadać będą poniżej -10 stopni. Oczywiście, to nadal tylko wyliczenia modeli, a malkontenci nazywać mogą to „fusem”. Jednak wyliczenia te są stabilne od wielu aktualizacji modeli, dodatkowo kolejny model potwierdza wystąpienie tego silnego ochłodzenia.

Silny mróz w Polsce na koniec listopada

Bardzo chłodne miałyby być w Polsce również pierwsze dni grudnia. Temperatura spadałaby w wielu regionach nadal poniżej -10 stopni. Tak silny mróz występuje wg. wyliczeń modeli nie tylko w górach i na obszarach podgórskich. Bardzo zimno ma zrobić się w grudniu również na nizinach. Co ciekawe modele numeryczne widzą również dalsze opady śniegu w kraju. Wiele wskazuje więc na to, że przełom miesięcy przyniesie nam w końcu upragnioną zimę w Polsce. Kończąc muszę zaznaczyć jednak, że to wciąż dość dalekie prognozy. Wyliczenia modeli mogą ulec zmianie, choć ja osobiście w mróz i śnieg na koniec listopada liczę z każdym dniem bardziej i coraz bardziej pewien jestem opisywanych prognoz.