Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 28/29 kwietnia 2021. Miejscami deszcz. Cieplejsze powietrze, ale zdarzą się jeszcze przygruntowe przymrozki w Polsce

Pogoda niż

Pogoda. W nocy ze środy na czwartek cała Polska będzie pod wpływem niżu znad Europy Zachodniej. Z południa, południowego-zachodu docierać będzie coraz cieplejsza masa powietrza. Jedynie początkowo na krańcach północno-wschodnich zalegać ma chłodniejsza masa powietrza. Ciśnienie będzie spadać.

Napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych

Uległ zmianie kierunek napływu mas powietrza do Polski. Arktyczne powietrze ustąpiło miejsca cieplejszej masie polarno morskie, która napływa z kierunków południowych. Kolejne dni przyniosą systematyczny wzrost temperatury, a nawet duża dynamika w pogodzie.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 29.04.2021, 06 UTC. Widzimy, że kierunek napływu mas powietrza uległ zmianie na południowy. Znajdziemy się zasadniczo w ciepłym wycinku niżu, a w drugiej części nocy, bądź nad ranem nasunie się front ciepły związany z niżem znad Niemiec.

Pogoda. Masa z południa

Pogoda. Odsunęła się górna zatoka wypełniona arktycznym chłodem

Wyraźna zmiana dokonała się również w środkowej i górnej troposferze, gdzie nie dominuje już górna zatoka wypełniona arktycznym chłodem. Najchłodniejsza część kwietnia zatem za nami, a ostatnie dni kwietnia przyniosą wyraźny wzrost temperatury.

Brak arktycznego chłodu

Widzimy, że podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się pomiędzy niżem znad Europy Zachodniej a wyżem znad Rosji. Taka konfiguracja w polu ciśnienia determinuje napływ mas powietrza z kierunków południowych.

Pogoda. Pole obniżonego ciśnienia

Pogoda. Więcej chmur, deszcz miejscami nad ranem w Polsce

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Słabe opady deszczu prawdopodobne są na zachodzie oraz krańcach południowych i południowo-wschodnich. Szczególnie bliżej godzin porannych. Na pozostałym obszarze Polski przeważnie bez opadów.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski

Pogoda. Zachmurzenie w Polsce

Opady najbardziej prawdopodobne są bliżej godzin porannych w czwartek, uwzględniając wyliczenia modeli numerycznych.

Opady w Polsce

Najbliższa noc tylko na Suwalszczyźnie przyniesie spadek temperatury do 0°C, zatem niewykluczone są przygruntowe przymrozki do -2°C, na pozostałym obszarze od 1°C do 7°C.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem w czwartek według modelu ICON dla Polski.

Wyższa temperatura

Pomimo dostania się naszej części Europy pod wpływ niżu znad zachodniej części Starego Kontynentu różnica ciśnienia będzie niewielka, zatem nie przewiduje się silnego wiatru w Polsce. Przeważnie powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego-wschodu.

Pogoda. Zmiana kierunku wiatru

Źródło grafik: estofex.org, wetter3.de, tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, wxcharts.com

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz