Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2022. Wysoka temperatura, lokalne mgły i burze w masie czarnomorskiej nad Polską

burze w polsce

Pogoda na noc z wtorku na środę. Wysoka temperatura jak na trzecią dekadę sierpnia, miejscami mgły i burze w masie znad Morza Czarnego nad Polską.

Płynie nad przeważający obszar Polski chwiejne i ciepłe powietrze z południowego-wschodu i wschodu

Dużych zmian nie obserwujemy w polu ciśnienia i geopotencjału od kilku dni. Płynie do nas wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Napływa ono nad urozmaiconym terenem, znad Rumuni, Mołdawii, Morza Czarnego przez Słowację i zachodnią Ukrainę.

Nad zachodnią częścią Polski zaznaczał się dziś pofalowany front atmosferyczny. Przesunął się on względem ostatnich dni jeszcze bardziej na zachód. Po wschodniej stronie frontu następuje w dalszym ciągu adwekcja bardzo ciepłej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza ze wschodu, południowego-wschodu Starego Kontynentu. Z powodzeniem na lokalnych strefach zbieżności wiatru tworzyły się lokalne burze, które przemieszczały się ze wschodu na zachód, północny-zachód. Miejscami były gwałtowne i powodowały podtopienia. Na Podhalu pojawił się zalążek trąby powietrznej u podstawy chmury Cumulonimbus. Dlatego, że zjawiska burzowe są lokalne, zalecamy śledzić radary i detektory online.

Pogoda w Polsce była dziś dynamiczna. Wyładowania atmosferyczne zanotowane od drugiej części nocy do godzin wieczornych

Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2022. Wysoka temperatura, lokalne mgły i burze w masie czarnomorskiej nad Polską
W masie czarnomorskiej tworzą się burze nad Polską i pogoda jest dynamiczna

Cyrkulacja wschodnia, południowo-wschodnia dłuższy czas kształtować będzie pogodę w Polsce. Dlatego też większa dynamika pozostanie z nami do czwartku

Burze występować będą w nocy głównie pasie od Pomorza i Warmii, przez centrum po południe. Natomiast w południowej połowie Polski pojawiać się one będą głównie w pierwszej połowie nocy, natomiast w centrum, a zwłaszcza na północy, utrzymywać się mogą nawet do godzin rannych. Prognozuje się, że w obrębie linii zbieżności wciąż zgromadzone będą duże zapasy pary wodnej. Dlatego też z tego względu burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-35 mm. Aczkolwiek lokalnie niewykluczone są też silniejsze porywy wiatru do 60-70 km/h (przede wszystkim w północnej Polsce), jak i grad o średnicy 1-3 cm.

Noc z wtorku na środę przyniesie na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na południowym wschodzie początkowo duże z zanikającymi burzami. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, lokalnie burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, lokalnie w Karpatach do 35 mm. Na południu kraju gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 15°C do 19°C, lokalnie nad morzem 20°C, w rejonach podgórskich Karpat około 13°C. Dlatego, że panuje niewielka różnica ciśnienia. Wiatr na ogół słaby, na Pomorzu i wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.