Pogoda na noc 31 lipca/1 sierpnia 2021. Burze mają słabnąć i zanikać, ale nad ranem wkroczą kolejne do Polski

Pogoda. W sobotę przez Polskę z zachodu na wschód, przemieszczała się płytka zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, za którą odpowiedzialny był niż znad południowej Skandynawii. W obrębie zatoki, na południowym wschodzie kraju, dodatkowo doszło do rozwoju niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Szczególnie dobrze widocznego na wyższych poziomach izobarycznych. Przed frontem zalegało zwrotnikowe powietrze, za frontem chłodniejsze powietrze polarne morskie. Burze pojawiły się dziś głównie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Miejscami przybrały charakter superkomórek burzowych.

Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy pozostanie w zasięgu niżu znad Skandynawii. Jeszcze tylko na południowym wschodzie kraju swój wpływ zaznaczać będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar naszego kraju będzie już w dużo chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Jedynie południowo-wschodnie krańce będą w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Anomalia w polu ciśnienia, 1.08.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda. anomalia w polu ciśnienia, 1.08.2021

Pogoda. Burze początkowo na krańcach wschodnich, północno-wschodnich. Nad ranem wkroczą kolejne do Polski

Najbliższa noc przyniesie burze przeważnie na krańcach wschodnich kraju, aczkolwiek do godzin wieczornych większość z nich powinna już opuścić obszar Polski. Zjawiska będą mniej intensywne niż w godzinach popołudniowych, gdzie miejscami zaobserwowano opad gradu. W czasie burz początkowo na krańcach wschodnich, północno-wschodnich akumulacja opadów do 20-30 mm, porywy wiatru do 70 km/h.

Należy jednak dodać, że bliżej godzin porannych znad Czech zacznie nasuwać strefa opadów o charakterze jednostajnym. Związana będzie płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia, jaki uformuje się na pofalowanym froncie atmosferycznym. Nie można wykluczyć jednak burz, których natężenie nie powinno być wysokie z uwagi na uniesiony tryb konwekcji. Opady w burzach nie przekroczą 10-20 mm, miejscami porywy wiatru do 65 km/h.

Zjawiska burzowe są możliwe początkowo na wschodzie i południu kraju. Następnie ranem na krańcach południowo-zachodnich.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. noc burze

Termometry pokażą w nocy od 12°C do 18°C, chłodniej na obszarach podgórskich około 10°C.

pogoda. temperatura minimalna w Polsce

Należy wspomnieć o niedzielnych groźnych danych numerycznych, piszemy o nich więcej tutaj