Pogoda na noc 30/31 grudnia 2021. Aż 11°C. Odwilż na przeważającym obszarze Polski. Lokalnie opady deszczu i silny wiatr

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Odwilż wystąpi na przeważającym obszarze Polski. Lokalnie tylko opady deszczu i silny wiatr. Aura na przełomie 2021/22 będzie dynamiczna za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej i zwiększeniu się gradientu ciśnienia.

Pogoda. Blokada wyżowa ustąpiła. Odblokowała się cyrkulacja strefowa i przyniosła napływ łagodnych mas powietrza

Wyraźna blokada wyżowa cyrkulacji atmosfery odsunął się z naszej części Europy. Stabilny wyż zbudowany w mroźnym powietrzu arktycznym, które spłynęło w pierwszym dniu świąt spowodowało powstanie mobilnego i mroźnego wyżu. Gdy wyż odsunął się na wschód. W ten sposób drogę dla układów niżowych z rodowodem atlantyckim, prowadzących powietrze polarne o cechach morskich, wilgotne i stosunkowo ciepłe jak na tę porę roku, napływające do nas „falami” za kolejnymi frontami atmosferycznymi, wypierając poza nasze wschodnie granice wspomniane, mroźne powietrze. W ciągu 2-3 dni temperatura z ujemnych wartości wzrosła do dodatnich na przeważającym obszarze Polski, a czwartek odwilż przynosi praktycznie w całym kraju oprócz krańców północno-wschodnich.

Sytuacja synoptyczna na 31.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

Pogoda na noc 30/31 grudnia 2021. Odwilż na przeważającym obszarze Polski. Lokalnie opady deszczu i silny wiatr

Pogoda. Niżowa pogoda dominować będzie w nocy. Front ciepły wędrujący na wschód

Czwartek na przeważającym obszarze Polski przyniósł dominacje pogody niżowej. Występowało na ogół zachmurzenie duże. Gdzieniegdzie obserwowano opady deszczu lub mżawki, na wschodzie i północnym-wschodzie obserwowany opady marznące powodujące gołoledź. Szczególnie północnym wschodzie także opady śniegu. Gdzieniegdzie pojawiła się mgła adwekcyjna ograniczająca widzialność do 100 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 0°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum do 11°C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni, jedynie na północnym wschodzie kraju południowy. W Sudetach w porywach do 80 km/h, zachodni.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże. Gdzieniegdzie opady deszczu, natomiast na krańcach wschodnich i północno-wschodnich, południowo-wschodnich miejscami deszcz marznący powodujący gołoledź. Spodziewana suma opadów na północnym zachodzie i południu kraju do około 10 mm. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca miejscami mgła ograniczająca widzialność do 100 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą około -1°C na Podkarpaciu do 4°C w centrum i 11°C na zachodzie, południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza 31.12.2021, 04Z według ICON

POŁOŻENIE OPADÓW