Pogoda. Niebezpieczne i niszczące burze przejdą przez Polskę. Wielki grad, szkody wiatrowe i podtopienia, a nawet tornada w niedzielę

Pogoda. Od kilku dni uważnie przyglądamy się alarmującym prognozom numerycznym na niedzielę. Są one alarmujące, gdyż wskazują na wystąpienie szczególnie niebezpiecznego incydentu burzowego. Spodziewane są korzystne warunki do rozwoju burz posiadających mezocyklon. W dojrzałej fazie możliwy mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału i superkomórkami.

Pogoda. Burze spowodują szkody już w sobotę. Groźna niedziela przed niektórymi regionami Polski

Już sobota częściowo na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju przyniesie gwałtowne burze. Jednak szczególnie niebezpieczne dane są na niedzielę, gdy front ponownie zafaluje i dojdzie do rozwoju mezoskalowego układu niskiego ciśnienia. Wspomoże on rozwój szczególnie niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych.

Możliwe opady gradu powyżej 5 cm z burz superkomórkowych, potem może dojść do powstania MCS

Prognozy numeryczne wskazują na rozwój silnych, miejscami niszczących burz. W początkowej fazie będą to głównie silne superkomórki burzowe z trwałymi prądami wstępującymi. Na trasie burz posiadających rotujący prąd wstępujący możliwy grad o średnicy 5-8 cm. Konwekcyjne porywy wiatru mogą osiągnąć, a nawet przekroczyć 100-120 km/h. Spodziewane są również silne ulewy, jakie powodować mają podtopienia. Największe opady związane z niżem obejmą prawdopodobnie centrum i północny-wschód.

Wstępna prognoza od Artura Surowieckiego, prezesa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

pogoda. wstępna prognoza burzowa

Pogoda. Jest ryzyko lokalnych trąb powietrznych w niedzielę

Istnieje ryzyko pojawienia się lokalnych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Spowodowane będzie to dużą skrętnością wiatru w warstwie 0-1 km i silnym uskokiem pionowym w dolnej troposferze.

Następnie w dojrzałej fazie może dojść do rozwoju mezoskalowego układu konwekcyjnego. Może pojawić się układ liniowy z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Na radarach możliwa sygnatura bow echo. Na trasie tego systemu burzowego prawdopodobne porywy wiatru do 100-130 km/h. Burze mają wykazywać się ponadto wysoką aktywnością elektryczną, co stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Pewną niewiadomą pozostaje położenie układu niskiego ciśnienia. Wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego przemieszczać ma się omawiany niż. Nie do końca wiadomo na ten moment jak głęboki on będzie, gdyż scenariusze modeli numerycznych są zróżnicowane na dobę przed incydentem burzowym. Prognozowanie niżów powstających na zafalowanych frontach sprawia duże problemy modelom numerycznym.

Orientacyjna, wstępna prognoza burzowa na niedzielę od IMGW-PIB

Pogoda. Szczególnie gwałtowne burze na południu, południowym-wschodzie i wschodzie

Wiele wskazuje, że szczególnie gwałtowne burze przejdą przez woj. małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz lubelskie. Są to w dalszym ciągu wstępne prognozy, ale kolejny raz w tym roku zjawiska burzowe mogą wyrządzić dużo szkód. Wkrótce podamy więcej informacji o nadchodzącym silnym akcencie burzowym na początku sierpnia.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Aktualna temperatura w Polsce