Pogoda. Nasza część Europy nadal będzie znajdować się w nocy z poniedziałku na wtorek pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. Jeden z nich obecny będzie nad Białorusią, natomiast drugi w rejonie centrum naszego kraju. Pozostaniemy w wilgotnej, polarno morskiej masie powietrza. Zjawiska burzowe są prawdopodobne w nocy na froncie okluzji, co powodować ma noszenie wilgotnego powietrza. Chwiejność będzie uniesiona, dlatego zjawiska burzowe nie będą gwałtowne. Towarzyszyć mają one zachmurzeniu warstwowemu oraz front okluzji. Konwekcyjne porywy wiatru nie powinny przekroczyć 55 km/h. Akumulowana suma opadów może sięgnąć do 20-50 mm, Możliwe są lokalne podtopienia, a nawet zalania.
Pogoda. Dużo chmur i wpływ niżu
Noc z 30 na 31 sierpnia 2021 nie przyniesie dużych zmian względem ubiegłych. Dalej ma być zachmurzenie duże. Szczególnie we wschodniej połowie kraju możliwe są przejaśnienia. Oczekiwane są opady deszczu. Największe na obszarze od północnego wschodu, przez centrum, po południowy zachód i południe kraju, czasem o natężeniu umiarkowanym i silnym. Spodziewana wysokość opadów do 25 mm, miejscami do 35 mm. Prawdopodobne słabe burze. Wyładowania w niewielkiej ilości są możliwe na północnym wschodzie i centrum.
Śnieg w Tatrach
Nie można wykluczyć, że wysoko w Tatrach deszcz ze śniegiem i śnieg. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Szczególnie na wschodzie i w centrum. Termometry wskażą minimalnie od 10°C na południowym wschodzie do 15°C na północnym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. Na zachodnim Wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura, 31.08.2021, 04Z według modelu ICON
Kolejne burze możliwe są we wtorek. Będzie ich więcej niż w poniedziałek. Wiele wskazuje, że jutro burz będzie więcej niż w poniedziałek na obszarze Polski, natomiast w środę burze są mało prawdopodobne w naszej części Europy.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC