5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Śnieżyca uderzy w Polskę. Kolejne modele potwierdzają. Spadnie 10-20 cm śniegu

Śnieżyca i atak zimy w Polsce

Mamy nowe dane pogodowe odnośnie opadów śniegu jakie już za kilka dni spodziewane są w Polsce. Modele utwierdzają się w swoich wyliczeniach. Czeka nas śnieżyca, a możliwe nawet, że przez kraj przejdą dwie strefy silnych opadów śniegu. Jako, że do pierwszego poważnego incydentu zimowego coraz bliżej, postaram się przeanalizować najnowsze wyliczenia. Przedstawię Wam kiedy pojawi się śnieżyca i gdzie w Polsce śniegu spadnie najwięcej.

Aktywne niże z południa. Śnieżyca coraz bardziej pewna

Decydujący wpływ na prognozowane opady śniegu w Polsce będą miały aktywne niże z południa Europy. Spójrzmy na sytuację synoptyczną nad naszym kontynentem.

Śnieżyca nadejdzie wraz z niżami z południa Europy

Na mapie widać doskonale jak na zachód od Wysp Brytyjskich rozwinął się rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia. Na jakiś czas zablokuje on aktywność Atlantyku w naszych regionie. Jednak zacznie faworyzować to nieco inny ruch ośrodków barycznych w Europie. Aktywne staną się niże z południa Europy. To właśnie dzięki niżom z południa na koniec tygodnia bardzo prawdopodobna jest śnieżyca nad Polską. Spójrzmy teraz na animację prognoz przemieszczania się ośrodków barycznych nad Europą (źródło map)

Widać tu doskonale silny wpływ wyżu na nasz region oraz ocierające się o północy wschód kraju niże z północy kontynentu. To właśnie jeden z ośrodków niżowych z północy przyniósł pierwsze w tym sezonie opady śniegu na nizinach. Śnieg padał wczoraj na Podlasiu, możliwy jest również w dniu dzisiejszym na wschodzie kraju. Więcej o możliwym śniegu we wtorek pisałem w prognozie pogody na wtorek 23 listopada, do której serdecznie zapraszam. Jednak w tym wpisie interesuje nas śnieżyca (a może nawet dwie) jaka prognozowana jest na końcówkę obecnego tygodnia dla Polski. To wciąż kilka dni i kilkanaście aktualizacji modeli, jednak ich wyliczenia stają się coraz bardziej stałe. Dodatkowo czas i obszar przejścia aktywnego niżu również zaczyna pokrywać się pomiędzy wyliczeniami różnych modeli.

Atak zimy i śnieżyca w piątek 26 listopada?

Oczywiście nadal powtarzam, że to prognoza na kilkadziesiąt godzin w przód. Trajektoria przejścia niżu wciąż może jeszcze ulec delikatnym korektom. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że silne opady śniegu, wręcz śnieżyca przejść mogą nad Polską już w piątek 26 listopada.

Pierwsza śnieżyca w piątek 26 listopada

Powyżej potwierdzenie moich słów. Prognoza opadów dla Polski na piątek. Widać tutaj rozległą strefę opadów śniegu oraz centrum niżu zlokalizowane na południu Polski. Model GFS piątkową śnieżycę widzi jeszcze intensywniejszą. W przeciągu kilku godzin lokalnie spaść może nawet kilkanaście centymetrów śniegu. Ponieważ bardzo już czekam na pierwszy, poważniejszy śnieg nad Polską, to martwią mnie temperatury prognozowane na piątek. Wraz z niżem do kraju dotrze nie tylko mnóstwo wilgoci, ale i cieplejsze masy powietrza. Obawiam się, że nadmierny wzrost temperatury doprowadzić może, że zamiast cieszyć się opadami białego puchu w Polsce, na nizinach padać może wyłącznie deszcz.

Końcówka listopada to kolejne opady śniegu w Polsce

Nie tylko z niżem z południa wiążę nadzieję co do nadejścia śnieżnej zimy w Polsce. Przyszły weekend i kolejne dni przyniosą w Polsce kolejne aktywne niże, w weekend z południa, po weekendzie z zachodu. Modele widzą, że opady wkraczając w nasz region, wychłodzony chłodnymi masami powietrza właśnie nad Polską przekształcały będą się w opady śniegu.

Kolejna śnieżyca na koniec weekendu

Kolejny niż z południa i kolejna śnieżyca przetoczyć mają się nad Polską pod koniec weekendu. Jeśli wyliczenia modeli sprawdzą się, to w centrum kraju może dojść do znacznych utrudnień komunikacyjnych. W nocy z niedziel na poniedziałek spaść może w Polsce kolejne kilkanaście centymetrów świeżego puchu. Początek przyszłego tygodnia to zmiana cyrkulacji w naszym regionie. Silny wyż na zachodzie Europy odpuści, otwierając drogę nad nasz region niżom atlantyckim. Te również przynosić mają śnieżyce, zwłaszcza na wschodzie kraju. To już jednak termin prawie tydzień do przodu, więc nie będę wgłębiał się w dokładne dni i obszary występowania opadów śniegu.

Zobacz również: Siarczysty mróz w Polsce na koniec listopada – początek grudnia

Podsumowując, przed nami śnieżny czas nad Polską. Pierwsza śnieżyca prawdopodobnie uderzy w Polskę w piątek 26 listopada. Kolejnych intensywnych opadów śniegu związanych z niżem z południa spodziewamy się na koniec weekendu. Kolejny weekend przyniesie nam prawdopodobnie kolejne, lokalnie intensywne opady śniegu. O tym jednak jeszcze będzie czas napisać.