Pogoda na noc 23/24 sierpnia 2021. Zimno. Silne ulewy, zanikające burze, miejscami mocniej powieje w Polsce

Pogoda. Na początku tygodnia Polska jest w zasięgu ośrodka niżowego przemieszczające się przez południe kraju z zachodu na wschód wraz z systemem frontów atmosferycznych. Jedynie północna część Polski znajduje się w zasięgu klina wyżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko nad dzielnice południowe napływa przejściowo cieplejsze powietrze, pozostały obszar znajdzie się w chłodnym powietrzu polarno morskim. Ciśnienie ma się wahać. 

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23.08.2021, 18 UTC

pogoda. sytuacja z niżem i fronty

W poniedziałek szczególnie intensywne opady wystąpiły na zachodzie, centrum, południu oraz wschodzie kraju.

Pogoda. Ulewy w Polsce

Wieczorem w poniedziałek intensywne opady na froncie okluzji występują w pasie od Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskę, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze i Lubelszczyznę. Są to głównie opady wielkoskalowe, miejscami jednak z uwagi na wbudowane chmury kłębiasto-deszczowe w zachmurzenie warstwowe występują silniejsze opady konwekcyjne. Należy podkreślić, że w drugiej części dnia w obszarach przejaśnień rozwijać zaczęły się chmury Cumulonimbus, przynosząc intensywne opady deszczu i lokalne burze.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, 20:20 czasu lokalnego w poniedziałek

pogoda. opady w Polsce

Słabe burze w Polsce

Nieliczne wyładowania atmosferyczne zanotowano na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Były to przeważnie międzychmurowe i wewnątrzchmurowe wyładowania. Tylko na południowym-zachodzie pojawiły się na detektorach wyładowań nieliczne doziemne.

Podczas nadchodzącej nocy Polska północna ma być pod wpływem klina wyżu znad Wielkiej Brytanii. Pozostały obszar znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Szczególnie w południowej części kraju pogodę kształtować ma niż z okludującym się systemem frontów atmosferycznych.

W zasięgu niżu masa powietrza charakteryzować będzie się sporą zasobnością pary wodnej. Zwłaszcza w pierwszej części nocy na tym obszarze możliwe są słabe burze z opadami przelotnymi. Atmosfera może być niestabilna. Szczególnie w obrębie ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie widoczny nie tylko w dolnej, ale także środkowej i górnej troposferze. Następnie atmosfera zacznie się stabilizować.

Ośrodek górnego niżu widoczny nad południową częścią Polski w nocy z poniedziałku na wtorek

pogoda. Opady w kraju

Najbliższa noc ma być na ogół pogodna w północnej części kraju. Jednak na pozostałym obszarze Polski pochmurno z opadami deszczu, na południu i wschodzie miejscami umiarkowanymi, intensywnymi, prowadząc do podtopień. Temperatura minimalna wyniesie od 7°C na Suwalszczyźnie do 14°C na południu i 15°C nad samym morzem. Ten ostatni region będzie najcieplejszy podczas nadchodzącej nocy.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza według modelu ICON, 25.08.2021, 3Z

temperatura minimalna

Prognozowana akumulowana suma opadów do godzin porannych we wtorek według modelu GFS

akumulacja opadów w kraju

Szczególnie nad morzem wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h z północnego wschodu. Na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany.

Wyliczana suma opadów według modelu ICON, 24.08.2021, 06 UTC

akumulacja opadów w Polsce

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE