Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Nagła zmiana. Temperatura wzrośnie na krótko powyżej 20°C. Wystąpią silne ulewy, a nawet groźne burze w Polsce

pogoda. niżowa aura

Pogoda. Stopniowo wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie. Zmianie ulega cyrkulacja atmosferyczne. Na sytuacje pogodową w naszej części Europy zaczną wpływać ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Niewykluczone, że pojawią się burze. Szczególnie w pierwszych dniach maja.

Dobiega końca zimny kwiecień 2021

Dobiega końca najchłodniejszy kwiecień od 1997 roku. Nie ulega wątpliwości, że zapisze się on w całym kraju znacznie poniżej normy termicznej. Towarzyszyły nam częste przymrozki, a nawet opady śniegu. Wstępna prognoza anomalii za okres od 1.04.2021 do 30.04.2021 wskazuje, że największe odchylenie temperatury od normy wieloletniej wystąpi w południowej oraz zachodniej części kraju. Średnia miesięczna anomalia oscylować ma w okolicach 3°C stopni poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 30 kwietnia 2021.

Zerknijmy jak wygląda prognoza anomalii temperatury na okres od 28.04.2021 do 4.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 w oparciu o prognozy dobowej anomalii temperatury według modelu ICON. Widzimy wyraźnie, że pod koniec miesiąca nieco się ociepli, co spowoduje miejscami wzrost temperatury w okolice normy wieloletniej, a miejscami nawet powyżej normy. Początek maja nie będzie tak chłodny jak ostatnie dni kwietnia, ale za sprawą dominacji pogody niżowej czeka nas duża opadów i spore wahania temperatury.

Wiosna termiczna w Polsce

Poniższa grafika obrazuje, że w Polsce przełom kwietnia i maja przyniesie średnią dobową temperaturę powietrza od 9°C do 10°C, chociaż nieco chłodniej może być na północnym-wschodzie naszego kraju.

Pogoda. Średnia dobowa na 5 dni .

Uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000 średnia anomalia temperatury oscylować ma lekko poniżej normy wieloletniej. Jedynie na południu powyżej normy na przełomie kwietnia i maja. Zdecydowanie cieplejsze masy powietrza zalegać będą w tym czasie na południu Europy. Niewykluczone, że w pierwszych tygodniach maja doświadczymy epizodów z wtargnięciem od południa dużo cieplejszych mas powietrza.

Model GFS prognozuje, że na przełomie kwietnia i maja temperatura wzrośnie do 19°C/20°C w południowej części kraju. Szczególnie ciepło zapowiada się na początku miesiąca na omawianym obszarze. W centrum, wschodzie i zachodzie zobaczymy do 14°C/17°C. Chłodniej w tym samym czasie powinno być na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 13°C.

Pogoda. Polska przeważnie w polu obniżonego ciśnienia

Widzimy wyraźnie na poniższej rycinie, że pogoda na przełomie kwietnia i maja charakteryzować będzie się dużą zmiennością. Nasz kraj znajdzie się w tym czasie w rozległym polu obniżonego ciśnienia rozciągającym od południowego-zachodu na północny-wschód. W pierwszych dniach maja przekroczona zostanie w wielu miejscach miesięczna norma opadowa.

Wystąpią intensywne opady atmosferyczne, a nawet wiosenne burze. Niewykluczone epizody ze śniegiem

Przygotowaliśmy specjalną animację w oparciu o model ECMWF, która obrazuje ciśnienie, zachmurzenie oraz opady w naszej części Europy na przełomie kwietnia i maja 2021. Możemy dostrzec, że większe opady, również o pochodzeniu konwekcyjnym pojawią się już w czwartek. Możliwe burze. W piątek popada w wielu miejscach, a na wschodzie, południowym-wschodzie niewykluczone są kolejne wiosenne burze.

Pierwszy dzień maja przynieść może większe opady o charakterze konwekcyjnym na południu i częściowo w centrum oraz zachodzie. Zdecydowanie gorsze warunki pogodowe są prognozowane na drugi dzień maja. Gdy przez Polskę wędrować będzie aktywny układ niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Po południowej stronie niżu wystąpi zwiększony gradient baryczny, dlatego spodziewane są silniejsze porywy wiatru.

Oprócz tego spodziewamy się burz, które miejscami mogą okazać się gwałtowne. Szczególnie na południu i wschodzie. Jednak więcej o spodziewanym incydencie burzowym będziemy mogli powiedzieć bliżej piątku. W tylnej części niżu widzimy napływ chłodnej masy powietrza z kierunków północnych. Dlatego na froncie okluzji spodziewamy się opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie w nocy z niedzieli na poniedziałek. 4 maja opady przelotne są prawdopodobne na południowym-wschodzie. W kolejnych dniach czeka nas zwiększona dynamika w pogodzie. Często przez naszą część Europy przechodzić będą fronty atmosferyczny z opadami. Niewykluczone są burze, a w chłodniejszych masach powietrza niewykluczone są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Pogoda. Najcieplej na południu, okresami możliwe przymrozki

Poniższy film obrazuje wstępną prognozę temperatury powietrza na okres od 28.04.2021 do 7.05.2021. Już dziś w całym kraju zrobi się dużo cieplej, mając na uwadze napływ powietrza polarno morskiego. Kolejne dni z dwucyfrowymi dodatnimi temperaturami na plusie w ciągu dnia. Nocami na ogół bez przymrozków, chociaż na początku maja ujemne wartości na termometrach są prawdopodobne w północnej części kraju. Najbardziej stabilne warunki pogodowe panować będą 1 maja 2021, ale nie unikniemy lokalnych opadów atmosferycznych. W niedzielę pogoda ma być dynamiczna, a ciepłe powietrze utrzyma się na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdyż ta część kraju znajdzie się w ciepłym wycinku niżu. Dlatego niewykluczone jest, że osiągniemy 16°C/21°C, a najwyższe wartości prognozują modele na południowym-wschodzie. Na ten moment dni gorących nie widać przynajmniej do 7 maja, ale wyliczenie te ze względu na dynamiczną sytuacje baryczną mogą ulec jeszcze zmianom.

Wstępna suma opadów do 3 maja 2021 według modelu ICON dla Polski.

Pogoda. Suma opadów

Orientacyjna prognoza akumulacji opadów według ECMWF do 6 maja 2021.

Pogoda. Opady w Polsce

Wstępna prognoza sum opadów do 6 maja 2021 według GFS.

Opady według GFS

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com