Pogoda na noc z czwartku na piątek. Wystąpią opady śniegu, krupy lodowej, jak i też przymrozki. Niewykluczona gołoledź w Polsce.
Dzisiaj nad Polską obserwowaliśmy dwa typy pogody. Szczególnie na zachodzie i północy utrzymywało się charakterystyczne dla półrocza chłodnego zachmurzenie chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus pod warstwą inwersji. Jednak na południu kraju, a głównie w Karpatach i na Podkarpaciu i dalej na północ po Lubelszczyznę i Małopolskę obserwowano na ogół bezchmurne niebo. Po zawietrznej stronie Sudetów było bezchmurnie do czego przyczynił się wiatr z kierunków południowych o cechach fenowych.
Pogoda. Przed nami duża zmiana w pogodzie
Natomiast już podczas nadchodzącej nocy od naszych zachodnich sąsiadów zacznie nasuwać się będzie mało aktywny front chłodny przynoszący słabe opady deszczu, a na wybrzeżu niewykluczone, że także deszczu ze śniegiem i śniegu.
Ponadto w najbliższych kilkunastu godzinach prognozowane jest wkroczenie znad Moraw i zachodniej Słowacji opadów frontowych deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu w strefie frontu ciepłego związanego z niżem znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego, wynoszonego na północny wschód w przedniej części górnej zatoki w polu geopotencjału, który sprowadził do Hiszpanii ulewy i śnieżyce. Modele pogodowe prognozują, że opady. Szczególnie mokrego śniegu mają być obserwowane po północno zachodniej stronie strefy opadowej, przynosząc zimowe warunki pogodowe. W strefie środkowej występować będą opady deszczu ze śniegiem, a w południowo wschodniej części tej strefy opady deszczu. W nocy z piątku na sobotę przykrywające niemal całą wschodnią połowę kraju. Należy dodać, że na wschodzie będzie zaznaczy się napływ ciepła z południa, dlatego tam też padać ma deszcz.
Anomalia w polu ciśnienia, 26.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Noc z czwartku na piątek przyniesie zmianę warunków pogodowych
W czwartek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było małe i umiarkowane. Natomiast na północy i zachodzie kraju przeważnie duże ze słabymi opadami deszczu nad morzem. Natomiast na południu obserwowano wzrost zachmurzenia do dużego, a w Tatrach okresami mogły wystąpić gdzieniegdzie opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 4°C do 8°C, w obszarach podgórskich od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty. W rejonach podgórskich w porywach do 65 km/h, w górach do 90 km/h, południowy i południowo-zachodni.
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże, na południowym wschodzie początkowo małe i umiarkowane. Głównie północy słabe przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Stopniowo przechodzące w śnieg, a na Wybrzeżu także opady krupy śnieżnej lub lodowej. Nasuwające się od południa opady deszczu, w województwie śląskim i małopolskim przejściowo marznące powodujące gołoledź. W rejonach podgórskich opady będą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Niewykluczony wysoko w Karpatach opady śniegu, oczekiwany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 5 cm. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -3°C do 2°C. Cieplej jedynie nad morzem i na południowym wschodzie cieplej, w okolicach 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i na Podkarpaciu także dość silny, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru na Podkarpaciu do 65 km/h, nad morzem do 70 km/h, a w Karpatach do 90 km/h. W Tatrach możliwe zawieje śnieżne.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC